Sezeryan İşleminden Sonras Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sezeryan uygulamasından kullanılacak olan anestezi işlemleri baş ağrılarının meydana gelmesi konusunda etkendir. Halk ilaçları kısa sürede bu ağrıları ortadan kaldırmaya destek sağlar.

Sezeryandan Sonra Başta Ağrı

Sezeryan işleminden sonra baş bölgesinde oluşan ağrılar bu uygulama yapılan anestezi uygulaması ve epidural uygulaması sonrası oluşur. Bu sorun anestezinin olası komplikasyonlarından biridir.

Özellikle spinal anestezi sonrası vakaların yaklaşık % 30’unda küçük bir baş ağrısının oluştuğu düşünülür. Şiddetli baş ağrısı oldukça nadirdir, spinal anestezi vakalarının % 1’inden daha azında görülür. Genellikle spinal anestezi sonrası baş ağrısının süresi büyük ölçüde değişir. Yani ağrı hem birkaç saat hem de birkaç hafta rahatsız edebilir.

Spinal yani epidural anestezi tekniği omuriliği çevreleyen ince zarı temsil eden dura materin omuriliğinin delinmesini içerir. Bu zar ve omurilik arasındaki boşluk beyin omurilik sıvısı ile doldurulur. Bu sıvının membrandaki bir delinme ile sona ermesi, spinal anesteziden sonra baş ağrısının sebebi olan intraserebral basınçta bir azalmaya yol açar. Delme alanı ne kadar küçük olursa, beyin omurilik sıvısının dışarı akışı o kadar az olur ve sonuç olarak, spinal anestezi sonrası baş ağrısını geliştirme olasılığı o kadar az olacaktır. Delinme boyutlarını en aza indirmek için, çok ince spinal iğneler ilk icat edilmiştir. Daha sonra iğne bileme türü değiştirilmiş ve bir kalemle uygulama yapılmıştır. Bununla birlikte ülkemizde eski tip iğneler (geniş çaplı ve keskin bir keskinleştirme türüne sahip) hala kullanılmaya devam edilmektedir. Spinal anesteziden sonra baş ağrısının sebeplerinden biri olmaya bu iğne türleri devam etmektedir. Konik bir şekle sahip olan modern ince spinal iğnelerin küçük kullanımının temel nedeni, eski tip iğnelerle karşılaştırıldığında nispeten pahalı maliyetidir.

Nasıl Geçer?

Spinal anestezi sonrası baş ağrısının önlenmesi için;

 • Gün boyunca birkaç fincan kahve içilebilir. Bu içecekte bulunan kafein, kan damarlarını daraltmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Ancak bu şekilde özellikle de hipertansiyon öyküsü olan hastalar (yüksek tansiyon) bu hastalığa yakalanmamalıdır.
 • Ağrı kesici almak gerekir. Bu durumda en popüler olan ilaçları kullanmak yerine uzman doktor kararına bakmak gerekir. Doğum sonrası, emzirme dönemi içinde bazı ilaçların kullanımı kesinlikle yasaktır.
 • Magnezyum, salin içeren veya glikoz ve kafein içeren bir çözücüdür. Ameliyattan hemen sonra hemen konabilirler, maddenin damarına enjekte edildiklerinde baş ağrısını da azaltabilirler.
 • Daha fazla sıvı içmek, kan dolaşımını artmasına olanak sağlar.
 • Çok parlak ışık baş ağrılarında artışa neden olur. Bu konuda dikkatli olmak önemlidir.

Halk İlaçları

Geleneksel ilaçların baş ağrılarının tedavisinde rolünü hafife almamak gerekir. Spinal anestezi sonrası ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak bazı etkili yollar vardır.

Aromaterapi

Baş ağrısı sırasında bir aromalı yağ kullanımı yapmak faydalı olabilir. Uçucu yağlara batırılmış özel çubuklar kullanılabilir. Nane yağı, lavanta, papatya bu konuda faydalıdır.

Kompres

Farklı otların yardımı ile uygulanacak kompres için;

 • Kekik
 • Nane
 • Şerbetçiotu
 • Adaçayı kullanımı yapılabilir.

Uygulama için daha önceden bitkilerin kaynatılması gerekir. Ardından süzülen içecekler buz kalıplarına koyulur ve dondurulur. Donan küpler baştaki ağrılı olan alanlara uygulanmalıdır. Uygulama isteğe bağlı olarak buz küpleri bir beze sarılarak başa bağlanabilir. Bu tarz bir uygulama için patates kullanımı da yapılabilir.

 • Birkaç adet patates gereklidir. Patatesler rendenin ince kısmı ile rendelenir.
 • ¼ fincan inek sütü ile karıştırılır. 
 • Karışım püre haline gelinceye kadar preslenir ve baş bölgesinde bulunan ağrı üzerine yerleştirilmelidir.
 • Yoğun doku ince bir tabaka şeklinde hazırlanan bu karışım 30 dakika süre ile bekletilir.
 • İsteğe bağlı olarak bir bez içine ya da eşarp içine yerleştirilerek de uygulama yapılabilir.
 • Böyle bir komprese yatmadan önce yapılması önerilir.
 • Bu sayede epidural sezeryan uygulamasından kaynaklı oluşan baş ağrılarından kurtulmak daha kolay hale gelir.

Şifalı Otlar

Bitkilerden elde edilecek olan çay çeşitleri oldukça faydalı olan çözümlerin elde edilmesine olanak sağlar.

Nane

 • 8 adet nane yaprağı
 • 1 su bardağı kaynamış içme suyu

Kaynar suyun içinde taze nane yaprakları 3 dakika kadar kaynatılır ve süzülerek ağrılı dönemlerde içilir.

Ahududu

 • 1 kaşık ahududu kurusu
 • 1 su bardağı kaynatılmış su

Kaynar suyun içine atılan ahududular 10 dakika süresince bekletilerek süzülür. Süzülecek olan içecek günde 1 defa tüketilmelidir.

Bu bitkiler iyi bir analjezik etkiye sahiptir. Bunların dışında alıç meyvesinden yapılacak olan infüzyonda baş ağrısının ortadan kalkması adına faydalı şekilde etki sağlar. Alıç infüzyonu da günde 1 defa tüketilir.

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.