Spinal Anestezi Uygulamasından Sonra Baş Ağrısı Neden Olur?

Spinal anestezi uygulamasından sonra birçok insanın baş bölgesinde ağrılar meydana gelir. Bu ağrılardan kurtulmak adına uzman doktordan yardım alınması gerekmektedir.

Nedenleri

Spinal Anestezi Baş Ağrısı

Spinal anestezi ile, subaraknoid alan adı verilen bir anestetik enjekte edilmektedir. Bu durumda, ilaç doğrudan sinir uçlarını etki altına alır. Spinal anestezi esas olarak bu tür endikasyonlar için kullanılmaktadır.

 • Karmaşık doğum
 • Epidural sezeryan
 • Küçük pelvisin organları üzerindeki işlemler
 • Alt ekstremite operasyonları
 • İnce bağırsakta operatif müdahale

Çoğu zaman operasyon esnasında hastanın bilinçli olması gerekir. Ancak aynı zamanda ciddi anestezi olmadan da yapamaz. Genelde bu tür durumlar pelvik alandaki cerrahi müdahaleler sırasında ortaya çıkmaktadır. Spinal anestezi aynı nedenler ile ve alt ekstremite operasyonlarında kullanılır.  Bu tarz anestezi, intervertebral disklerde gelişen inflamatuar süreçlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan şiddetli bir ağrı atağını durdurmak için de kullanılabilmektedir.

Baş Ağrısının Nedenleri ve Süresi

Spinal anestezi uygulamasından kaynaklı oluşan baş ağrılarının ilk nedeni delme esnasında kullanılan iğnenin büyük boyuta sahip olmasıdır. Bu intrakraniyal basıncın ihlaline sebep olur. Bundan kaynaklı olarak kişi acı çekebilmektedir. Büyük çapta olan iğneler eski tarzdaki iğnelerdir. Anestezi uzmanları olabildiğince günümüzde bu iğneleri kullanmaz. Modern olan iğne türleri minimum düzeyde çapa  ince eğimli bir uca sahiptir. Aynı zamanda kişide komplikasyon riski en aza indirger. Spinal anestezi sonrası başta oluşan ağrının neden ikinci nedeni, spinal kanalda var olan çok miktarda BOS’un sızması sorunudur. Bu sıvı kafatasında bulunan gerekli basıncı korur. Beyin ve omuriliği sarsıntı gibi tehlikeli olan durumdan da korumaktadır. En ufak düzeyde beyin omurilik sıvısı eksikliği zaman boyun ve oksiputta rahatsızlık vardır. 

Ağrı çoğu zaman birkaç saat, bazı durumlarda birkaç güne kadar, şiddetli gözlemlenen kişilerde ise haftalarca sürer.

Nasıl Önlenir?

Spinal anestezi sonrasında meydana gelen baş ağrısının tedavileri öncelikli olarak uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Kullanılacak ilaçlar NSAID grubuna ait olan gruplardır. Asetaminofen ve analoglarının oldukça iyi etkisi vardır. Bu ilaçlar kişide oluşan baştaki ağrıya sebep olan maddelerin üretimini engellemeye yardımcı olacaktır. Günde üç kez 500 mg ilaç alınması uzman tarafından önerilir. Kontrendikasyon yoksa, ibuprofen, parasetamol veya ascophene gibi ilaçların kullanımı da yapılır. Bunun dışında baştaki ağrıların önlenmesi için;

 •  Kahve kullanımı baş ağrısını ortadan kaldırmaya yardımcı olan etkilere sahiptir.  Yalnız doğru sonucu elde etmek için süt ve şekersiz şekilde tüketilmesi gerekir. En az 5 fincan kahve içmek zorunda bile kalınabilir.
 • İlaç birkaç gün boyunca kahve yardımcı olmazsa başta ağrıma devam ederse, anestezi uzmanı kişiye epidural kan yaması gibi bir işlem yapmayı önerir.
 • Epidural anestezi esnasında yapılan ponksiyon bölgesine venöz kan enjekte edebilir. Bu durumda, büyük kan hücreleri, beyin omurilik sıvısının sızıntısının meydana geldiği lümeni kapatmaya yardımcı olur.
 • Başka bir mücadele yöntemi, büyük dozlarda geleneksel salinlerin intravenöz uygulanmasıdır. Bir damlalık ile intravenöz şeklinde uygulanır. Basınç eşitlendikten sonra baş ağrısı kaybolur. Yalnız böyle bir prosedür de tekrarlamayı gerektirir.
 • Başında ağrı olan kişiler uzman doktora anlatımlarına ve tüm önerilerine uymalıdır. Hasta, beklenen anesteziden 7 saat önce su içmemeli ve sigara içmeme konusunda tavsiyelere uymalıdır.
 • Bu tip anestezi için birçok kontrendikasyon vardır. Örneğin, ponksiyon bölgesinde dövmeler, kızarıklıklar ve diğer cilt kusurları varsa uygulama yapılmaz.
 • Kontrendikasyonlar arasında zayıf kan pıhtılaşması, çoğu kez bu tip anestezi, spinal fıtık veya kalp ve damar hastalığında kullanılan lidokaine karşı bir alerji bulunur.
 • Rahatsızlığı hafifletmek için anesteziyoloji ve rehabilitologlar hastalara tavsiyede bulunur:

Öneriler

 • Sıkan kıyafetler ve uygulama yapılan alandaki bandaj hassas noktaları refleks olarak etkileyen intraabdominal basıncı arttırır. Onlardan gelen dürtüler beyne düşer ve ağrı başlar. Doğru bandajı bulun (ve farklı boyutlarda ve tasarımlarda olduğu gibi) eczanede yardımcı olacaktır.
 • Kusma varsa, bir anti-emetik içmek gerekir. Kusmadan kaynaklı olarak bir kişi susuz, halsiz ve zayıf hale gelir. İlaçlar emetik itkilerden sorumlu olan sinyalleri bloke eder. Anesteziyoloji metoklopramid içmesi tavsiye edilir. Yemekten önce 1 tablet yeterli olacaktır. 
 • Manipülasyondan 7 saat önce su içmemek ve yemek yememek gerekir. Uygulama sonrasında en az 2 litre su içmek başta oluşan ağrıların düzelmesi adına fayda sağlar. Kafa içi basıncını hızla dengeler, beyin omurilik sıvısının açıklığını ortadan kaldırır. Bunu yapmak için sadece 500 ml kafein veya 5 fincan kahve içilmesi gerekir.


Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.