Yeni Doğan Bebeklerde Baş Çevresi Ölçümleri ve Norm Sapmaları

Yeni doğan bebeğin baş çevresinin ölçümlerinin gereken değerler arasında olması çok önemlidir. Çünkü bu değerler bebeğin gelişimi konusunda detaylar verir.

Yeni Doğanda Kafa Çevresi

Yaşamlarının ilk zamanlarında yeni doğmuş olan bebeklerin gelişimlerinin doğruluğunu takip edilmesi adına temel göstergeden bir tanesi kafanın çevresidir. Özellikle de bu anlamda bebeklerin başlarının boyutlarını aylara göre ölçmeye ve izlemeye olanak sağlamakta olan düzenleyici aralıklar bulunur. Ölçümlerin hepsi çocuk doktoru kontrollerinde gerçekleştirilir. Kafa normlarının aralıklarının ne olduğunu ve hangi tarz sapmalar olabileceğini anne ve babaların bilmesi gerekir.

Kafanın normal olan hacimleri bebeklerin iyi, sistematik olarak geliştiğini gösteren işarettir. Bu durumlarda normdan sapma olması ciddi patolojileri gösterir. Bu kapsamda mikrosefali ile hidrosefali meydana gelir. Bununla birlikte, çoğu zaman bu tarz oluşan sorunlar genetik ile fizyolojik biçimde daha muhtemel meydana gelmektedir. Bundan kaynaklı olarak uzman doktorlar aylık şekilde kafanın büyümesini göstermekte özel bir tablo kullanımı yapar. Ölçümler geleneksel şekilde aylık muayenelerde doktor tarafından yapılmaktadır. Bu parametreyle beraber çocuk doktorları yeni doğanın vücudunun büyümesini ve ağırlığını detaylı şekilde kontrol eder. Bebeğin başının ilk ölçümleri doğumunun gerçekleşmesinden hemen sonra yapılır. Bu zamanda kafanın çevre kısmı yaklaşık olarak  32-35 santimetre olması gerekmektedir. Bir sene süresinde bebeğin kafasının hacminde ortalama 12 ile 15 santimetre civarında büyüme oluşur. Kafatasının yapısının genetik özellikleri, bebeğin cinsiyeti ile gelişiminin diğer özellikleri çevre alanını etkiler. Kafasının hacminin ortalama şekilde 12 santimetre büyümüş olduğu gerçeği olmasına rağmen, her aylık süreçte bir santimetre ekleme yapmaz.

Büyümenin zirveleri üç veya dört ay sürecektir. Bu dönem içinde kafa en aktif şekilde büyümeye devam eder. Aynı dönemin içinde meme kısmının çevresi göğüs kısmının çevresine eşit olur. Ayriyeten ilkinin büyümeleri bir düşüşe geçer, büyümesi yavaşlar ikincisinin büyümeleri tam tersi şekilde yoğun bir biçimde büyümeye devam edecektir.

Ölçüm Nasıl Yapılır?

Bebeklerin kafasının hacmi standart olan ölçümlere uyuşmuyorsa, doğru bir şekilde ölçüp ölçülmediğini düşünmek gerekir. Çevreyi bölüm kısımları bulunan yumuşak santimetre bantla ölçüm yapılması çok önemlidir. Ön kısım tam olarak kaş çizgisine düşmelidir. Arka kısım ise oksipital kısımın boyunca ilerler. Bu şartlar dahilinde ölçümler doğru olarak değerlendirilir. Bebeklerin baş bölgesi için baz alınacak olan değerler;

 

Dönem Ortalama oranı Norm içinde oluşabilecek sapmalar
Doğumda 34-35 cm 32-38 cm
1 aylık 36-37 cm 34-40 cm
2 aylık 37-38 cm 35-40 cm
3 aylık 39-40 cm 36-41 cm
4 aylık 40-41 cm 37-43 cm
5 aylık 41-42 cm 38-44 cm
6 aylık 43-44 cm 40-46 cm
7 aylık 44-45 cm 41-47 cm
8 aylık 45 cm 42-48 cm
9 aylık 45-46 cm 43-49 cm
10 aylık 46 cm 44 ila50 cm
11 aylık 47 cm 45-50 cm
12 aylık 47-48 cm 46-51 cm
24 aylık 49-50 cm 47-51 cm
36 aylık 50-51 cm 48-52 cm
48 aylık 51 cm 49-52 cm

Anormallikler Neden Olur?

Yeni doğmuş bebeğin başının çapının herhangi bir yönde değişme nedenleri bulunur. Bu nedenler uzman doktor tarafından belirlendikten sonra gerekli olan tedavi süreci başlatılır. Nedenler arasında;

Kalıtsal Yatkınlıklar

Bu faktör indirgenmemelidir. Annelerin veya babaların baş kısmının büyük hacmi bulunuyorsa, yeni doğan ve bebeklerin kafasının çevre kısmının ay ve yıl açısından akranlarından daha büyük düzeyde olmasını beklemek oldukça normaldir. Genetik yatkınlığı tespit edilmesi için anne ve babalar bir nörologa danışmak için bebeğin 1 aylık olmasını beklemelidir.

Doğum Travması

Bir kadının doğum sırasında yanlış davranışı veya sağlık personeli tarafından yanlış doğum yönetimi kullanımının yapılması sonucunda belli başlı anormallikler ortaya çıkabilir.

Bazı Konjentinal Hastalıklar

Kural olarak, hidrosefali veya mikrosefali olan bir çocuğun varlığından bahsedilen durumlardır. Bu patolojik durumların hepsi yeterince ciddi riskler içerir. Bu sorunlar zamanında tıbbi şekilde düzeltmeler ve tedavi planları gerektirir. Neyse ki, bu tarz koşulların hepsi  oldukça nadirdir. Bebeklerin intrauterin gelişimi sırasında teşhis edilen sorunlardır. Büyük veya tam tersi, yeni doğan bebeğin başının küçük düzeyde kafa çevresi, bu durumlardan bir tanısının belirtisi olabilecektir. Endişe kaynağı şeklindedir. Hastalıkların tedavisi edilmesi konusunda ebebeyinlerin uzman doktorları her zaman dinlemesi ve uzman doktorların söylemiş olduğu detayları her ayrıntısı şeklinde yerine getirmesi gerekmektedir. Bu süreç insanların yaşamlarını olumsuz etkilememeli bebeklere destek olmak için psikolojik açıdan sağlam durmaları gerekir.

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.