Yemekten Sonra Görülen Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Güzel bir akşam yemeğinden sonra en beklenmedik şikayetlerden biri baş dönmesidir. Genellikle geçici olarak ortaya çıkabilen bu durum sürekli tekrar ettiği takdirde önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Yemek Sonrası Baş Dönmesine Neden Olan Faktörler

Yemek yedikten sonra baş dönmesi neden olur?

Güzel bir yemek kadar insanı mutlu eden çok az şey vardır. Bazen fazla kaçırılmış ağır bir öğün, yemekten sonra rahatsız edici olabilir. Fakat bu durum sürekli tekrar ediyorsa, artık keyifle sofradan kalkamıyor, hatta yemek yemeyi bile istemiyorsanız, yemekten sonra baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik ya da mide bulantısı gibi belirtileriniz varsa uzman bir doktorla görüşmenin vakti gelmiş demektir. Yapılan çalışmalar yemek sonrası baş dönmesinin diyabetten damar tıkanıklığına kadar birçok hastalıkla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu rahatsızlıklardan bazıları şöyledir: 

 Hipotansiyon: Aşırı stres ve yüksek kan basıncı nedeniyle ortaya çıkan otonom sinir sistemi hastalıklarından biridir. Hipotansiyon hastaları yemek yedikten sonra baş dönmesi ile birlikte aşırı yorgunluk ve uyku hali hissedebilir. 

Hipoglisemi: Kan şekerinde düşmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Açlık halinde öfke patlamaları, aşırı üşüme, tatlı krizleri görülürken yemekten sonra halsizlik, baş dönmesi, aşırı yorgunluk görülmektedir. 

Labirent bozukluğu: İç kulak iltihabı, benign pozisyonel vertigo ve iç kulak sıvısında basınca neden olan Meniere gibi labirent bozukluğu hastalıkları vücudun iç denge sisteminin de etkilenmesine neden olur. Çiğneme hareketleri sırasında iç kulakta artan basınca bağlı olarak yemekten sonra baş dönmesi görülebilir. 

Ateroskleroz: İlerlemiş yaş, sigara kullanımı, yüksek kolesterol, genetik yatkınlık gibi nedenler ile  ortaya çıkar ve damarlarda sertleşmeye neden olur. Ateroskleroz  görülen hastalarda yemekten sonra baş dönmesi ile birlikte mide bulantısı ve ilerleyen damar sertleşmesi ile birlikte yutkunma zorluğu ile kusma görülebilir. 

Gastrit: Mide astarında görülen iltihaplanmaya gastrit adı verilir. Asitli ve kafeinli içeceklerin sık tüketimi, alkol kullanımı, düzensiz beslenme gibi nedenler ile ortaya çıkar. Belirtileri arasında yemekten sonra ortaya çıkan baş dönmesi, mide ağrısı, hazımsızlık, gaz şikayeti, yorgunluk ve mide bulantısı yer alır. 

Çölyak: Glutenli gıdaların hazmedilememesine neden olan bir bağırsak hastalığıdır.

Çölyak hastaları her yemekten sonra değil fakat glüten içeren buğday, çavdar, arpa gibi gıdaları yediklerinde kendini kötü hisseder.

Baş dönmesi dışında görülen diğer belirtilerden bazıları şöyledir: Ağız içi aftları, şiddetli karın ağrısı, ishal ya da kabızlık gibi bağırsak sistemi bozuklukları, karın şişliği ve gaz şikayeti.

Uzun süre kullanılan bazı ilaçların yan etkileri: Tansiyon, alerji ve antidepresan gibi yemeklerle birlikte alınan bazı ilaçların uzun süreli kullanımı yemekten sonra baş dönmesi, mide bulantısı ve halsizlik gibi şikayetlere neden olabilir. Bu durum sürekli tekrar ediyorsa uzman doktor ile görüşerek ilaçların muadili olan başka bir ilaç kullanılmalı ya da ilaçların dozu düşürülmelidir. 

Tanı ve Tedavi Süreci 

Yemek yedikten sonra sürekli tekrar eden ve uzun süren baş dönmesi şikayetinde öncelikle hastanın sağlık geçmişi dinlenerek kullanılan uzun süreli bir ilaç olup olmadığı sorgulanmaktadır. Fiziksel muayene ve belirtilerin değerlendirilmesinin ardından tam kan sayım testi, şeker yükleme testi, glüten alerjisi testi gibi tanı yöntemlerden biri ya da birkaçı istenebilir. Genel olarak tedavi sürecinde uygun ilaçlar reçete edilerek kişiye özel bir diyet listesi oluşturulur. 

Herhangi bir hastalıkla ilişkili olmayan ve yemeği fazla kaçırmış olmaktan kaynaklanan baş dönmesinde hazmı kolaylaştıran bitki çayları, hindistan cevizi suyu ve bektaşi üzümü gibi meyveler şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olur.

Özellikle rezene ya da zencefil içeren bitki çayları baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetini azaltmaktadır. 

Doğal Çözüm Yolları 

Yemekten sonra görülen hafif baş dönmesi şikayetlerini engellemek için uygulanabilecek bazı doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bunun için: 

  • Gazlı ve alkollü içecekleri yemekle birlikte almayın. 
  • Kızartma ve tuzlu gıdaların tüketimini azaltın. 
  • Güne en az 6 ile 8 bardak arasında düzenli olarak su içmeye özen gösterin. 
  • Birden ve ağır yemek yerine gün içinde sık sık ve az az beslenin. 
  • Öğünlerinize taze mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış salataları ekleyin. 
  • Yemekten sonra hızlı ve ani hareketlerden kaçının. 

Düzenli egzersizler ve uygun bir diyet ile yemekten sonra baş dönmesi şikayeti önlenebilir. Fakat her yemekten sonra ortaya çıkan, 3 haftadan uzun süren şikayetlerde uzman bir doktor ile görüşerek gerekli tahliller yaptırılmalıdır. Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.