Stres Baş Dönmesi Yapar Mı?

Günümüzde neredeyse her insanın karşılaştığı bir sağlık sorunu olan baş dönmeleri; bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda strese bağlı da oluşabilmektedir

Stres ve Baş Dönmesi

Baş dönmesi toplumumuzda oldukça sık görülen bir sağlık sorunu olmasının yanı sıra kendi başına bir hastalık değil, farklı bir sağlık sorunun belirtisi olmaktadır. Bu hastalığın altında çok farklı patolojik nedenler olmasına rağmen; duygusal sorunlar, stres, kaygı ve depresif bozukluklar en sık karşılaşılan nedenler arasında gelmektedir. Toplumdaki her üye; belli bir oranda stres mutlaka yaşamaktadır. Vücut mekanizmasında hangi semptomların, hangi prensiplerin ve hangi tepkilerin stres etkisi altında olduğu konusunda bilinçli olunması gerekmektedir.

Anksiyete veya panik ataklar bilhassa akciğerlerde meydana gelen hipervetilasyonla beraber baş dönmelerine sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlığa aynı zamanda ağrılar ve parmaklarda karıncalanmalar refakat etmektedir. Baş dönmesi aşırı ve yoğun tempoda çalışma, şiddetli stres veya acil olarak tedaviye gerek duyulan bir rahatsızlık sonucu oluşabilmektedir. Stres de dahil olmak üzere psikolojik sorunlar; sadece ruhsal davranışları değil aynı zamanda bütün vücut mekanizmasını da etkileyebilmektedir. Çoğu durumlarda strese aşağıdaki fiziksel etkiler eşlik edebilmektedir:

 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Nefes alıp vermede yaşanan zorluklar
 • Kalpte çarpıntısı
 • Hazımsızlık
 • Sersemleme
 • Duvarların üzerine gelme hissi
 • Mide bulantısı
 • Boğazda bir yumru oluşma hissi
 • İştah kaybı
 • Yere yığılma endişesi
 • Kan basıncında düşme

Strese bağlı olarak baş dönmesi yaşayan insanların ruhsal yapıları genellikle titiz, sorunlardan kaçan, mücadeleden korkan, kaygı seviyeleri yüksek, evhamlı ve gergin olmaktadır.

Nedenleri

Fizyolojik Nedenler

Stres; vertigo sebeplerinden biri olmaktadır. Bu vakıaların çoğunda baş dönmelerinin ana nedeni strestir. Kısa ve küçük nefesler akciğer hiperventilasyonun oluşmasına sebep olur. Bu şekilde bir solunum ise atardamarların kasılmasına neden olacağından; sonuç olarak he beyne hem de vücudun diğer bölümlerine olması gerektiğinden daha az oranda kan transferi yapılır.  Buna bağlı olarak hastada sadece baş dönmesi değil aynı zamanda el ve ayaklarındaki parmaklarda da uyuşmalar oluşur.

Şok

Psikolojik baskı ve ani şoklar baş dönmesine zemin hazırlayan ana nedenler arasında yer almaktadır. Yaşanan gerilim vücut sal ve zihinsel açıdan oldukça fazla olabilir. Bu da kişide küçük bir şok ve paralelinde de baş dönmesine sebep olur.

Anksiyete Bozukluklar

Hiperventilasyon; bulantı, vertigo ve baş dönmesine sebep olmaktadır. Bu panik atağa zemin hazırlar. Yapılan araştırmalar panik atak hastalarının yüzde kırklık bir kısmının iç kulaklarında anormallikler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durum çoğu zaman baş dönmelerine neden olur. Yaşanan mantıksız ve ani ataklar sırasında kontrol edilemeyen korular; kişinin kriz anında boğulma hissi, terleme, baş dönmesi hatta ölüm korkusuyla karakter ize edilmektedir.  

Uzun Süreli Stres

Uzun süren stresler sonucu inanlar yaşamlarının sadece küçük bir bölümlerine odaklanırlar. Stres konusu dışındaki tüm unsurları görmezden gelirler. Diğer olaylarda gündemde ağırlık yarattığında zaten stres altında olan insanlar daha ağır ve daha ezici bir yükle karşı karşıya kalırlar. Bu daha streslerinin artmasına paralelinde bu sorunun oluşmasına yol açabilir.

Strese Bağlı Baş dönmesi

Baş dönmesi hastalıkların pek çoğunun ana belirtileri arasında yer aldığından ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir. Bazı durumlarda aşırı yorgunluk, uykusuzluk veya stres ve psikolojik baskı gibi ruhsal olayların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilmektedir. Stresin psikolojik olarak oluşan doğal sonucu baş dönmesidir. Eğer bu olay nadir olarak yaşanıyorsa endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Fakat yoğun olarak yaşanan bir stresin arkasından eğer bu sorun düzenli olarak devam eder ve uzun sürerse o zaman zaman kaybetmeden bir doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Strese Bağlı Baş Dönmesi

Strese Bağlı Baş Dönmesi

Baş dönmesi birçok insan tarafından sersemlik veya baş döndüren bir büyü olarak tanımlanmaktadır.  Yoğun bir şekilde yaşanan stres zaman içinde vücudun yıpranmasına, sinir sisteminin zarar görmesine ve bağışıklık sisteminin yıpranmasına sebep olmaktadır. Strese bağlı olarak bu sorundan kurtulmak için en etkili yol; psikolojik çatışmalardan, potansiyel patlamalardan ve paralelinden stresten mümkün olduğu kadar uzak durmaktır.

Stres nedeniyle ortaya çıkan baş dönmeleri genel olarak yaşam ve sağlık açısından önemli bir risk teşkil etmemektedir. Fakat bu sorunlar sık bir şekilde tekrarlanıyor ve uzun sürüyor, hatta yaşamın bir parçası haline geliyorsa bir nöropatolog veya psikoterapiste gidilmesi gerekmektedir. Psikologlar bu tür sorunlarda; hastanın stresle başa çıkabilmesini sağlamak amacıyla otojenik eğitim konusunda bilinçlenmesini önerir. Strese bağlı baş dönmesi oluştuğu durumlarda; hastaların temiz alması, alnına sirke veya su ile ıslatılmış bir havlu koyup sırtÇok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 1,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.