Sürekli Uyku Hali, Halsizlik ve Baş Ağrısı Rahatsızlığı

Kişiler gün içerisinden neden sürekli olarak uyku hali içerisinde olurlar, altta yatan nedeneler nelerdir, her zaman halsiz hissetmek neden kaynaklanır, bunlarla beraber görülen baş ağrısının nedenleri.

Sürekli Uyku Hali ve Baş Ağrısı

Sürekli uyku hali, uyku ile ilgili çok görülen rahatsızlıktır. Kişi sağlığına yönelik olarak doğrudan bir etkisi olmasa da gündelik faaliyetleri etkilemesi, iş kazalarına ve yol kazalarına neden olması, iş hayatındaki başarıyı etkilemesi yüzünden tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Özellikle günümüzün stresli iş ve gündelik hayat temposu içerisinde bu hastalığın görülme oranları daha da artmıştır. Teknolojinin gelişmesi neticesinde evlerde daha geç vakitlere kadar çeşitli aktivitelerde buluna sebebiyle uyku düzenleri de bozulmaya başlanmıştır. Sürekli uyku haline neden olan etkenler şöyle sıralanabilirler:

 • Solunum bozuklukları
 • Narkolepsi
 • Huzursuz bacak sendromu
 • İlaç kullanımı

Bunların dışında şehir hayatının getirmiş olduğu keşmekeş, kişisel nedenlerden kaynaklanan stres düzeyinin yüksek olması, teknolojinin gelişimi yüzünden yaygınlaşan ekran bağımlılığı gibi etkenler de sürekli uyku halinin faktörlerinden birkaçıdır.

Günümüzde Türkiye nüfusunun yüzde 14’ünün sürekli uyku halinden şikayetçi olduğu tespit edilmiştir.

Halsizlik Hissedilmesi

Halsizlik durumu da zaman zaman uyku hali ile karıştırılabilir. Kişilerin gün içerisinde sürekli olarak kendilerini enerjisi düşük, yorgun hissetmeleri demek olan halsizlik hali de günümüzde oldukça sık deneyimlenen bir rahatsızlıktır.

Bu duruma neden olan faktörler:

 • Kronik hastalıklar
 • Psikiyatrik bozukluklar
 • Yüksek stres düzeyi

Bu rahatsızlıkta uyku halinin aksine uykuya yönelik olarak bir eğilim yoktur. Bu durumdaki kişiler daha çok güçsüzlük ve enerji kaybı hissetmektedirler. Kimi zaman gündelik faaliyetlerini devam ettirebilecek kadar bile  kendilerinde güç bulamayabilirler.

Oldukça yaygın bir durum halsizlik ve sürekli yorgunluk rahatsızlığı birçok nedenden dolayı ortaya çıkması, birçok hastalıkla berber görülmesinden dolayı, spesifik olmayan özelliğiyle tanısı ve nedeni oldukça zor konan bir hastalıktır. Kişilerin deneyimlemiş oldukları halsizliği çok iyi anlaşılması ve kişinin genel sağlık düzeninin çok iyi incelenmesi gerekmektedir.

Genel nüfusun yüzde 20 ile 40’ı arasındaki bir oranı sürekli olarak halsizlik ve yorgunluk hissetmektedir.

Halsizlik sürekli olarak devam eden bir durum olabileceği gibi, zaman zaman ve belli dönemlerde ortaya çıkan bir durum da olabilir. Sebepleri;

 • Psikolojik faktörler
 • Fizyolojik faktörler

olarak iki ayrı ana kategoride incelenmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Sürekli uyku hali ve halsizlik hissi tedavi edilebilir olan rahatsızlıklardandır. Tedavide ilk adım rahatsızlıkların altında yatan nedenlerin net ve kesin olarak tespit edilmesidir. Kimi zaman psikolojik bir etkenden kaynaklanan, kimi zaman da altta fiziksel bir etkenin olduğu durumlarda tedavi seçenekleri farklı farklı olmaktadır.

 • Uyku düzeni ve hijyeni konusunda gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra, kişiye daha sağlıklı bir uyku düzeni için yardımcı olunmalıdır. Uykuyu olumsuz etkileyen faktörler değerlendirilerek, ortadan kaldırılmaları sağlanmalıdır.
 • Diyet düzenlemesi yapılarak karbonhidrat yönünden düşük, protein yönünden yüksek bir beslenme düzenine geçilebilir.
 • Gün içerisinde önceden planlanmış ve yarım saati aşmayacak şekilde yapılan şekerlemeler de oldukça etkilidir.
 • İlaç tedavisi olarak modafinil kullanılır. Oldukça etkili olan bu ilaç hem yan etkilerinin az olması ve etkili bir ilaç olmasından dolayı günümüzde oldukça fazla kullanılan bir ilaçtır. Bunun dışında armodafinil, amfetaminler, metilfenidat türevi ilaçlar da tedavide kullanılmaktadır.
 • D vitamini eksikliği uyku hali ve halsizlik üzerinde oldukça etkili olduğu ve bunların deneyimlenmesini artırdığı için bu vitaminin takviyesi de tedavide kullanılan yöntemlerden birisidir. Özellikle güneş ışınlarının azaldığı kış ve sonbahar aylarında daha da fazlalaşan bu vitaminin eksikliğinin bu rahatsızlıklara neden olduğu tespit edilmiştir.

Tüm bu tedavi seçenekleri açısından ilk olarak ilaç dışı uyku hijyeni, diyet düzenlemesi, düzenli egzersize başlama gibi yöntemler ilk olarak uygulanan süreçlerdir. Bu tür yaklaşımlardan sonra diğer ilaç türevi tedavilere başlanması daha uygundur.

Sürekli uyku hali iş yaşamını oldukça olumsuz etkilemektedir

Bu tür rahatsızlıklar ev içi kazalara, iş kazalarına neden olduğu, kişisel olarak özel yaşam ve iş yaşamı başarısını olumsuz etkiledi ve insanların performanslarını düşürdüğü için mutlak surette tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Fakat bunların altında yatan birçok fizyolojik ve pskolojik neden olduğu, belirtilerin spesifik olmayıp bir çok hastalıkla beraber görülebildiği için zaman zaman altta yatan nedeni bulup, buna uygun olarak bir tedavi süreci başlatmak kimi zaman zor olmaktadır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.