Tansiyon Hastalığı Baş Ağrısı Yapar mı? – Tedavisi

Özellikle hipertansiyonu olan kişiler baş ağrıları ile karşı karşıya kalır. Bu durumdan kurtulmak adına kesinlikle uzman hekim görüşü alınması gerekmektedir.

Tansiyon ve Baş Ağrısı

Kan Basınçları ile Ağrı

Baş ağrısı kan damarlarının genişlemesine (daralmasına) bir tepki olarak meydana çıkar ve doğrudan tansiyona bağlıdır. Damarların lümeni ve başın arterleri arttıkça, kan damarları çevredeki sinirlere baskı yaptığında ağrılı duyumlara sebep olur. Damar daralması, beyne giden kan akışını da önemli ölçüde azaltır ve bu da ağrıların oluşmasına yol açar. Baş ağrısının nedeni sadece belirgin olan tansiyon değil aynı zamanda hipertansiyon olabilir. Diyastolik basınçta hızlı bir artış, aşırı yüksek üst (200-270 mm Hg) ve alt arter basıncı (100-120 mm Hg) hipertonik baş ağrısına sebep olabilir. Ayrıca hipertansif ağrılar aşağıdaki nedenlerden kaynaklı meydana gelebilir.

 • Geç toksikoz ile birlikte gebelik
 • Adrenal tümörlerde kriz
 • İlaçların aşırı doz

Arteriyel hipotansiyon ile baş ağrılarının sebepleri en sık;

 • Kalıtsal yatkınlık
 • Vejetatif vasküler distoni
 • Duygusal stres
 • Keskin kafa hareketleri, koşma, yoğun fiziksel aktivite

Rahatsız intrakraniyal basınçla birlikte ağrı çoğu zaman beyin, intrakranial hematom veya aşırı kilolu kişilerde neoplastik süreçlerin bir sonucu olarak meydana gelir.

Tansiyon Ağrı İlişkisi

Ağrılar tansiyon cihazı okuması kritik seviyelere ulaştığı zaman meydana çıkar. 100/200 mm Hg olan hipertansiyonun ilk aşaması durumunda basınç halen 140/90 veya üstü aralıklarında olduğunda kişinin rahatsızlığı veya teşhisi gerilim ağrısına durumuna dönüşecektir. Kan basıncı ile çalışma basıncının % 25’ini düşerse, buetkenin hipertonik tarzda baş ağrısına sebep olması garantilenir. Çeşitlerin belirtileri arasında;

 • Kas gerginliği ağrısı yavaş şekilde artar, sıkıştırılmış kafatasının hislerini meydana getirir. Mide bulantısı ile başta dönme eşlik eder. Önkoşullar yumuşak doku spazmı tetikleyen stresidir.
 • Damar ağrısı, şiddetli, başın temporal ve oksipital kısmında pulsasyon ile karakterizedir. Görünüşlerinin nedeni, kafatasından kan çıkışının ihlali ve intrakraniyal damarların reseptörlerinin uyarılması ile intrakraniyal damarların tonunda bir azalmadır.
 • İskemik ağrılar, baş dönmesi, oryantasyon kaybı, bulantı, kafatasının kranyal kompresyon hissi ile ağrılı, mattır. Rahatsızlık, serebral arterlerin telafi edici bir spazmı meydana getirir.
 • Nevraljik ağrılar, keskin, komşu bölümlere yayılıyor. İntrakraniyal basıncı arttırarak trigeminal siniri sıktıktan sonra gelişir. Görünüşlerinin nedeni ruhsal bozukluklardır. 

Teşhisi ve Tedavisi

Baş ağrısını ayırt etmek için, ayrıntılı bir muayene yapılır, gerekli laboratuvar ve fonksiyonel çalışmaları atayacak nitelikli bir uzmanla görüşmek gerekmektedir.

 • Kan basıncının kontrolü
 • Klinik ve biyokimyasal kan testi
 • Fundusun incelenmesi
 • Reoensefalografi ve diğer araştırma yöntemleri

Tedavisi

Baş ağrılarının sebebi ne olursa olsun her insan rahatlamak ister. Doğru tedaviyi seçmek önemlidir. Her zaman ilacın yan etkileri kontrol edilmeli ve her daim uzman görüşü alınmalıdır.

Tedavi sürecinde sorunun ve rahatsızlıkların ortadan kalkması adına uzmanların verdiği ilaçlar dozajın, saatinde ve gerekli detaylar dahilinde tüketildiği zaman fayda sağlanır. Aksi olan durumlarda istenilen faydaların beklenmesi oldukça yanlış bir durumdur.

Anti-inflamatuar ilaçlar

Evde baş ağrılarını tedavi etmenin doğal yolları vardır ve beslenme düzeni içine belirli yiyecekler eklemek, başlamak için harika bir yoldur. Bazı baş ağrıları iltihaptan kaynaklı oluşur. Anti-inflamatuar ilaçlar vücuttaki inflamasyonu azaltan ve kan dolaşımını arttıran ürünlerdir. Bu anti-enflamatuar ilaçlar şunlardır;

 • Kereviz
 • Pancar
 • Yabanmersini
 • Keten tohumu

Kepekli Tahıllar

Bütün tahılları yemek her zaman iyi bir beslenme fikridir. Yalnız hoş olmayan bir ağrı durumu  beyaz olan tahıllardan kaçınılmalıdır.

Uçucu Yağlar

Nane ve lavanta gibi bazı uçucu yağlar merkezi sinir sisteminin yatışmasına olanak sağlar. Bu yağlar özellikle stresin neden olduğu ağrılar meydana geldiğinde nabız hissinden kurtulmaya yardımcı olabilir.

Kafein

Çok fazla kafein tüketmek, tansiyonu arttırmaya ek olarak baş ağrılarının oluşmasına da sebep olur. Kafein tansiyon sorunun tetiklenmemesi içinde az düzeyde alınmalıdır.

OTC ilaçları

Aspirin gibi OTC ilaçları genelde baş ağrısı ile alınır. Yüksek tansiyonu olan kişiler sadece tansiyonuna şu anda iyi kontrol ediliyorsa aspirin almamalıdır. İnme riski olan bazı kişilerde aspirin ile günlük terapi olarak uzman tarafından önerilebilir.

Tansiyon hastası olan ve sık sık baş ağrısı duyan kişilerin neden olduğu ile alakalı be sebebini belirlemek adına uzman hekime başvurması gerekir. Ruh sağlığı sorunları, beslenme sorunları veya dolaşım sorunları, potansiyel nedenlerden sadece birkaçıdır.  Kan basıncının sağlıklı bir aralıkta olup olmadığını öğrenmek ve uzman doktorla yaşanılan sorunlar konusunda detaylı şekilde konuşmak en önemli detaylardan bir tanesidir. Tanı konulmamış yüksek tansiyon böbrek hasarına, kalp hastalığına ve diğer kalıcı sorunlara yol açabilir. Yüksek tansiyon tanısı koyulan ve kafatasının bulunduğu bölgede baskı hisseden kişiler vakit kaybetmeden tıbbi yardım alması gerekir. Bu hipertansif bir krize işaret edebilir ve hemen tedavi edilmelidir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.