Temporal Lob Epilepsi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Beynin Temporal Lob bölgesinin etkilenmekte olduğu ve bu sebeple de nöbet geçirilmesi sonucunda kişilerde ortaya çıkacak olan nedenler, belirtiler ve tedavisi.

Temporal Lob Epilepsi Belirtileri

Temporal Lop Epilepsi Tomografi Görüntüsü

Nörolojik bir bozukluk sebebiyle ortaya çıkan ve tek başına oluşan bir epilepsi türü olmamaktadır. Beynin her iki tarafında bulunmakta olan temporal lob kısmında kaynaklanmaktadır. Bu loblar insanların duygu durumlarının düzenlenmesinde, hafızasında ve olaylara karşı tepki vermesinde etkili olmaktadır. Temporal lob epilepsi loblarda bulunan hücrelerde elektrik aktivitesinde anormal durum sebebiyle basit parsiyel nöbet olarak isimlendirilmektedir. Hastalığa sahip olan kişilerde oluşacak belirtileri şunlardır:

 • Aşırı korku;
 • Olayları hatırlayamama;
 • Olmamış olayları varmış gibi aktarma;
 • Tanıdığı kişileri tanıyamama;
 • Lastik kokusuna benzer kokular;
 • Depresyon;
 • Sürekli baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • Farklı sesler duyma;
 • Ağızda değişik bir tat oluşması.

Ortaya çıkacak olan belirtilerin bunlar olması durumunda aura olarak belirtilmektedir. Kişilerde ortaya çıkacak olan nöbetin jeneralize tonik klonik nöbet geçirmesi durumunda farklı belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu durum olması halinde kişilerde bilinç kaybının yaşanması, kasılmalar, ağızdan köpük gelmesi ve idrar kaçırma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Sol temporal lob epilepsi yaşayan bir hastanın hafızası ciddi oranda etkilenecektir. Bu kişilerde unutkanlık ve hafıza problemleri görülecektir. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte konuşma güçlüğü de başlayacaktır. Söylemek istediği kelimeleri bilmesine rağmen bir türlü telaffuz edemeyecektir.

Sağ tarafın etkilenmesi sonucunda kişilerin görsellik ve işitmesinde sorunlar oluşacaktır. Bu kişilerin olmayan ve kendisinden başkalarının duyumsamadığı kokuları da duymalarına neden olacaktır. Sık sık halüsinasyonlar görmelerine, olmayan sesler duymalarına sebebiyet vermektedir. Sağ bölgenin etkilenmesi sonucunda ciddi durumlarda ortaya çıkabilir. Bilinç kaybı ve baygınlık sonucunda vücudun kasılması ve ağızdan köpük gelme de görülmektedir.

Şakak bölgesinde ortaya çıkmakta olan hastalığın en sıklıkla amigdala ve hipokampus olan bölgede oluşmasına neden olur. Bu sebeple de kişilerde bellek sorunları oluşmasına sebep olurlar.

Temporal Lob Epilepsi Nedenleri

Şakak epilepsisi olarak da isimlendirilmekte olan ve yaygın olarak görülen bir tür nörolojik hastalık olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlığın herhangi bir yaş aralığında ortaya çıkması sebebiyle kişilerde belirtiler oluşmaktadır. Hastalığın tanısının konulması ile birlikte temporal lob epilepsisi nedir ve neden kaynaklandığı insanların sıklıkla merak ettiği sorulardan biri olmaktadır. Bu hastalığın gelişmesinde ki neden tam olarak bilinmiyor olsa da uzmanlar tarafından şu durumlarda geliştiği belirtilmektedir:

 • Kafa travması;
 • Enfeksiyonlar;
 • Gliozis;
 • Beyindeki kan damarlarının daralması;
 • Felç;
 • Beyin tümörü;
 • Genetik;
 • Beyinde oluşan anormal durumlar.

Hastalığın neden kaynaklandığına dair tam olarak bir neden olmamasına rağmen, beyinde temporal epilepsi gelişimi ile birlikte kişilerde kaygı giderek artacaktır. Kişilerin sürekli olarak dalması, yutkunma güçlüğünün yaşanması, konuşma problemleri görülmesi ile sonuçlanabilir.

Bu hastalığın daha çoğunlukla 20’li yaşların sonlarına doğru başladığı görülmektedir. Bazı kadınlarda ortaya çıkacak olan hormon değişikliği sebebiyle de oluşması mümkün olmaktadır.

Temporal Lob Epilepsi Tanısı

Belirtilerin oluşması sonucunda tanının konulabilmesi için nöroloji uzmanına gidilmesi ve muayene olarak temporal lob epilepsisinin tanısı konulmaktadır. Günümüz teknolojisinde temporal lob epilepsisinin tanısının konulması daha kolay olmaktadır. Hastalığın tanısını koyabilmek için bazı beyin sinyallerinin kaydının ve beyin görüntülenmesi tekniklerine başvurulmaktadır.

 • EEG;
 • Bilgisayarlı tomografi;
 • MR;
 • Kan testleri;
 • Pozitron emisyon tomografisi.

Elektroensefalografi (EEG): Temporal lob epilepsi tanısının konulmasında en etkili yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Bu işlem acısız bir yöntem olmaktadır. Elektrotların saçlı deriye yapıştırılması ile birlikte beyinde üretilmekte olan dalgaların kaydedilmesi sonucunda beyin hücreleri arasında olan aktivitelerin kaydının yapılması ile gerçekleşmektedir. Kişilerin hareket etmeden uzanması ve derin nefes alıp verirken gözlerini de açıp kapatması istenmektedir.

Temporal Lob Epilepsi Tedavisi

Her yaşta oluşabilecek bir rahatsızlık olması sebebiyle ilk olarak tanısının konulması çok önemli olmaktadır. Doktor tarafından hangi tür epilepsi hastalığına sahip olduğunuz belirlenmesinin ardından ilaçların kullanımı sağlanmalıdır. Bu ilaçlar antiepilepsi ilaçları olmaktadır. Kullanım miktarını ve doz ayarlamasını her zaman için doktorun ayarlaması ve hastanın ilaçları düzenli olarak kullanması iyileşmesi için ve nöbetlerin oluşmasını engellemesi için çok önemli olmaktadır. Kullanılan ilaçların yan etkileri olacağından, hastaların her zaman için rutin kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.

İlaçların kullanımı ile birlikte yorgunluk, baş dönmesi, mide bulantısı ve aşırı kilo alma gibi problemler ortaya çıkabilir.

Bu epilepsi türünü yaşamakta olan kişilerin kullanmakta olduğu ilaçlara karşı direnç göstermesi sıklıkla görülmektedir. Her 3 hastadan 1 tanesinin kullanmakta olduğu ilaçların tedavisinde etkili olmadığı bilinmektedir. Bu sebeple de kişilerin tedavisinin gerçekleşebilmesi için başka tedavi yollarının yapılması gerekmektedir. Bunun için cerrahi müdahale de bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Cerrahi müdahale ile birlikte kişilerde sık sık ortaya çıkacak olan nöbetlerin azalması sağlanmaktadır. Çoğu kişiler ameliyat sonrasında tamamen iyileşme belirtileri göstermektedir.

Hastaların duygu durumlarının da etkilenmesine neden olan, kişilerin ciddi psikolojik sorunlarının olduğu bir rahatsızlık olmaktadır. Nöbetlerin sıklaşması ile birlikte oluşan ruhsal problemler sonucunda kişinin sosyal ortamdan kendisini soyutlamasına neden olur. Ayrıca bu hastalığı yaşayan kişilerde intihar ederek yaşamlarına son vermesi de sıklıkla görülmektedir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.