Psikolojik Baş Ağrısı Neden Olur? Belirtileri ve Çözümü

Psikolojik baş ağrısı sorunu yaşamda meydana gelen duygusal, maddi ve manevi sorunlara karşı koymamaktan kaynaklı oluşmaktadır. Bunun için gerekirse uzman desteği alınmalıdır.

Baş Ağrısı

Psikolojik Ağrılar

Başta oluşan ağrılar birçok insanın yaşamını kötü yönde etki altına alan etkilere sahiptir. Hastalık ve yaşam faktörleri baştaki ağrıların oluşmasına neden olur. Bunun dışında ağrıların oluşması konusunda psikolojik faktörlerde etkilidir.  Baş ağrısı genellikle spazm sonucunda oluşur. Spazm aşırı duyguları göstergesidir. Kafatasına sıkıştırılmış olan duygular bir çatışmaya tepki olabilir. Bu ayrıca, kızgınlığa, düşmanlığa tepki olarak sık görülen psikosomatik bir semptomdur. Ayriyeten depresyonun bir belirtisidir, bir umutsuzluk duygusu olduğu zaman, bir kişi daha ne kadar etkili olabileceğini artık bilmez hale gelir.

Nedenleri

Psikolojik Gerginlik

Baş ağrısının psikolojik anlamdaki en yaygın nedenleri kan damarlarının kafatası tabanından veya spazmı (migren) meydana aşırı voltaj boyun kasları olmasıdır. Bu gerilim, kuvvetli bir duygu durumunun öfkenin arkaya doğru yükselmesi ile ortaya çıkan uyarım dalgasının kafatasının tabanında bloke edildiği zaman meydana gelir. Sonuç olarak, baş altındaki gerilim yukarıdaki dalga yayılmasını önlemek adına yükseltilir ve kendisi istenmeyen bir darbe kaçmasını önler kapak benzerliğine gerilim etki eden en için de geçerlidir. Kapak altındaki basınç artmaktadır ve bununla birlikte baş ağrısı büyür. Stres derecesine hem de tek tek karakteristiklerine bağlı olarak ağrı ya da baş üzerine sorunlar olabilir. Bu ağrı alın seviyesinde baş çevreleyen bir hayali bant boyunca uzanır. Burada oluşan basınç esas olarak alında ve bazen de ense alt kısmında hissedilmeye başlar.

Gergin kaslar çok yavaş dinlendiğinden, baş ağrısı bir kişide uzun süre boyunca devam eder. Tabletler baş ağrısını hafifletebilir ama nedenlerini ortadan kaldırmaz. Kafatası dibindeki kas gerginliği, istenmeyen bir dürtüye baskılama aracı olarak kalır.  Zaman içinde haplar yardım etmeyi durdurur ve kişi dozu arttırmaya onları daha güçlü bir ilaçla değiştirmeye başlar. Çoğunlukla, ağrının bedenin koruyucu bir işlevi olduğunu unutulur. Bu da kişiye bir şeyin yanlış gittiğini gösterir.

Sosyal Durum

Baş ağrısı sosyal durumun büyümesi ile ilişkili olabilir. Artan hırs ve baş ağrısı eğilimi olan insanlara hükmetme arzusu iç çatışmaya yol açar. Bundan kaynaklı oluşur.

Kötümserlik

İnsanlar hem kendisi hem de başkaları için yüksek ahlaki ve ahlaki taleplerde bulunur, ama ancak duygularını açıkça ifade etmezse, içsel psikolojik problemler baş ağrılarının oluşması ile kendini gösterir.

Hassasiyet ev Savunma

İnsanlar sadece iyi değil yapmak için bir eğilim gösterir. En iyi şekilde kombine duygusallığı arttırır. Bu insanlar sürekli seçim gerektirir. Zahmetli görevin aşırı taleplerinden kendilerini koruyabilen durumlarda sorunlar yaşanır. Bu da ağrıların oluşmasına sebep olur.

Depresyon

İnsanlar depresyondaysa sıklıkla başta ağrılar yaşayan sorunlar ile baş başa kalır. Bu sorunlar zaman içinde büyüdükçe ağrıların şiddeti de artmaya başlar.

Belirtileri

  • Kusma
  • Mide bulantısı
  • Göz kararması
  • Baş dönmesi
  • Savunmasız vücut

Nasıl Geçer?

Öncelikli olarak bir insanın baştaki ağrısından kurtulması adına kesinlikle  psikolojik etkenlerden kendini kurtarması gerekir. Bunun için profesyonel bir psikologdan yardım istemek daha iyidir. Bu süreçte kişinin kendisininde tedavi sürecine katkı sağlaması oldukça önemlidir. İnsanların uzman doktor kontrolündeki tedaviyi takip etmesinin yanı sıra kendi duygularını da dikkate almalıdır. Bedenindeki değişimleri, düşüncelerini ve yaşamında hissettiklerini takip ederek hareket etmesi çok önemlidir.

Elbette insanların sorularına daha kesin, açık ve net cevaplar vermesine yardımcı olacak bir tür sinyal sistemi kurmak daha iyidir. Bu sayede duygular, hissedilenler ve yaşam daha kontrollü şekilde ilerlemeye başlar. Kişilerin çevresindeki insanlarla da yardım için, kendilerinin duygularını hissettirdiğini söylemelerini istemsi gerekir. Çoğunlukla dışarıda ne olur ki, tabii ki, kişinin sizinle birlikte olaya dâhil olmaması şartıyla bunun yapılması gerekmektedir. O zaman ondan objektif bir cevap beklemeye gerek yoktur. Çoğu zaman baş ağrısının psikolojik nedenleri aynı kişide az ya da çok sabittir. Bu nedenle, baş ağrısının olduğu durumun takibi, nedenlerini anlamak kolay hale gelir. Bu durum içinde, baş ağrısından önce gelen olayları veya düşünceleri, duyguları kayıt altına alabilecek günlüğe yazmak oldukça yardımcı olur. Tekrara aynı sorun ile karşılaşan kişiler ve baştaki ağrıları sıklaşan kişiler bu günlükten yardım alabilir. Bu yazıların okunması psikolojik anlamda rahatlama sağlar. Beynin rahatlaması psikolojinin de rahatlaması anlamına gelir. Ayrıca bu dönem içinde uzmanın söylediklerini her daim dikkate almak ve aksatmadan yerine getirmek gerekir.

Bitkisel Destekler

Civanperçemi

  • 1 tatlı kaşığı civanperçemi
  • 1 su bardağı kaynar su

Kaynar suyun içine atılan civanperçemi 10 dakika bekletilir ve süzülerek içilir. Günde 1 bardak içilmesi psikolojik anlamda rahatlama sağlar.

Toz Zencefil

  • 1 su bardağı kaynar olan suyun içine 1 çay kaşığı toz zencefil atılır. Günde 3 defa içilmesi sakinleşme adına oldukça faydalıdır.

 Papatya

  • 1 tutam kadar kuru papatya çicekleri
  • 1 su bardağı kaynatılmış su

Kaynar suyun içine atılan papatya çiçekleri 10 dakika kadar bekletilir ve ardından süzülür. Günde 2 bardak içilmesi gerekmektedir.

 

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.