Adet Döneminde Görülen Baş Ağrısı ve Tedavi Yolları

Birçok kadın adet döneminde baş ağrısı şikayeti ile mücadele etmek zorundadır. Premenstrüel dönemde başlayan bu ağrıların birçok nedeni olmakla birlikte çoğu zaman kolayca tedavi edilebilir.

 Adet Döneminde Baş Ağrısı Tedavisi 

Regl döneminde baş ağrısı nasıl geçer?

Her kadın regl döneminde hormonsal değişikliklerden kaynaklı olarak bazı rahatsızlıklar hissedebilir. Genel olarak en sık rastlanan şikayetler arasında baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı ve stres yer almaktadır. Hoş olmayan bu süreç kişiden kişiye farklı olmakla birlikte 1 ile 3 gün arasında devam eder. Günlük koşuşturma içinde bu kritik dönemi rahatça atlatmak için ise hem tıbbi hem de ev yapımı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 

Tıp dilinde pre-menstrual migren olarak adlandırılan adet dönemindeki baş ağrıları için: 

 • Steroid içermeyen anti-inflamatuar ilaçlar (ibuprofen ve nurofen), 
 • Analjezikler
 • ya da doktorunuzun gerekli gördüğü hallerde hormonal kontraseptif ilaçlar reçete edilebilir. 

Bunun yanı sıra magnezyum ve demir eksikliği görülen kişilere vitamin takviyesi ve uygun bir diyet önerilmektedir.

Vitamin eksikliğiniz olup olmadığını anlamak için aile hekiminizle görüşerek ya da en yakın sağlık kurumuna giderek ücretsiz kan tam sayımı testi yaptırılabilir. 

Çok gerekmedikçe ilaç kullanmak istemiyorsanız yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişiklikler ile bu kritik dönemi rahatça atlatmanız mümkündür. Bazı bitkisel kürler, bitki çayları ve ılık bir duş adet dönemine bağlı baş ağrısını gidermenize iyi gelecektir. 

Adet Döneminde Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Kür Tarifleri 

Taze Sıkılmış Pancar Suyu 

Adet dönemi baş ağrısına iyi gelen bitkisel kürler

Malzemeler

 • Birkaç adet kırmızı pancar 
 • Katı meyve sıkacağı 

Hazırlanışı ve kullanım şekli: Kırmızı pancarları iyice yıkayarak kabuklarını soyun. İşlem sırasında eldiven kullanmak elinizin kırmızıya boyanmasını engellemeye yardımcı olur. Daha sonra bir bardak ölçüsünde kırmızı pancarı sıkarak günde 1 defa tüketebilirsiniz. 

İtalyan sağlık uzmanları menstrual dönemde görülen ağrıların azaltılması için taze sıkılmış pancar suyunu önermektedir. Pancar suyu içerdiği demir ve ve mineral ile düz kaslardaki kasılmayı azaltır. Kan dolaşımını düzenleyerek beyin fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. 

İbrahim Saraçoğlu’ndan Baş Ağrılarını Azaltan Bitkisel Kür Tarifi 

Malzemeler

 • Bir bardak kaynamış su 
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı 

Hazırlanışı ve kullanım şekli: Kaynamış su, cam ya da porselen bir kap içine alınarak biberiye yaprakları eklenir. 7 dakika boyunca dinlenmeye bırakılır. Demlenen biberiye çayı ağrının şiddetine bağlı olarak günde 1 ya da 2 defa düzenli olarak içilir.

Biberiye çayı ile yapılan kürlerde adet dönemi boyunca her gece uygulamadan önce taze sıkılmış 1 bardak havuç suyu içilmelidir. 

Civanperçemi Kürü 

Adet döneminde baş ağrısı için bitki çayı tarifleri

Malzemeler

 • Bir bardak kaynamış su 
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş sarı civanperçemi 

Hazırlanışı ve kullanım şekli: Kaynamış su içine atılan civanperçemi bitkisi 5 dakika boyunca dinlenmeye bırakılır. 1 çay bardağı ölçüsünde hazırlanan bu çay adet dönemi başlamadan 3 gün önce başlanmalı ve günde 1 defa olmak üzere düzenli olarak uygulanmalı, adet döneminin sonuna kadar devam ettirilmelidir. 

Uyarı: Bu kürde çayı tatlandırmak amacıyla bal ya da limon eklenmez. Her adet döneminden 3 gün önce başlanıp adet sonuna kadar devam edilmelidir. Civanperçemi kürü, Premenstürel Migren dışında regl sancılarına da iyi gelmektedir. Günde 2 bardaktan fazla içilmediği takdirde herhangi bir yan etkisi yoktur. 

Doğal Çözüm Önerileri 

Reçeteli ilaçlar ve bitkisel kürler dışında bu dönemde uygulayabileceğiniz doğal çözüm önerileri şöyledir; 

 • Günde en az 2 litre oda sıcaklığında su içmeye özen gösterin. 
 • Lavanta, okaliptus, sandal ağacı yağı gibi aromaterapik yağlar ile masaj yapın. 
 • Ağrılı bölgeye buz ile kompres yapın. 
 • Yoga benzeri gevşeme egzersizleri uygulayın. 
 • Akşam üstü açık alanda yapılacak kısa yürüyüş yapın. 
 • Tuz ve yağ tüketimini azaltın.  
 • Çay ve kahve tüketimini azaltın. 
 • Ilık su ile duş alın.

Sürekli tekrar eden şiddetli baş ağrılarında uzman bir doktor ile görüşerek gerekli tahlilleri yaptırmanız çok önemlidir. Rahim içi kist ve tümör varlığında da regl dönemi baş ağrıları görülebilir. 

 Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.