Yüksek Tansiyon Kaynaklı Beyin Kanaması ve Tedavi Yolları

Yüksek tansiyon beyin kanaması yapar mı, yüksek tansiyon kaynaklı beyin kanamasının belirtileri nelerdir, yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması nasıl olur, tedavi yolları nelerdir.

Yüksek Tansiyon

İnsan vücudundaki kanın damarlardan akarken atardamar duvarına yaptığı basınca tansiyon denmektedir. Ölçüm olarak kullanılan birim milimetre civadır (mmHG). 140/90 mmHG altındaki tansiyon seviyeleri normal kabul edilirken bu değerin üstündeki tansiyona yüksek tansiyon (hiper tansiyon) adı verilmektedir.

Tansiyonun ölçümü için vücuttaki iki ayrı tansiyonun birlikte ölçümüyle elde edilen değer kullanılmaktadır. Bunlar:

 • Küçük tansiyon: Kalbin sağ tarafının temizlenmesi için kirli kanı akciğere pompalaması
 • Büyük tansiyon: Kalbin sol tarafının temizlenmiş kanı vücuda pompalaması

Bu ikisinin ölçümüyle elde edilen değerle tansiyonun seviyesi ölçülür. 140/90 mmHG seviyesinden yukarısı yüksek tansiyon olarak değerlendirilirken, herhangi bir ölçüm yapmadan yüksek tansiyonu akla getiren belirtilerin görülmesi ise ancak 180/110 mmHg gibi yüksek bir değere çıkması sonucu meydana gelmektedir.

Yüksek tansiyon toplumumuzda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır, ortalama olarak her üç kişiden birisinde bu rahatsızlık vardır. Yaşla birlikte tansiyonun yükselme sıklığı da artmaktadır.

 Her yaş grubunda bu rahatsızlık kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Yüksek Tansiyon ve Beyin Kanaması

Beynin içinde bulunan atardamarlardan birisinin bir sebepten dolayı yırtılması ve içinden geçen kanın beyne akmasına beyin kanaması denmektedir. Böyle bir durumda kafatası içerisindeki beyin dolan kanın oluşturduğu basınç nedeniyle baskıya maruz kalır ve çeşitli semptomlar ortaya çıkar. 

Beynin baskı gören bölgelerine göre değişen şekillerde kişilerde işlevsel ve bilişsel değişiklikler görülmektedir. Beyin kanamalarının farklı nedenleri olmakla birlikte en sık görülen ve en yaygın nedeni yüksek tansiyondur. Bunun sebebi ise;

 • Uzun zaman boyunca damarların hiper tansiyon nedeniyle yüksek basınca maruz kalmasından dolayı yıpranması, zayıflaması ve bu nedenle de yırtılmaya yatkın hale gelmesidir.

Genellikle çok önemsenmeyen ve üzerinde ciddi anlamda durulmayan bu rahatsızlık yıllar geçtikçe damarlar üzerindeki etkisini daha da fazla göstermekte ve damarları zayıflatmaktadır. Bu yüzden bu durum diğer başka ciddi hastalıklara yol açan bir rahatsızlık olarak değerlendirilmeli ve buna göre tedbirler alınmalıdır. Bunlar:

 • Tansiyonu kontrol altına tutmaya yönelik ilaçların düzenli kullanımı
 • Spor yapma
 • Fazla kilolardan kurtulma

olarak sıralanabilir. Bu tür basit yaklaşımların sonucu yüksek tansiyon sebepli olarak beyin kanamalarının önüne geçmek mümkün olabilecektir.

Yüksek Tansiyon Kaynaklı Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin kanamasının belirtilerini bilmek ve bu belirtileri deneyimleyince en kısa sürede hastaneye gitmek hayat kurtarıcı olacağı için oldukça önemlidir. Bu nedenle kişiler bu belirtileri kesinlikle hafife almamalı ve mutlaka gerekli kontrolleri yaptırmalılardır. Akla beyin kanamasını getirecek olan olası belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aniden başlayan şiddetli baş ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Bilinç bozukluğu
 • Vücudun bazı kısımları hareket ettirememe
 • Görme bozuklukları
 • Tek gözde görme kaybı
 • Zihinsel anomaliler

bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Özellikle baş ağrısı en sık ve en yaygın görülen belirtidir. Bu baş ağrısı kişilerce şimdiye kadar deneyimlemediği yoğunlukta ve şiddette bir baş ağrısı olarak tarif edilmektedir. Bu ağrı çoğunlukla kafanın arka kısımlarında daha şiddetli bir şekilde hissedilir. Kanamanın en yaygın ve sıklıkla görülen belirtisi olduğu için eğer bu derece şiddetli bir baş ağrısı hissedilirse ağrı kesici ile tedavi etmeye kalkışmadan önce mutlaka bir doktora muayene olunmalıdır.

Bilinç bozuklukları da eğer kanamaya müdahale edilip tedavi edilmezlerse daha da ilerleyerek kişiyi komaya sokacak duruma kadar ilerleyebilirler. Dikkat kaybı, kontrol bozukluğu, bilinç bulanıklığı gibi bozukluklar bu açıdan oldukça önemli belirtilerdir ve kontrol sırasında mutlaka doktora bunun bilgisi verilmelidir.

Yüksek Tansiyona Bağlı Beyin Kanaması Tedavisi

Beyin kanaması hayat kaybına sebebiyet verebildiği için en hızlı bir şekilde müdahale edilmesi ve gereken tedaviye başlanması gereken bir hastalıktır. Bu nedenle yukarıda belirttiğimiz belirtiler sonucu hastalığın tedavisinin hemen başlanabilmesi için en kısa sürede hastaneye gidilmelidir.

Bu hastalığın tedavisinde ilk olarak can kaybının önüne geçilmeye çalışılır, daha sonra kanamanın neden olduğu beyinsel fonksiyonlar düzeltilmeye çalışır.  Hangi hastalık tedavisinin uygulanacağı aşağıdaki durumların değerlendirilmesi sonucu doktor tarafından kararlaştırılır:

 • Hastanın komada veya kendinde olup olmaması
 • Kanamanın ve basıncın büyüklüğü
 • Nörolojik hasarın boyutu

Bu üç durumun değerlendirme sonucuna göre doktor uygun olan kanama tedavisini seçerek tedaviye başlayacaktır.

Kanamanın olduğu bölgeye göre farklı semptomlar ortaya çıkar

İlaç Tedavisi

Bu tedavide kan basıncını düşürücü ilaçlar ve baş ağrısını giderici ilaçlar kullanılarak hastanın durumu stabil hale getirilerek beyin hasarının kontrol edilmesi sonucu gerekli tedaviye devam edilir.

Cerrahi Tedavi

Eğer kanama çok fazla ve nörolojik hasar çok büyükse cerrahi tedaviye geçilir. Bu tedavi yaklaşımda iki tür metot vardır:

 • Kafatasına delik açılarak kan boşaltılır ve basınç azaltılır
 • Kasık damarlarından endovasküler metotla beyin içindeki damara ulaşılarak kanama durdurulur

Bu iki yöntemden hangisinin seçileceğine doktor karar verecektir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.