Uyku Bozukluğunda Epilepsi ve Uykuda Epilepsi

Uyku esnasında epilepsi nöbetleri kişiler tarafından fark edilemeyen ve uyku ile uyanıklık arasında yaşanan bir durumdur. Tedavi edilmediğinde nefes alamama ve ölümle sonuçlanabilmektedir.

Uyku Bozukluğunda Epilepsi ve Uykuda Epilepsi

Uykuda Epilepsi Teşhisinde EEG Görüntüsü

Epilepsi beyinde bulunan elektriksel yüklerin hareket etmesine bağlı olarak görülebilen sorunlardan biridir. Uyku ise beyinin içinde bulunan elektriksel yüklerin harekete geçtiği zaman dilimi olduğundan dolayı epilepsi nöbetlerinin görüldüğü zaman dilimlerinden biri olabilir. Bazı epilepsi hastalarında gün içerisinde uyanıkken nöbet görülmezken, uyku esnasında ortaya çıkan nöbetler görülebilmektedir. Çocukluk döneminde görülen benign fokal epilepsi uyku sırasında görülen nöbetlerden oluşmaktadır.

Uyku esnasında oluşan epilepsi nöbetlerinin asıl sebebi, uyku evreleri denilen zaman dilimlerinden birinde beyindeki elektrik yükünün harekete geçmesinden kaynaklanmaktadır. Kişiler çoğu zaman uyku ile uykusuzluk arasında gidip geldiklerinden dolayı nöbet geçirdiklerinin farkına varamamaktadır. Aşırı stres ve yoğun bir tempo ile çalışan kişilerde görülen nöbetler çoğu zaman günün verdiği yorgunluğun bir belirtisi olarak görüldüğünden dolayı dikkate alınmayabilmektedir.

Uyku esnasında geçirilen epilepsi nöbetleri bazı hastalarda ilerlemiş beyin sorunlarına neden olduğundan dolayı ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle uyku bozukluğu olan kişilerin doktora başvurmaları gerekir.

Uyku ve epilepsi birbiri ile bağlantılıdır. Epilepsi hastalarının çoğunda uyku sorunları ortaya çıkar ve uyku ile uyanıklık arasında olduklarından yakınırlar. Bütün bunlar dikkate alındığında kişilerde şiddetli uykusuzluğun temelinde uykuda geçirilen epilepsi nöbetleri yatabilmektedir.

Uykuda Epilepsi Belirtileri

Uyku esnasında yaşanan epilepsi belirtileri kişiler tarafından fark edilemez. Bunun nedeni ise kişinin uyku esnasında kendi davranışlarını izleyememesinden ve uykusuzluk sorunu yaşayacak kadar yorgunluk ve stres altında olduğunu düşünmesinden kaynaklanmaktadır. Geceleri ortaya çıkan sara nöbetleri kişinin çevresinde bulunan kişiler tarafından fark edilebilmektedir. Hatta bununla ilgili olarak tedaviye katkı sağlaması açısından gece nöbeti geçiren kişiler nöbet sırasında videoya alınabilmektedir.

Uykuda Epilepsi Nöbeti Esnasında Çekilen Görüntüler

Uyku esnasında yaşanan nöbetler şu şekile belirtiler verebilmektedir:

 • Vücutta uyuşukluk hissi
 • Derin uyku esnasında irkilme
 • Cisimleri olduğu gibi değil farklı bir şekilde görme
 • Buruna farklı farklı kokuların gelmesi
 • Halüsinasyon görme
 • Davranış bozuklukları
 • Aniden kasılmalar

Uyku esnasında yaşanan bu belirtiler nedeniyle görülen nöbetler bir süre sonra kişilerde uyku kalitesinin yüksek oranda bozulmasına neden olacaktır. Uyku problemleri ile oluşan vücuttaki bitkinlik nedeniyle epilepsi nöbetlerinde sıklıklar yaşanabilir ve gün içerisinde yaşanan nöbetler nedeniyle de davranışsal ve sosyal ortam sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Uykuda Epilepsi Nöbetinin Nedenleri

 • Uyku esnasında ortaya çıkan nöbetlerin en bilindik nedeni uzun süre kişinin uykusuz kalması olmaktadır. Uykusuzluk epilepsi nöbetlerini tetikleyici durumda olduğu gibi gece beyinin dinlenmesi için yeterli zaman ayırılmadığının da habercisi olmaktadır.
 • Yoğun bir çalışma temposuna sahip olmak ya da stres altında olmanın verdiği uykusuzluk gibi durumlarda da nöbetler yaşanabilmektedir. Anksiyete ve depresyon gibi ruh halinde ortaya çıkan durumlarda nöbetleri tetikleyecektir.
 • Yemek yeme sorunlarının bulunduğu kişilerde nöbetleri ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle geceleri geç saatlerde yemek tüketmek ve hemen ardından uykuya geçmek nöbet geçirmeye neden olabilmektedir. Çok fazla yemek yedikten sonra da uykuya dalmak sara hastalığının nedenleri arasında bulunmaktadır. Alkol tüketimi yapmak da nöbete neden olabilmektedir.
 • Çeşitli ilaçlar kullanmak zorunda olan kişilerde yan etki olarak nöbetler görülebilir. İlaçların bazıları uyku düzenini sağlamak adına alınan ilaçlar olduğunda uykuda epilepsi kaçınılmaz olabilmektedir.

Uykuda Epilepsi Tedavisi

Epilepsi nöbetlerinin sık sık yaşanması bir süre sonra kişilerde uyku düzeninde bozukluklar oluşmasına neden olacağı gibi yaşam kalitesini düşürerek gün içerisindeki sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle uyku esnasında yaşanan nöbetlerin engellenmesi için tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi yapılmayan epilepsi nöbetlerinin sosyal hayata verdiği zararların yanı sıra kişilerde nefes alamamaya bağlı ölüme neden olabilecek çeşitli durumlar ortaya çıkardığı da görülmüştür.

Uykuda yaşanan epilepsi nöbetlerinin tedavi edilmemesi halinde uykuya dalmada zorlanma, sık sık uyanma ve gün içerisinde uyuklama gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Nöbetlerin uykuda gelmesi kişilerde dikkat eksikliklerine, yorgunluk haline ve hafıza sorunlarına neden olabilmektedir.

Uyku esnasında görülen epilepsi nöbetlerinin tedavisi mümkün olduğu gibi teşhis edilmesi de bir o kadar önemlidir. Teşhis için videolu EEG çekimlerinin yapılması gerekir. Hasta bu yöntem ile izlenmeye başlar ve uykunun hangi evresinde nöbet geçirdiği saptanabilmektedir.

Antiepileptik İlaç Tedavisi

Uykuda sorun yaşayan kişiler için genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kişilerin yaşına ve yaşanan nöbetlerin sıklığına göre doz belirlemesi yapılabilmektedir. Çocuklarda yaşanan uykuda epilepsi durumunun ortadan kaldırılmasında da ilaçlar oldukça etkili olabilmektedir.

Ketojenik Diyet Tedavisi

Geceleri çok fazla besin tüketimi olan ve alkol kullanımı gibi durumlarda kişilere özel diyetler uygulanabilmektedir. Besin değerlerinde abur cubur tüketimi azaltılarak kişiler yağ oranı bakımından zengin olan besinlere yönlendirilebilmektedirler. Nöbetlerin altında yatan nedenin gece beslenmesi olması durumunda ve ilaç tedavisinin yanıt vermediği durumlarda bu yöntem tercih edilebilmektedir.

Ameliyat

Hayat kalitesinin düşmesi ve inatçı nöbetlerde diğer tedavi yöntemleri ile bir değişiklik olmadığı zamanlarda özellikle parsiyel epilepsi hastaları için ameliyat kalıcı bir epilepsi tedavisi olabilmektedir. Uyku esnasında yaşanan nöbetlerin büyük bir kısmı parsiyel olduğundan dolayı bu tedavi yöntemi sık tercih edilmektedir.

 • Uyku sırasında yaşanacak olası kazaları önlemek adına kişinin yatağını fazla yüksek seçmemesi gerekir. Ayrıca olası düşmelerde yaralanmamak için yatağın çevresine yastık eklenebilir.
 • Nöbet esnasında uyarı verebilecek bir cihaz kullanımı nöbet sırasında nefes alamama gibi durumları engellemek için önemli olmaktadır.
 • Uyku kalitesini artırmak ve uzun süre uykusuz kalmamak da nöbetlerin engellenmesini sağlayacaktır.
 • Rutin uyku saatleri belirlemek ve gün içerisinde egzersiz yapmak kaliteli bir uyku uyumayı sağlayacaktır.
 • Karanlık bir odada uyumaya özen gösterin ve uykunuz geldiğinde uykuyu ertelemeyin.


Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.