Zonlayıcı Baş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Çözümleri

Zonklama tarzında oluşan baştaki ağrılar farklı hastalıklardan kaynaklı olabileceği gibi stres ile ilişkili de olabilir. Bu durumda uzman yardımı almak oldukça önemlidir.

Zonklama Tarzında Baş Ağrısı

Zonklama Şeklinde Ağrı

Zonklama şeklinde oluşan ağrılar insan vücudunda iyi ayarlanmış sisteminde bir arıza olduğunu göstermekte olan işareti olabilir. Organın işlev bozuklukları insanın vücudunu önemli düzeyde etki altına alır. Bundan dolayı ağrının kendini dinlemesi, sağlığın düşünülmesi, alışkanlık tarzlarının değiştirmek adına ciddi bir neden olduğunun unutulmaması gerekir. Baş kısmında oluşan ağrı duyumları her insan için kesinlikle tanıdıktır. En azından bir defa olmak üzere insan bu tarz soruna maruz kalmıştır. Ağrı duyumları hem her iki taraftan hem de sağ veya sol kısımda ayrı olarak ortaya çıkabilir. Kafada zonklayarak oluşan ağrıların nedenleri arasında;

Kardiyovasküler sistem hastalıkları

En sık gözlemlenen sebepler arasında bulunur. Kan damarlarının duvarlarındaki aterosklerotik değişimler yer alır. Beynin sinir dokularında vasküler iskemik ile metabolik rahatsızlıklara yol açar.

Beyin dokusunda enfeksiyöz ile enflamatuar hastalıklar

Merkezi sinir sisteminde en sık enfeksiyöz ile enflamatuar hastalıkların içinde aşağıdakiler vardır: menenjit, ensefalit, ventrikülit ve ependimatit bulunur.

İnflamatuar hastalıklar

Sol ya da sağ kısımda bir zonklama ağrısı, nörit veya arterit gibi tek taraflı inflamatuar lezyondan kaynaklanır. Enflamatuar süreç, inflamatuar süreçte vasküler refleks spazmlarına yol açacaktır. Bu, çevreleyen dokuların trofizmini önemli ölçüde kötüleşerek iskemiye sebep olur. İskemik hasar, hasarlı dokular alanında lokalize olan ağrı sendromunun oluşumuna yol açarak, durumu ve inflamatuar ödemini şiddetlendirir. Sol tapınağın atımlı ağrısının nedeni çoğunlukla trigeminal sinirin duyusal dallarının iltihaplanması veya fasiyal sinirin iltihaplanmasıdır.

Damarların Hasarı

Çoğu zaman zonklayarak oluşan ciddi ağrıya neden olan serebral damarların hasarıdır. Sağ kafa kısımında şiddetli zonklama ağrıları, orta serebral arter havzasına ait serebral arterlerin aterosklerotik lezyonlarla az düzeyde temporal artere doğrudan bağlanabilmektedir. Beyin karmaşık bir nosiseptif veya ağrılı bir sisteme sahip olduğu zaman endoteldeki damarlar tarafından tahrifatörler tahriş edildiğinde, güçlü bir ağrı sendromu oluşumu meydana gelir. Aterosklerotik vasküler lezyonla birlikte artan kan basıncı, iki tarafta da temporal bölgelerde en sık görülen zonklama nedenidir. Çoğu insanda oluşan kan basıncındaki artış ile kafada zonklama ağrısının genellikle başın arkasındaki ağrıyla birleşebilir.

Osteochondrosis

Servikal omurganın osteokondrozisi, tapınaklarda acı çekmenin en yaygın nedenlerinden biri olabilir. Hareketliliğin ihlali ve omurganın yapılandırılması, vertebral arterlerin sıkışmasına ve bunların içinden kan akışında azalmalara yol açar. Beynine yetersiz kan akışı sonucu tapınaklarda şiddetli ağrıya neden olabilmektedir. Her zaman, bu durum acıya, hareketlerin koordinasyonu ve uzamda vücudun konumunu belirleme bozukluğu eşlik eder. 

Stres

Yaşamda var olan aşırı stres beyinde birçok işlevin bozulmasına neden olabilir. Bundan dolayı da zonklama tarzında ağrılar ortaya çıkar. Ağrılar uzun süre boyunca sürebilir.

Ağrı Nasıl Olur?

Kafa bölgesinde ağrı çeşitli nedenlerden dolayı zonklama yapar. Ağrının doğasını şekillendirmede önemli şekilde vasküler bileşen oluşturmaktadır.

  • Hızlı refleks angospasm, serebral arterlerin çapının, özellikle temporal kısmındaki arterlerin daralması vasküler basınç durumunda keskin olan artışa yol açacaktır.
  • Damarlardaki aterosklerotik değişimler, duvarlarının kalınlaşması ile sert nabız dalgasının oluşması konusunda önemli bir elastikiyet kaybına yol açar.

Serebral damarların spazmları çevresel faktörlere neden olabilmektedir ve vücudun iç faktörleridir. Bir provokatörün rolünde, genelde sporafatik bir etki durumuna sahip ve kanın basıncını keskin bir düzeyde arttıran katekolaminler, biyolojik olarak aktif maddelerin kana salınmasına sebep olabilecek oldukça stresli durum meydana gelir.

Sıcaklık düşüşü sonucu bir zonklama ağrısının meydana gelebilmektedir. Örneğin; kışın soğukta bir başlığın olmadığı durumlarda dışarı çıkılırsa, kafada zonklayarak titreşimli ağrı meydana gelir. Sebep olan bir serebral arter spazmı vardır.

Nasıl Geçer?

Kafada oluşan ağrının tedavileri,  konservatif veya operasyonel olabilir. İlaç tedavisinden daha iyi çözümdür.

İlaç tedavisi enflamatuar hastalıklarda etkili olacak olan çözüm seçeneğidir. Anti bakteriyel terapi örneğin periferik sinirlerin lokal enflamasyon veya yüz siniri, trigeminal nörit kontrolünde yüksek bir etkinliği olduğu gibi geniş spektrumlu antibiyotikler ile anti bakteriyel terapi etkili beyin ciddi enfeksiyöz hastalıkları ile mücadele yardımcı olacaktır. Enflamatuar hastalıkların oluşumunda anti bakteriyel tedavi ile kombinasyon halinde, enflamatuar sürecin şiddetine bağlı olarak steroidal veya steroidal olmayan antienflamatuar ilaçların kullanımları yapılır. Analjezik bileşenli sadece anti-enflamatuar olan ilaçların kullanımının, hastalığın nedenini ortadan kaldıramayacağını unutmamak çok önemlidir.

Ağrının sık nedeni vasküler hasar ve hipertansiyon olduğu zaman bu hastalıkların tedavisi ve hipertansiyonun telafisi yapılmalıdır. Doğru şekilde oluşturulmuş antihipertansif tedavi, hastanın baş ağrısını vakanın vasküler doğasına sahip olan geçici bölgelerinde tamamen rahatlatma sağlarken hastanın kişide anti-enflamatuar ile analjezik ilaçların gereksiz kullanımından kurtulacaktır.

Bitkisel şekilde stresi rahatlatmak adına;

Papatya

  • 1 tutam kurutulmuş papatya çiçekleri
  • 1,5 bardak kaynar su

Kaynatılmış su papatyanın üzerine dökülerek 10 dakika kadar bekletilir. Ardından süzülen içecek günde 3 defa içilmelidir. Özellikle akşam yatarken içildiği zaman sabah rahatlamış şekilde kalmak mümkündür.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.