Rakı İçiminden Sonra Baş Ağrısı Meydana Gelir mi?

Rakı kullanımı sonrasında ve ertesi sabah insanlar baş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumdan kurtulmak adına belli başlı doğal uygulamalar kullanılabilir.

Rakı ve Baş Ağrısı

Rakıdan Sonra Başta Ağrı

Alkol, insan vücudu için bir zehirdir ama küçük miktarlarda yüksek kaliteli rakılar insan vücuduna zarar vermez. Özellikle rakı tüketimlerini her gün yapmamak ve tüketildiği zaman küçük miktarlar içmek daha uygundur. Rakının baş ağrısına sebep olması etkenleri arasında;

Etanolün Toksik Etkisi

Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, terleme, titreme alkol alımı sonrasında meydana gelir.  Alkollü içecekler etil olan bozunma ürünleri beyin hücreleri üzerinde toksik bir etkiye sahiptir. Düzensiz kalp atışları, göğüs ağrısı, sıcaklık artışı, şiddetli zonklayıcı baş ağrısı rakının tüketiminden sonra meydana gelir. Özellikle ertesi gün bu sorunlarla baş etme olasılığı oldukça yüksektir. Tabii ki bu sorunlar her insanda meydana gelmez. Özellikle aşırıya kaçan kişilerde daha sık meydana gelir.

 Artan Kan Basıncı

Özellikle kırktan daha çok insanlarda aşırı alkol tüketimi, kan damarlarının spazmı ve kan basıncında artışa neden olan etkilere sahiptir.  Bu da sıklıkla farklı bir baş ağrısında kendini göstermektedir.

Hipoglisemi

Alkolün atılması için vücut bir hipoglisemik durum geliştirme, dramatik düşüş olabilir kan şekeri seviyelerinin bir sonucu olarak, güçlü bir detoksifiye ajandır glikoz kullanır. Beynin hücreleri kan şekerini azaltmaya çok duyarlıdır ve bu büyük miktarlarda alkollü içecekleri tükettikten sonra baş ağrısına neden olabilir. Böyle bir durum hızla beyindeki sinir hücrelerinin kaybına kışkırtır ve yaşamı tehdit edici olabilir çünkü diyabet, kronik kırık karbonhidrat metabolizması olan hastalarda, alkol alımı bile, çok tehlikelidir hipoglisemik koma, gelişmesine yol açabilir.

Taşıyıcı Katkı Maddeleri

Düşük kaliteli ürünler, genelde ucuz rakılar arasında bulunan organoleptik özelliklerini geliştiren çeşitli kimyasal katkı maddeleri içerebilir. Şüpheli içkiler, zehirlenmeyi artıran farmakolojik ilaçlar ekleyerek seyreltilmiş içecekleri maskeleyebilir. Bu ciddi baş ağrısına ve vücudun zehirlenme belirtilerine neden olabilir.

Davranışsal Reaksiyonlar

Alkol içeren içeceklerin vücut üzerindeki doğrudan zararlı etkilerine ek olarak, baş ağrısı dolaylı etkisine neden olabilir. Yani rakıdan alkolik zehirlenme içindeki bir kişi eylemlerini kötü bir şekilde kontrol etmez hale gelir. acı verici ve dokunsal duyarlılık bozulur. Sonuç olarak bir kişi derin bir uyku ile rahatsız edici bir poz içinde uyuyabilir. Sabah baş ağrısı boyun ve kas spazmı damarlarında kan dolaşımının ihlali neden olacaktır.

Baş Ağrısı Nasıl Önlenir?

  • Alkol alımı sırasında iki basit kurala dikkat edilmelidir. Müdahale etmemek ve sonrasında atıştırmak önemli detaylardır. Mideye alkolle paralel giren, emilimini yavaşlatan, sadece migreni değil aynı zamanda ülserlerin olası sonuçlarını da önleyen besinlerden uzak kalınması gerekir.
  • Sadece temiz, markası belli ve pahalı içecekler, boyasız, flavonoidlere güvenmek gerekir.  
  • Çok sık rakı kullanmamak gerekir. Eğer vücudu sabit dozlarla karıştırırsanız, bunu bir meydan okuma olarak alır. Ve ertesi sabah tedavi kaçınılmaz hale gelir.

Dehidrasyonla Uğraşmak

Rakı kullanımından sonra dehidrasyon fazlasıyla meydana gelir. Uzman doktor tuzlu su çözeltisi ile bir damlalık kullanılmasını ister. Evde, biraz tuzlu su içmek yeterli olacaktır. Bundan dolayı insanların lahana, salatalık, salamura veya benzeri başka bir sıvı kullanmaları gelenekseldir. 

Tuzlu yiyecekler sadece nemi tutmak için değil, aynı zamanda bir akşamdan kalma sırasında çok can sıkıcı olabilen bulantı ve baş ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Bu konuda rakı alımı esnasında tüketim az düzeyde yapılabilir.

Farklı Bir Reçeteler

Sabah kalkıldığı zaman meydana gelen baş ağrısından kurtulmak adına;

  • Su içinde çözülmüş aspirin baş ağrısına iyi gelir.
  • Bu madde analjezik etkiye sahiptir, birçok süreci normalleştirir. Fakat aspirinin birçok kontraendikasyona sahip olduğunu hatırlamak gerekir.

Soğuk Kompres

Doktorlar genellikle akşamdan kalmadan kaynaklı oluşan baş ağrıları için soğuk kompres yapmayı tavsiye eder.  Sarhoş bir insan intrakraniyal basıncı arttırırsa, damarlar genişler. Bunları daraltmak ve rahatsızlığı hafifletmek için, soğuk suya batırılmış bir havlu kullanılabilir ve bazen biraz sirke eklenir.

Süksinik Asit

Baş ağrılarından kurtulmanın, toksinlerin giderilmesinin ve bedenin geri kazanılmasının bir yolu, 100 mg süksinik asidin tek seferlik alınmasıdır. Alkolün parçalanmasıyla etkili bir şekilde mücadele eder, aşırı derecede zehirlenmiş bir vücudun bile ısırgan içtikten sonra toparlanmasına katkıda bulunur.

Duş

Kontrast duş almak neredeyse herkes için yararlıdır.  Bu prosedür, spazmları hafifletir, şişmeyi azaltır ve toksinlerin doğrudan deri yoluyla başarıyla çıkarılmasını sağlar.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.