Rolandik Epilepsi Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavi Süreci

Rolandik epilepsi beyin merkezinde yaşa bağlı olarak gelişen bir hastalık türüdür. Nöbetler ile karşınıza çıkan sorunun kısa sürede tedavi altına alınması gerekmektedir.

Rolandik Epilepsi

Epilepsi

Beynin merkezindeki temporal bölgedeki korteksinin kişi yaşına bağlı olarak hipereksitabilitesiyle genetik olarak belirlenen fokal epilepsidir. Nadiren görülen, çoğu zaman geceleri meydana gelen dil, yüz ve boğaz bölgesinin yarısında konvulsif nöbetleriyle kendini gösteren bir hastalıktır. Tanı hastalığın klinik özellikleri ve EEG verisi temelinde kurulur. Gerekirse polisomnografi ve beynin MR görüntülemesi de yapılır. Rolandik epilepsisi çocuğun psikososyal gelişimini ihlal etmemekte ve ergenlik döneminin sonunda tamamen ortadan kalkmaktadır.

Nedenleri

Süreci tetikleyen tam etiyoloji bilinmez. Kalıtsal faktörün rolü dışlanmamıştır. Vakaların hemen hemen % 60’ının genetik yatkınlık olduğunu söyleyen veriler bulunur. Bunun yanı sıra patolojinin kalıtsal olduğu sorusuna kesin bir cevap, otozomal dominant veya çekiniktir. Rolandik epilepsinin ortaya çıkışını poligenik faktörlerle birleştiren ivme kazanmıştır. Bu hastalığın oluşumunun nedeni, birkaç genin kusurlarında yatar. Modern nöroloji patolojinin serebral korteksin matürasyonundaki bozukluklardan kaynaklandığını düşündür. Ayriyeten çocuklarda rolandik epilepsinin beyinlerinde uyarılabilirlik artışı ile ilişkili olduğu varsayımı da bulunur. Biyokimyasal düzeyde, bu durum aşağıdakilerle açıklanmaktadır;

 • Nörotransmitterlerin büyümesi
 • GABA içeriğinin azaltılması
 • Heyecanlı tekrarlayan sinapsların sayısında artış

Çocuğun büyümesi ile bağlantılı olarak, beynindeki faaliyet odakları azalacaktır. Bu yüzden hastalık ön koşulları yavaş yavaş ortadan kaybolur. Bu epipripllerin kendiliğinden durmasına veya sıklıklarında bir azalmaya yol açar.

Belirtiler

Rolandik epilepsinin ilk belirtileri kendilerini 2 ile 14 yaşlarında hissettirir. Belirtiler arasında;

 • Basit kısmi, motor becerileri ve duygusal sorunlar, hastaların% 80’inde görülür.
 •  

Saldırılar genelde somatosensör auradan önce gelir. Bu, belirli duyumların eşlik ettiği bir durumdur. Bunlar, bir elektrik akımının geçişi ile karşılaştırılabilir karıncalanma ve uyuşma hissini içerir. Boğazda, dilde, diş etlerinde ortaya çıkar. Aura ortadan kaybolduktan sonra kısmi nöbet başlar. Rolandik epilepsi aşağıdaki formlar meydana geldiğinde kendini gösterebilir;

 • % 37’ye varan hemifasiyal
 • Tek taraflı tonik
 • klonik
 • Yüz kaslarının tonik-klonik nöbetleri, vakaların% 20’sinde kol veya bacak üzerine yayılarak komplike hale gelir.
 • Pharyngeal,% 53’ün üzerinde meydana gelir.

Küçük çocuklarda vakaların % 20’sinde genelleştirilmiş nöbetler ortaya çıkar.  Aynı zamanda nöbetler uyku sırasında ortaya çıkar.

Tanı ve Tedavi

Klinik belirtiler için rolandik epilepsi tanımlamak kolay bir durum değildir. Saldırıların kısa ömürlü olması ve gece gelmesi nedeniyle fark edilmeden ortadan kalkar. Çocuğun kendisi de, çevresinde bulunan diğer kişilerde bunu fark etmez. Çünkü herkes uyku esnasındadır. Kendisine dikkat çekmek tonik- klonik nöbetler şeklinde daha ağır bir rolandik epilepsiye neden olur.

Rolandik epilepsisinden şüphelenen bir uzman doktor enstrümantal çalışmaların yapılmasını ister. Bunların arasında;

 • Elektroensefalografi (EEG), beyindeki odakları hipereksitabilite çıkan elektriksel darbeleri kayıt sağlar.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG), büyük duyarlılığa sahip kesin yöntemlerden biridir. Yardımı ile en küçük değişiklikleri ortaya çıkarır;
 • Polisomnografi (PSG), uyku sırasında gerçekleştirilir.

Büyük bir bilişim de bir doktor tarafından yapılan nörolojik muayene ile ele geçirilmiştir. EEG, epilepsi hastaları ve şüphe edilenler için altın standarttır. Sıklıkla geceleri ortaya çıkar, bu nedenle ek olarak polisomnografi uygulaması yapılır. Enstrümantal diagnostikte spesifik epilepsi belirtileri, merkezi temporal bölgede bulunan yüksek amplitüd akut dalganın veya piklerin saptanmasıdır. Bu oluşumların sonraki yavaş dalgalarla kombinasyonu rolandik kompleksidir. 30 ms kadar sürer. Dışarıdan bu tezahür EKG resmine benzemektedir. Çoğu zaman rolandik kompleksi, konvulsif nöbetlerin karşısındaki tarafta bulunur ama bazen iki taraflı bir resmi sabitler. Rolandik epilepsinin EEG paternlerinin özellikleri, bir EEG kaydından diğerine değişkenliklerini içerir.

Tedavi

Bu hastalığın tedavisi, tıpta karmaşık bir konu olmayı sürdürmektedir. Nedeniyle rolandik huylu epilepsi genellikle kendi iyileşme ile sonuçlanır. Birçok doktor sorulan sorulara bu konuda net cevaplar veremeyebilir. Diğerleri, tekrarlanan epipripletler durumunda antiepileptik ilaçları önermektedir. Bu hastalık monoterapi gerektirir. Bu sadece 1 ilacı düzenli kullanmak gerektiği anlamına gelir. Genelde bu ilaç valproik asit grubuna aittir. Farmasötik maddenin intoleransı veya verimsizliği durumu meydana geldiği zaman Topiramat veya Levetirasetam reçete edilir. Bunlar oldukça iyi değerlendirmeler almıştır. 7 yaşından büyük çocuklar “karbotomepin” alabilirler. Bununla birlikte bu ilaç bazı kişilerde nöbet sıklığında bir artışa yol açabilir. Bu ilacın yan etkisidir. Bunun içinde ailelerin detayları her şekilde takip etmesi gerekir. Ayrıca ailelerin uzmanın söylediklerinin dışına çıkmadan hareket etmesi de önemlidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.