Şekerin Yükselmesi Sorunu Baş Ağrısına Neden Olur mu?

Şeker seviyesinin yükselmesi sonucunda önemli şekilde meydana gelen belirtiler arasında baş ağrısı yer alır. Sorun şeker seviyesinin düzene sokulması ile düzelir.

Şeker Yükselmesi İle Baş Ağrısı

Şekerden Kaynaklı Baş Ağrısı

Diyabet sıklıkla nöropatiye yol açar ki bu da yüksek kan glukoz seviyelerinin neden olduğu sinir hasar ve tahrişidir. Beyin diyabetin bir sonucu olarak nöropati geliştirebilen büyük kranial sinirler de dâhil olmak üzere birçok nöron içerir. Bu sinirlerdeki nöropati, şiddetli baş ağrılarının  meydana gelmesine neden olur. Diyabetik nöropati ile ilişkili baş ağrıları çok ciddi ve engelli olabilir ama çoğu zaman uzmanlar tarafından migren olarak yanlış teşhis edilir. Yüksek şeker düzeyleri ile kafadaki ağrı bazen inatçı bir karaktere sahiptir ve birkaç gün boyunca devam eder. Kandaki şeker içeriğini ölçmek için değil, aynı zamanda kan basıncını ölçmek için de yararlıdır. Özellikle artış gözlenirse, basınç tabletleri kullanarak aşağı getirmek için gerekli olan bir detaydır. Herhangi bir ilaç almadan önce, bir endokrinolog veya doktora başvurmak önemlidir. Özellikle gizli şekeri olan kişilerde yemek yedikten sonra şekerin yükselmesi ile baş ağrısı belirtisi meydana gelebilmektedir. Yemek yiyince bu tarz bir durumla karşılaşan kişide uzman hekime başvurmalıdır.

Ayrıca, diyabetle bir diyete uymak gerekir. Başarısızlıklarından ve özellikle de şekerlemelerin büyük ölçüde kullanılmasından dolayı başın ağrılarının gelişmesi için her zaman kesin bir durumdur. Kan şekeri seviyesi yükseldiği zaman diyabette baş ağrısı da görülebilir. Hipergliseminin kalp, sinir ve damar sistemleri üzerinde son derece olumsuz etkileri vardır. Bunun nedeni de şekerin yüksek seviyeleridir. Stres, yoğun stres, enfeksiyon, aşırı yeme ve daha fazlası olabilir. Hiperglisemi ile kafadaki ağrı ilk belirtilerden biridir. Ve sonra susuzluk, açlıkların titremesi, açlık, cildin ağartılması, halsizlik ve sık kalp atımları ona katılır. Hiperglisemik koma gelişimini önlemek için, ikinci bir diyabet teşhisi konmuş hastaların sistematik olarak Siofor ilacını alması gerekmektedir. İlaç, insülin üretimini etkilemediği için hipoglisemi gelişimine katkıda bulunmayan şeker seviyesini hızla normalleştirir.

Diğer bir baş ağrısı, ikinci tip diyabetin sık rastlanan bir arkadaşı olan glokomun ortaya çıkması ile ortaya çıkabilir. Sonuçta, optik sinirler hiperglisemiye çok hassastır. Glokom ile görme hızla düşer ve bu da genellikle körlüğe yol açar. Fakat böyle bir komplikasyonla baş ağrısı meydana gelir. Gerçek şu ki, bu hastalık göz, baş, mide bulantısı ve kusma gibi keskin, zonklayan bir ağrı eşlik eden yüksek göz içi basıncı ile karakterizedir. Böyle bir komplikasyon gelişmesini önlemek için, kanda stabil bir glukoz konsantrasyonu sağlamak önemlidir.

Doğal Çözümler

Şekerin yükselmesinden kaynaklanan ağrı sendromu çok uzun sürmez. Ana görev kandaki şeker içeriğini stabilize etmektir. Bu durumda baş ağrısından kurtulmanın analjeziklerin yardımıyla neredeyse imkânsız olduğu dikkati çekmektedir. Opiyatlarla etkili tedavi, ancak uyuşturucu bağımlılığına neden olur. Bir doktorun sinir sisteminin hassasiyetini azaltan antidepresanları reçete etmesi nadir değildir. Ayrıca baş ağrılarından nöropati, fizyoterapi, akupunktur, manyetoterapi, masaj, lazer tedavisi ve fizyoterapi ile yardımcı olacaktır.

Önleyici Tedbirler

  • Şekerin yükselmesi sonucunda oluşan baştaki ağrılardan kurtulmak isteyen kişiler öncelikli olarak beslenme düzenine dikkat etmelidir. Temel prensibi düşük karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesini içerir. Böyle bir yaklaşım, beslenmenin üçüncü gününde glikoz seviyelerini normalleştirmeye ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye olanak sağlayacaktır.
  • Bu durumda, yiyecek küçük porsiyonlarda alınması gerekir. Öncelikle, protein ürünleri, yağsız balık, et ve süzme peynir beslenme düzeni içine alınması gerekir.
  • Hayvansal yağların tüketimi sınırlandırılmalı ve bitkisel yağlarla değiştirilmelidir.
  • Ayrıca, hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkmasını önlemek için, insüline bağımlı hastaların aynı anda hormonu enjekte etmeleri öğretilmelidir. Ayrıca, diyabetin arka planında ortaya çıkan bir ağrı sendromu ile sülfanilamid grubundan ilaçlar etkilidir.
  • Yine de geleneksel olmayan tıbbi tekniklere başvurmak mümkündür. Örneğin, akupunktur diyabetik baş ağrısını birkaç dakika içinde gidermeye olanak sağlar. Bunu yapmak için, 15 dakika içinde, başparmak kolun üstünde yoğurulmalıdır.
  • Tüm bunların yanında şeker yükselmesinden kaynaklı ağrılardan kurtulmak adına vitamin komplekslerini düzenli şekilde almak gerekir.
  • Küçük bir öneme sahip olsa da günün doğru rejimi ve tam sekiz saatlik bir uyku gerekir. 
  • Tüm bu kuralların gözetilmesi, baş ağrılarının oluşumunun en aza indirilmesini mümkün kılacaktır.

Papatya Çayı

  • 1 tatlı kaşığı papatya kurusu
  • 1,5 su bardağı kaynar su

Kaynar su içine atılan papatya 10 dakika bekletilir ve süzülür. Hazırlanan bu içecek rahatlama ve ağrıların ortadan kalkmasını sağlar. Bu içeceğin düzenli tüketilmesi çok önemlidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.