Sol Kulak Ağrısı ve Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Sol kulakta oluşan ağrı ile birlikte görülen baş ağrısı ciddi hasara neden olacağından bu ağrıya neden olan hastalıklar ve tedavisi.

Sol Kulak ve Baş Ağrısı

Sol Kulak Ağrısı

Kulak kafa bölgesinde bulunan bir organ olması nedeniyle, oluşan bir hastalık ya da darbe alınmasıyla baş etkilenecek ve ciddi bir ağrı görülebilir. Dış, iç ya da orta kulakta oluşan bir hastalık ciddi baş ağrısına neden olmaktadır. Baş ve kulak ağrısı oluşması ile birlikte sıklıkla, sol kulakta çınlama, işitme kaybı, baş dönmesi, denge problemleri, kaşınma görülmektedir. Bu iki organın ağrımasına neden olan hastalıkların şunlardır:

 • Kulak Burun Boğaz hastalıkları;
 • Anjin;
 • Meniere hastalığı;
 • Sinüzit;
 • Beyin tümörleri;
 • Diş hastalıkları;
 • Nevralji;
 • Mastoidit;
 • Yaralanmalar;

KBB hastalıkları: Boğaz, bademcik, kulak iltihaplanması, farenjit ya da larenjit gibi hastalıklar sol kulakta ağrı oluşmasıyla birlikte şiddetli baş ağrısı olmasına neden olur.

Meniere hastalığı: İç kulakta gelişmekte olan hasar sonucunda endolenfanin salgılanması ciddi oranda artacak olduğundan basınç oluşmasına neden olur. Sıklıkla hastalarda kulak çınlamasıyla birlikte kusma da gelişir.

Diş hastalıkları: Yüzün solunda bulunan dişlerden bir tanesinde oluşan çürüme, iltihaplanma ya da kırılma gibi nedenler kulağa vuracaktır. Kulakta keskin bir ağrının oluşmasıyla birlikte başın sol tarafında zonklayan bir ağrı oluşur.

Nevralji: Trigeminal sinirinde gelişen ağrıyı hastalar sol kulakta elektrik çarpmasına benzer bir ağrının oluştuğu ve başında bir darbe almış gibi aniden bir ağrı oluştuğunu belirtmektedir.

Yaralanma: Sol dış kulak herhangi bir darbe alması, kaşımak amacıyla içine sivri bir cisim sokulması gibi nedenler sonucunda yaralanma oluşur. Orta ya da iç kulağın hasar görmesine neden olacağından baş ağrısı görülür.

Beyin tümörü: Beynin solunda oluşan bir tümör günlerce devam edecek olan kulakta ve başın solunda ağrı gelişmesine neden olur.

Mastoidit: Kulağın arka bölümünde olan kemiğin iltihaplanmasıyla gelişen ve çoğunlukla çocuklarda görülmektedir. Kulak akıntısı, yüksek ateş, kulağın tıkanmasıyla işitme kaybı, şişlik görülebilir.

Çocuklarda Sol Kulak ve Baş Ağrısı Nedenleri

Gelişme çağında olan bir çocukta sıklıkla otitis gelişecektir. Ciddi bir ağrı, işitme kaybı, çınlama ve baş ağrısı görülmektedir. Çocuklarda oluşan sol kulak ağrısının nedenleri şunlardır:

 • Kulağa yabancı cisim sokması;
 • Kabakulak;
 • Böcek ısırıkları;
 • Kulağın çekilmesi.

Özellikle 1 ile 3 yaş arasında küçük çocukların sivri bir cismi kulağına sokması ile birlikte zarın delinmesi gibi yaralanmalara neden olabilir. Çocukların kulaklarına herhangi bir nesne sokması durumunda bunu çıkarmak için hastaneye götürülmesi gerekmektedir.

Çocuklarda dış kulağı sadece böcekler ısırmayacak, kulak kanalının iç kısmına ısırgan bir böceğin girmesiyle birlikte ısırırsa ağrı gelişir.

Yaramazlık yapan bir çocuğa kızma ya da onu cezalandırmak amacıyla kulağını çekmesiyle birlikte başlayan bir süreçtir. İltihaplanmaya ya da tıkanmaya neden olacağı gibi aynı zamanda kulağın hasar görmesine de neden olur.

Kabakulak bulaşıcı bir hastalıktır. Günümüzde engellemek amacıyla yeni doğan bebeklere kabakulak aşısı yapılarak önlem alınmaktadır.

Sol Kulak ve Baş Ağrısı Tedavisi

Otoskopi Muayenesi

Sol kulakta oluşan ağrıyla birlikte başın solunda gelişen ağrı, kulak çınlaması, akıntı ya da tıkanma oluşursa özellikle küçük çocukların ve yaşlı insanların kulaklarına bakarak kanama, iltihap birikintisi olup olmadığı incelenmelidir.

Hastanın ilk olarak kulak burun boğaz (KBB) doktoruna muayene edilmesi ve otoskopi yöntemiyle kulak incelenmeli ve tanısı konulmalıdır. KBB bölümü tarafından muayene edilmeyecek bir hastalıktan şüphelenilmesi sonucunda hasta başka bölümlere yönlendirilebilir.

Ağrının ve diğer semptomlara neden olan hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Bunun için uzman hekim tarafından ağrı kesici, antibiyotik, antiinflamatuar ve antipiretik özelliği olan ilaçların reçete edilmesi gerekmektedir. İlaçları her zaman doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Zar delinmesi, aşırı iltihaplanma, kemik oynaması, sinüs tıkanıklığı gibi hastalıklar sebep oluyorsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Önleyici Tedbirler

Bağışıklık sistemi zayıf olan insanların özellikle soğuk havalarda daha dikkatli olması gerekmektedir. Her zaman için hava koşullarına göre giyinmesi ve kulak hastalığı tanısı koyulan bir hastanın bere, şapka ya da kulaklık takması ağrının gelişmesine neden olacak iltihaplanmayı önleyecektir.

Duş sırasında suyun içerisine papatya karıştırılarak yapılması, tıkanma gibi problemler sebebiyle oluşan ağrının giderilmesinde etkili olacaktır.

Kulakları temizlemek ya da kaşımak için herhangi bir cisim sokulmamalıdır. Duş sonrasında havlu kenarı ile temizliğini yapmalıdır. Kulak çöpü kullanılması zarın zarar görmesine neden olur.

Telefon kullanımı, yüksek seste müziğin kulaklık ile dinlenmesi gibi kulağa zarar verecek cihazların kullanımını sınırlandırmalıdır.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.