Uykusuzluğa Bağlı Baş Ağrıları ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Çoğu zaman baş ağrısı, uyku miktarına veya kalitesine bağlı olarak değişim gösterir. Bilhassa sabahları ortaya çıkan baş ağrıları yetersiz uyku süresi ile ilişkilidir. 

Uykusuzluk ve Baş Ağrısı

İnsan vücudu çeşitli hastalıklara ve hoş olmayan hislere karşı hassastır. Uykusuzluk ve baş ağrısı, sağlıklı insanlarda ve bir dizi hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar.Baş ağrısı genellikle vücut mekanizmasında süpererkeryal kemikten oksipital bölgeye kadar olan tüm ağrıları ifade eder. Uykusuzluk bir nevrozun tezahürüdür. Uyku düzeninde baş gösteren çeşitli rahatsızlıklar ile karakterize olmaktadır.

Zaman zaman geceleri uykuya dalmanın hiçbir yolu olmadığı, yastığın rahatsız olduğu, battaniyenin çok sıcak olduğu, pencerenin altında otomobillerin vızıldadığı olur. Sonucunda da sabahları uykusuzluk ve baş ağrıları ortaya çıkar. Bu hoş olmayan duruma birçok kişi aşinadır, fakat bu durum bir süre sonra tehlikeli hale gelmeye başlar. Süreklilik arz etmesi durumunda sağlık sorunları olabilir, kronik hastalıklar kötüleşebilir ve somnambulizm ortaya çıkabilir.

lBazı durumlarda da baş ağrılarının en önemli çeşitlerinden biri olan migren durumunda, uyku bir kurtarıcı haline gelmektedir. Baş ağrısı birçok hastalık için tipik bir semptomdur. Farklı yoğunluktaki ağrı duyumları, lokalizasyon, süre, depresyon, vejetatif bozukluklar, uyku bozuklukları gelişmesine neden olur.

Geceleri, rahatsız edici bir yastık kullanmak, rüya sırasında alınan pozisyonların omurga üzerindeki olumsuz etkileri, kan damarları, psikolojik sorunlarla ilgili nedenlerden dolayı baş ağrıları oluşur. Ağrıları uyku sırasında olabileceği gibi, uyanıkken de ortaya çıkabilir. Uykusuzluk, baş ağrılarıyla birlikte, her zaman herhangi bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkmaz. Aşağıdaki nedenlerden dolayı sağlıklı olan insanlar da buna eğilimlidir:

 • Uyku modunun değiştirilmesi;
 • Yorgunluk;
 • Stres,
 • Depresyon;
 • Sabit alarmlar.

Bu sorunu çözmek için nedenlerini oluşum nedenlerini ortadan kaldırmak gerekir. En etkili yardım, gece istirahati için yeterlidir, bu da ideal olarak sekiz ile on saattir. Sakin, derin bir uyku, baş ağrısından kurtulmanın en etkili yollarından biridir.

Nedenleri

İnsan sağlığı açısından oldukça ciddi önemleri bulunan uykusuzluğa bağlı oluşan baş ağrılarının altında farklı nedenler yatabilmektedir. Bilim insanları, bir kişinin sinir ve fiziksel gücünü geri kazanmak için, günde dokuz ile on saat arasında uyuması gerektiğini söylemektedir.

Sağlıklı bir uyku, yatak ve ruhsal sağlığa bağlıdır. Yüksek yastıkta, servikal omurga kuvvetle eğrilir.  Bir Uyku sırasında herhangi rahatsızlık olmasa bile, kaslar zorlanır, kan akışı bozulur. Zamanla, bu baş ağrısı ve uykusuzluğa neden olabilir. Bir yastık olmadan eşit bir yerde uyumak da boyun ve baş ağrısına neden olabilir. Standart kumaş boyalar, yatak çamaşırları, yıkandıktan sonra kullanılan klimalar, genellikle solunum ve sefaleralgiye neden olan zararlı bileşenler içerir. Uykusuzluğa bağlı ortaya çıkan baş ağrısının en yaygın nedenlerini şu şekilde sıralayabliriz:

 • Genetik sorunlar
 • Stres ve baskı altında olmak
 • Düzensiz ve fazla beslenme
 • Oksijen eksikliği
 • Kabusların görülmesi
 • Solunu yollu hastalıkları
 • Nörolojik rahatsızlıklar

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Baş ağrısı, kendi başına ve herhangi bir hastalık sonucu ortaya çıkabilir. Bu, baş bölgesinde yer alan damarlarının sinir uçlarını tahriş edebilir. Kalıcı baş ağrısı olması durumunda, sebebini bilinmesi gerekir. Bir yatak, bir rejim, rahatlama yeteneği uygun bir organizasyon, gece vücudun dinlenmesine yardımcı olur ve akşamları oluşan baş ağrısı ortadan kaldırır.  Odadaki elverişli bir mikro iklim yaratmak için havadaki oksijen akışını sağlanması gerekir.

Uykusuzluk ve Baş Ağrısı

Beyin uykuya ihtiyacı vardır, bu süre zarfında, tüm organizmanın düzgün çalışması için gerekli olan hormonlar salınır. Vücut rahatlar ve dinlenir, cildin yenilenmesi gerçekleşir. Gece alınan uyku sırasında beyin, alınan bilgiyi işleyerek gündüz ve gece olan her şeye tepki gösterir. Bu özellik sayesinde, bir kişi olumsuz duygulardan arındırılır ve sabahları iyi bir ruh halinde olur.

Bu nedenle uykusuzluğa bağlı baş ağrısının tedavisinde; uyku düzenini yerine oturtmak gerekir. Bazı durumlarda bu konuda destek olan ilaçlar tedavide kullanılsa da kesin çözüm uykusuzluk sorunu gündeme getiren sorunu ortadan kaldırmaktır.

İyi Gelen Şeyler

Çoğu zaman, bu uykusuzluk ve baş ağrısı tam anlamıyla el ele gider. Ağrı, bir kişinin normal uykuya dalmasına izin vermez veya gece boyunca sık uyanmaları kışkırtır. Bu modda normal dinlenme işe yaramıyor, kademeli olarak yorgunluk birikir, uyuşukluk, sinir hastalıkları gelişebilir. 

 • Yatmadan önce içilen iki bardak ılık süt
 • Kolonya, parfüm, borik alkol veya losyon ile nemlendirilen bir . Öyleyse, küçük papamuk parçasının kulaklara koyulması
 • İyi ve sağlıklı bir uyku soğan etkin rol oynar. Yatmadan önce yenilmelidir.
 • Ilık suyla yapılan banyo
 • İyi kurutulmuş saman veya kuru şerbetçiotu ile dolu bir yastık üzerinde uyunması
 • Geceleri bir çorba kaşığı bal yenilmesi
 • Geceleri düşünmemeye çalışmak


Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.