Tansiyonun Düşmesi Başta Ağrıya Neden Olur mu? – Çözümleri

Tansiyon düşüklüğü özellikle gençler arasında gözlemlenen bir sağlık sorunudur. Bu sorun kısa süre içinde başta ağrıların meydana gelmesine olanak sağlar.

Baş Ağrısı

Hipotansiyon İle Baş Ağrıları

En yaygın olan hastalıklardan bir tanesi de düşük tansiyon diğer adı ile hipotansiyondur. Bu hastalık genç kesim arasında daha çok gözlemlenmektedir. Bu hastalığa eşlik etmekte olan semptomlar arasında; başta dönme, uyuşukluk ile başta ağrı yer alır. Düşük tansiyon sonucunda meydana gelen başın ağrımasıı yetişkin kişiler ile genç nesilde giderek arttığından kaynaklı endişe veren durum haline gelmiştir.

Nedenleri

Gençler bu durumun farkına varmadan hipotansiyon diğer ismi ile düşük tansiyondan dolayı rahatsızlık duyarlar. Kural olarak zaman içinde bu basınç normalleşmeye başlar. Tüberküloz, ülser hastalığı, kalp hastalığından muzdarip insanlar hipotansiyona sahip olabilirler. Gebelik sürecinde kadınların vücudunun hormonal arka kısmındaki plan değişmeye başladıkça progesteron hormonunun baskın şekle gelmesinden, kadınların hamileliklerine genellikle tansiyonun azalması eşlik etmektedir. Etkileri de kan damarlarında genişlemeye sebep olacaktır. Bundan kaynaklı kan basıncı düşer. Baş ağrıları hamilelik esnasında ortaya çıkarsa sebebi beyin oksijenin yetersiz kalmasıdır.  Bu konu hakkında endişe duymaya değmez. Bebek doğduğunda kısa sürede bu durum normale dönecektir.

Bir kişi hipotansiyondan muzdaripse, bu durum hormonal ve bitkisel düzenleme bozulur, şişlikler, duvarların şişmesi ve damarların dokularında sorun oluşur. İnsan vücudu baş ağrısının görünüşü ile cevap verir. Hipotansiyona çeşitli semptomlar eşlik eder;  mide de bulantı, başta dönme, bayılma, yorgunluk, çalışma kapasitesi azalır, hastanın psikotansiyel dengesizliği, kalp atım hızı artar.

Belirtileri

 • Tam anlamı ile başın hangi bölgesinin ağrıdığı bilinmez. Boyun kısmı, alın bölgesi ve hatta kafa bu durumdan etkilenir. Kafanın arkasında künt, sıkma, titreme olabilir.
 • Hipotansiyon ile başta oluşan ağrılar sorunu ılımlılık ile karakterize edilmektedir. Zaman zaman agrivasyon gelir, ağrı ile bulantı sorunu eşlik edecektir
 • Hipotansiyondan kaynaklı şiddetli baş ağrısının eşlik ettiği durum migrene neden olabilir. Kişi sese ve kokulara keskin şekilde tepki vermeye başlar. Yalnız migrenli baş ağrısı düşük tansiyonun nedeni değildir.
 • Düşük basınç ile baş ağrısı birkaç saat kadar sürebilme özelliğine sahiptir.
 • Basınç aşırı düzeyde düşürülürse sorun bilinç kaybına sebep olabilir.
 • Çoğunlukla soruna bulantılar, baş dönmeleri, kusma sorunu eşlik eder ve sonrasında geçici bir iyileşme olur.

Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Düşük tansiyon ile başta ağrı olduğunu düşünen kişiler aşağıda bulunan ev çözümlerinden kolaylıkla yardım alabilir. Basıncı hızla yükseltmenin yollarından en popüler olanları arasında;

 • Bir fincan tatlı sert kahve veya çay içilmesi gerekir. Konyak ya da kırmızı şarap küçük miktarda tüketildiği zaman destek olacaktır.
 • Yürümek de biraz baskı durumunun azalması konusunda destek olabilir.
 • Avuçları ve burnu ovuşturmayı denemek fayda sağlayan uygulamalar içinde yer alır.
 • Sıcak su ile uygulama faydalı çözüm sunar.  Alın kısmı, göğüs, boyun, burnu ıslatmakta yeterli olur.
 • Yardım tentürleri, Eleutherococcus, ginseng kullanımı yapılmalıdır.
 • Soğuk mevsimde bacakları ile elleri sıcak olacak şekilde sıcak giyinmek önemli olan detaylardır.
 • Antispazmodiklerden biri alınabilir. Yalnız bunların kullanımı konusunda yan etkiler her daim dikkate alınması gerekir. Bu yan etkilerden bir tanesi de baş dönmesi sorunudur. Bu sebeple kan damarlarını genişleten ilaçlar ile alınmaması gerekir.
 • İlaç alımı yapılırken basınç daha çok düşmeye başladığı zaman riskli bir durum ortaya çıkabilir. Bu durumlarda bir doktor konsültasyonu gereklidir. Sorunun çözümlenmesi adına uzman hekimler kişinin ihtiyaç duyduğu ilacı reçete edecektir.

Önleme

Baş ağrılarının ortaya çıkmasını önlemek için, hipotansiyondan muzdarip insanlar, sağlıklı bir yaşam tarzına uymaları öncelikli  olarak tavsiye edilir;

 • Her zaman aynı anda yatmaya çalışırken günde en az sekiz saat uyumak önemlidir.
 • Açık havada daha sık yürünmelidir,  bu yürüyüşler tüm organizmanın durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda basıncın normalleşmesine yardımcı olur.
 • Egzersiz, günlük egzersiz özellikle hareketsiz ve sedanter bir yaşam tarzı olan insanlar için oldukça yararlı olan bir eylemdir.
 • Diyetin farklı olduğundan emin olmak için sağlıklı bir beslenme şeklinde bağlı kalınması gerekir. Bu durumda vücut yeterli miktarda vitamin ve mineral alımı sağlayacağından dolayı tansiyon ile alakalı düşüşler ve ağrılar meydana gelmez.
 • Stresi ortadan kaldırmak oldukça önemlidir. Stres insan yaşamında sağlık sorunlarının çıkması konusunda ilk sıralarda yer alan etkendir. Gerekirse bu konuda uzmanlardan yardım alınabilir veya meditasyon tarzında uygulamalar yapılabilir.
 • Kötü alışkanlıkları bırakmakta oldukça önemlidir. Alkol ve sigara bu anlamda etkilidir.

Bu basit önleyici tedbirleri gözlemleyerek, basınç normalleştirilebilir ve başta oluşan ağrılarından kaçmak mümkün hale gelebilir. Zaten ortaya çıkmışlarsa, sağlıklı bir yaşam tarzı onların kurtulmasına yardımcı olacaktır. Fakat bu durumda doğru tedaviyi seçmek önemlidir, bu sayede baştaki ağrısını mümkün olan en kısa zamanda ortadan kaldırmak mümkündür.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.