Sinüzit Hastalığı, Belirtileri ve Baş Dönmesine Olan Etkisi

Sinüzit hastalığı nasıl bir hastalıktır, belirtileri nelerdir, sinüzit hastalığı baş dönmesine neden olur mu, bu hastalık ne tür şekillerde etki yapar hakkında makale.

Sinüzit

Bakteri veya virüs kaynaklı olarak ortaya çıkan sinüzit günümüzde yetişkinler arasında ayakta tedavi olarak en çok antibiyotik ilaç yazılan hastalık konumundadır. Bakterilerin veya virüslerin sinüslerde kendilerine yer bularak çoğalmalarından kaynaklanmaktadır.

Akut sinüzit genellikle sonbahar ve kış aylarında dış etmenlerden kaynaklı olarak meydana gelirken, kronik sinüzit daha uzun süreli bir şekilde dış etkenlerden bağımsız olarak kendisini göstermektedir.

 Sinüzit hastalığı iki ayrı türe ayrılmaktadır:

 • Akut Sinüzit: Semptomları on günden fazla, fakat on iki haftadan az olan sinüzit
 • Kronik Sinüzit: Semptomları on iki haftadan uzun süren sinüzit

Sinüzite neden olan faktörler ise şu şekilde belirtilebilir:

İnflamatuvar Etkenler Sistemik Etkenler Mekanik Nedenler İlaç Kaynaklı Etkenler
Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Bağışıklık sistemi zayıflığı Tümörler Kokain Kullanımı
Yüzme ve Dalış Hipotiroidizm Yabancı Cisim Kaçması Doğum Kontrol Hapları
Diş Enfeksiyonları Gebelik Riniti Travma Aspirin İntoleransı

Hastalığın görülme oranı ve sıklığı özellikle çocuklarda son yıllarda hızlı bir şekilde artmaktadır. Bunda günümüzün şehirleşme oranıyla birlikte artan çevre ve hava kirliliğinin etkisi büyük olmakla birlikte, aynı zamanda hastalığın tanısının konması açısından teknolojik ilerlemeler ile birlikte artış gösteren başarılı teşhis yöntemlerinin de etkisi bulunmaktadır.

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzitin teşhisinde kimi zaman zorluklar yaşanabilmektedir. Bu hastalığın neden olduğu semptomlar kimi zaman başka hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. Bu nedenle hastalığın belirtilerinin farkında olmak oldukça önemli bir konudur.

Sinüzitin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Bulantı
 • Ağız kokusu
 • Burun akıntısı
 • Diş ağrısı
 • Görme bozuklukları
 • Ateş
 • Baş dönmesi
 • Ses kısıklığı
 • Öksürük
 • Kulakta ağrı, basınç

Sinüzit çoğu zaman soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel rahatsızlıklarla karıştırılabilmektedir. Burada ayırıcı farkı kişilerin deneyimlediği belirtileri net bir şekilde tanımlaması yapar. Bu nedenle bu belirtiler konusundan dikkatli olunmalı, özellikle uzun süreli olarak devam eden belirtilerin bu hastalığın habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Migren de sıklıkla bu hastalıkla karıştırıldığı için bu konuda da dikkatli olunmalıdır.

Sinüzit ve Baş Dönmesi

Sinüzit belirtileri içerisinde yer alan baş dönmesi özellikle çocuklarda etkili olan bir durumdur. Kişinin kendisine göre çevresinin, veya çevreye göre kendisinin döndüğünü düşünmesi ve algılamasına baş dönmesi denmektedir. İç kulak rahatsızlıkları ile alakalı olan bu durum kimi zaman sinüzit hastalığında da görülebilmektedir.

Kişilerdeki denge mekanizması ayarlayan iç kulak ile ilgili olan bu rahatsızlık kısa süreli olarak deneyimlenebileceği gibi, birkaç dakika şeklinde uzun süreli olarak da görülebilir. Özellikle sinüzitli hastalarda baş ağrısı ve yüz bölgesindeki basınç hissi ile birlikte bu durum daha etkili bir şekilde hissedilmektedir. Bu duruma neden olan faktör ise;

 • Sinüs kanallarında meydana gelen enfeksiyonun iç kulağı etkilemesidir.

Bakteri veya virüs kaynaklı olan sinüs iltihapları özellikle uzun süreli devam eden durumlarda zamanla ilerleyerek iç kulağa ulaşmakta ve burada etkili olmaktadır. 

Baş dönmesi kimi zaman oldukça rahatsız olabilmektedir

Baş dönmesi olgusu farklı farklı şekillerde deneyimlenebilir. Birbirinden farklı olan dört ayrı baş dönmesi rahatsızlığı bulunmaktadır. Bunlar:

 • Vertigo
 • Dengesizlik
 • Presenkop
 • Sersemlik

olarak kategorilenmiştir. Sinüzit hastalığın neden olmuş olduğu baş dönmesi bunlardan vertigo sınıfına dahil olan bir rahatsızlıktır. Bu durumda hastalar kendilerinin veya çevrelerinin döndüğünü hissedebildiği gibi, ikisinin de aynı anda döndüğünü de algılayabilmektedirler. 

Baş dönemsiyle beraber kesintisiz bir kulak çınlaması ve baş ağrısı da beraberinde görülmektedir.

Çoğunlukla 30 saniye ile 60 saniye arasında süren baş dönmesi şeklinde gerçekleşen bu durum oldukça nadir olarak ciddi kompliksyonlara neden olmaktadır. Çoğunlukla herhangi bir etkiye neden olmadan kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. Ortaya çıktığı zaman ayakta duruluyorsa oturmak, oturuluyorsa bir yere uzanmak etkisini hafifletici yaklaşımlar olabilmektedir. 

Baş dönmesinin ortaya çıkmasını engelleyebilmek açısından başı ani bir şekilde hızlıca hareket ettirmemek, başı sağa sola, yukarıya ve aşağıya doğru sürekli ve ani şekilde çevirmemek bu rahatsızlığın daha nadir şekilde görülmesine yardımcı olabilmektedir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.