Yatınca Başın Dönmesine Neden Olur ve Çözümleri

Yatınca baş bölgesinde meydana gelen dönme sorunundan kurtulmak adına öncelikli olarak bir nöroloğa başvurmak gerekir. Ardından gerekli olan tedavi süreci başlar.

Yatınca Başta Dönme

Baş dönmesi, doktorların duyduğu en yaygın şikayetlerden bir tanesidir. Bu durum, vücut hareketsiz kalırken, çevredeki nesnelerin veya kişinin kendisinin bir hareket duygusu verir. Baş dönmesi hissi farklı durumlarda meydana gelebilir ve en yaygın olanlardan biri uzanırken başta dönme sorunudur. Bu durumda, kafa yatay pozisyonu aldıktan hemen sonra ve bazen bir süre yatıktan sonra dönmeye başlayabilir. Bu tür başta dönmeler bir kez ortaya çıktıysa direkt olarak sağlık sorunu ile ilişkilendirilmemelidir. Önemli olan öncelikli olarak uzman doktora başvurulmasıdır.

Yatar bir pozisyon alırken, bir baş dönmesi hissi meydana gelmesi, algılanması ve mümkünse tedavi edilmesi gereken kendi sistemleri dahil olmak üzere vücudun içinde değişikliklerin varlığını gösterir.  Bu şekilde oluşan sorun aşağıdaki şekillerde meydana gelir.

 • Çevreleyen şeylerin hareketinin hissedilmesi, duvarların ve tavanın düşmesi
 • Vücut rotasyon hissi (bazı durumlarda bir rüyada bile bir kişiye eşlik eder)
 • Sık sık tekrarlanan ataklarla birlikte, bir kişi yatmadan önce endişe duyabilir.
 • Bazen baş ağrısı, mide bulantısı vardır.

Başın sırtüstü pozisyonda dönebileceği gerçeğine ek olarak, pozisyon değiştiğinde atak durumu artabilir. Yukarı kalkıldığı zaman, diğer tarafta döner. Saldırıyı yoğunlaştırmak ayrıca gün boyu devam edebilecek şiddetli zayıflığa da neden olabilmektedir.

Baş Dönmesi Türleri

Çeşitli baş dönmesi tipleri ayırt edilir. Bunlar;

 • Vertigo, bu vestibüler aparatın patolojileri veya organlarının stimülasyonu ile ilişkili bu tür baş dönmesidir. Kafanın bu şekilde dönmesiyle, vücut uzayda, kişiyi çevreleyen nesneler içinde döner.
 • Psikojenik, bu durum kafanın eğrilmesi anlamına gelmez. Psikojenik baş dönmesi anksiyete, gözlerin kararması, istikrarsızlık hissi gibi diğer birçok semptomlar, eşlik eder. Genellikle güçlü streslerin, depresyonların bir arka planında benzer bir durum vardır.

Bu iki tip kafa spinini ayırt etmek önemli bir detaydır. Çünkü buna bağlı olarak doğru bir teşhisin yapılması çok daha kolay olacaktır. Hasta kendi başına psikojenik baş dönmesi ile gerçek olanı ayırt edemese bile doktor bu konuda yardımcı olacaktır.

Nedenleri

 • Artan veya azaltılmış basınç, Kafa her iki durumda da dönebilir. Hem çok yüksek hem de çok düşük basınç bu duruma neden olmaktadır. Vücudun dönme hissini ve çevresindeki gerçekliği hissedebilir. Çoğu zaman yatarken bu gibi durumlara başka semptomlar eşlik eder. Bu semptomlar arasında baş ağrısı, mide bulantısı ve diğer etkenler yer alır.
 • Ateroskleroz, bu durum başın rotasyonu kısa kan akışı ile ilişkilidir.
 • İç kulak hastalıklarının mevcut olması, enflamasyonlar, labirentte sıvı oluşumu ve diğer patolojiler, baş dönmesine neden olan vestibüler aparatların organlarına baskı yapar.
 • Kranyoserebral yaralanmaların varlığı
 • Diyabet mellitus, beynine oksijen sağlayan kan damarlarının durumunda değişikliklere neden olduğundan dolayı yatarken baş dönmesine sebep olur.
 • Uzun dengesiz diyetler, gerekli vitamin ve eser elementlerin eksikliği de vücut ve nesnelerin dönme duygusuna yol açabilir.
 • Osteokondroz, servikal omurgada böyle bir patoloji ile beyni besleyen kan damarlarının bir kenetlenmesi vardır. Bundan kaynaklı yatarken başta dönmeler olur.

Kafa dönmesinin nedeni başka hastalıklar olabilir. Bundan dolayı muayene için bir uzmana danışmak son derece önemli olan bir detaydır. Sadece özel testler ve teşhis çalışmaları yardımıyla tam yatar pozisyonda baş dönmesi neyin tetiklediği bilinir. Hastanın durumu teşhis etmek ve çeşitli kan testleri evreleme tanı, vasküler doppler, MRI, X-ışınları ve diğer testler kullanılabilir. 

Nasıl Geçer?

Kafa dönmesi sorunun neden kaynaklandığı konusunda altta yatan nedenin bulunması için öncelikli olarak hasta kişinin nöroloğa başvurması gerekir. Doktora gitmeden önce, baş dönmesini azaltmaya veya hatta geçici olarak çıkarmaya yardımcı olacak çeşitli yollar vardır. Bu yöntemler şunları içerir:

 • Baş ve boyun kısmına kendi kendine masaj yapmak gerekir.
 • Nefes egzersizleri (el karın bölgesine koyulur ve ağız ile nefes almak gerekir.
 • Parmağı birkaç saniye boyunca alnın merkezine doğru bastırmak başın dönmesine olanak sağlar.
 • Pencereyi açılmalı ve olabildiğince oda en iyi şekilde havalandırılmalıdır.
 • Sıkı giysiler tercih edilmemeli, kemeri çıkartılmalı ve gevşetilmelidir.
 • Bir tonometre ile kan basıncının düzeyini belirlemek gerekir.
 • Başın keskin dönüşleri de dahil olmak üzere ani hareketler yapmaktan kaçınmak gerekir.

Yaşam tarzı değişiklikleri vertigo ile mücadelede önemli ölçüde yardımcı olabilir. Bu nedenle beslenme dengelemeli, rejimi gözlemlenmeli, her gün en az bir saat boyunca (yürüyüş parkında sadece birkaç dakika) temiz havada aktif yürüyüşler yapmalı ve fiziksel egzersiz düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Yaşam boyu sağlıklı şekilde yaşamak isteyen kişiler düzenli olarak yaşamlarında egzersizi eksik etmemeli ve beslenmelerine her daim dikkat etmelidir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.