Vertigo Baş Ağrısının Oluşmasına Neden Olur mu?

Vertigo baş ağrılarının oluşmasına neden olabilen bir hastalıktır. Bu durumdan kurtulmak ve rahatlamak adına insanların uzman hekime başvurması öncelikli adımdır.

Vertigo İle Baş Ağrısı

Baş Ağrısı

Vertigo, kişinim ya da çevresindeki her şeyin dönüyor gibi hissedilmesi durumudur. Bu sorun dengeyi etkileyecek kadar güçlüdür. Sadece başın dönmesinden daha fazlasıdır. Bir vertigo saldırısı kişiye göre birkaç saniyeden bir saate kadar sürebilir. Şiddetli vertigo varsa, günlerce veya aylarca sürebilir.

Vertigo ve baş ağrısı beynin damarları ile ilgili problemlerin ilk belirtileri olabilir. Serebral dolaşım bozuklukları aşağıdakilere katkıda bulunabilir: artan kan basıncı, stres, omurga hastalıkları, travma bu konuda etkilidir. Tabii ki çoğu çalışma programına aşırı yükleniyor ve duygusal sarsıntılarla birlikte normal uykunun olmaması iz bırakmadan geçmez. Şiddetli stres altında baş ağrısı, baş dönmesi, hafıza kaybı gergin bir yaşam tarzının doğal bir sonucu olarak meydana gelir.  Masaj ve acil tıbbi bakım sorunu burada ve şimdi çözmek için yardımcı olur ama sürekli baş dönmesi saldırılarının önlenmesi olmadan sık olabilir. Serebral dolaşımını artırmak ve dolaşım bozuklukları sırasında kaçınılmaz beyin dokusu hipoksiye direncini artırmak için, Doktor Vazobral kendi bileşim içine dâhil hızlı restorasyon performansı sağlayan bileşenler nedeniyle beyin hücreleri metabolik süreçleri geliştirilmesi de dâhil olmak üzere, çeşitli ilaçların kullanımını ister.

Vertigo şiddetine bağlı olarak baş ağrısı yaşanmasına neden olan özelliklere sahiptir. Bu durum insan yaşamını olumsuz açıdan etki altına alır.

Vertigo ile meydana çıkan baş ağrıları birkaç saat ya da birkaç gün boyunca devam edebilmektedir. Zaten hastanın devamlı olarak başı döndüğü için tedavi altına alınması ve uzmana gitmesi de gerekir. Vertigodan kaynaklı olarak migren atakları da oluşur. Bu duruma vertigenöz migren adı verilmektedir. Baş dönmesi durumu çoğu durumda migrenin atağının ilk zamanlarında baş ağrısı ile birlikte oluşur. Bu durumda kişilerde;

 • Güçsüzlük
 • Uyuşma
 • Görme sorunları da meydana gelir.

Baş ağrısı sorunu olmadan meydana gelen vertigenöz migren atakları da oldukça nadir gelişir.

Doğal Çözümler

İlaç tedavisi ile birlikte, özel diyetler ve çeşitli kısıtlamalar reçete etmek geleneksel bir durumdur. Zaten uzman öncelikli olarak vertigoyu ardından baştaki ağrıları tedavi altına almak ister. Tabii ki, sigara ve alkolden vazgeçerek tedavi için ilk adımı atmak gerekir. Bunun dışında;

 • Susuz kalınmaması çok önemlidir. Her daim temiz ve düzenli su tüketimi baş ağrılarının rahatlaması adına gerekir. Dehidratasyon sıklıkla baş dönmesine ve ağrılarına yol açar. Sıvı eksikliği olduğunda metabolik süreçler yavaşlar. Bunun içinde düzenli tüketilmelidir.
 • Her gün, karanlıkta, serin, iyi havalandırma ve minimum gürültü ile uykuya yatılması gerekir. Böylece vücut daha iyi dinlenecek ve daha hızlı iyileşme gösterecektir.
 • Kalsiyum, magnezyum, E vitamini: yeşil sebzeler, peynirler, kuruyemişler, bitkisel yağlar bakımından zengin yiyecekler beslenme içine eklenir.
 • Mümkün olduğunca sık, daha fazla ve daha çeşitli hareket edilmelidir.  Herhangi sıra dışı bir aktivite kan dolaşımını iyileştirecektir.

Böylece, yaşam tarzı ve ilaç alımındaki küçük değişiklikler bile, beyin hücrelerine ve erken dejeneratif değişikliklere kan beslemesindeki rahatsızlıkların önüne geçilmesini mümkün kılmaktadır. Bunlar dışında yapılması gerekenler arasında;

 • Dönme ve baş ağrısı sorunlarını azaltmak için sessiz ve karanlık bir odada durmak gerekir.
 • Günlük aktiviteler sırasında baş bölgesi dikkatlice ve yavaşça hareket ettirilmelidir.
 • Baş döndürücü hissedildiği zaman baş aşağı oturulmalıdır.
 • Geceleri kalkıldığında ışıkları açılmalıdır.
 • Düşme riski altında olan kişiler bir baston kullanımı yapmalıdır.
 • Kafa bölgesi 2 veya daha fazla yastıkta hafifçe yukarı kaldırılmalıdır.
 • Yavaşça yataktan çıkılmalı ve ayağa kalkmadan önce bir süre yatağın kenar kısmında oturulmalıdır.

Bitkisel Çözümler

 • Zencefil kökü, ginkgo biloba ve kişniş gibi bitkisel ilaçlar bazı insanlarda vertigo semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Herhangi bir doğal tedaviye başlamadan önce mutlaka uzman doktora danışılması gerekir. Bu bitkiler çay şeklinde ya da infüzyon şeklinde kullanıldığı zaman fayda sağlar.
 • Nane, zencefil, lavanta gibi esansiyel yağların vertigo semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği iddiaları da bulunur. Kullanım için tüm talimatları okuyun ve bu doğal ilaçları denemeden önce mutlaka uzman doktora danışmak gerekir. Bazılarının yan etkileri olabilir, özellikle de solunum hastalığı olan kişiler kesinlikle kullanım yapmamalıdır.
 • Akupunktur bazı vertigo tiplerinin belirtileri için rahatlama sağlayabilir.

Yeni bir vertigo tanısı konan herkes kendi doktoru tarafından takip etmeli veya bir nöroloğa veya bir kulak burun boğazına (kulak, burun ve boğaz veya KBB uzmanı) yönlendirilmelidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.