Prematüre Bebeklerde Beyin Kanaması ve Tedavisi

Prematüre bebeklerde görülen beyin kanaması riski dört temel evreye ayrılmış olup, bebeğin erken doğum süresine ve annenin yapısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Prematüre Bebeklerde Beyin Kanaması

Hamile bireylerin en sık endişe ettiği durumların başında hiç şüphesiz prematüre bir bebek dünyaya getirmek gelir. Normal gebelik süresine bakıldığında 38 ile 42 haftalık bir süreçte dünyaya gelmesi gereken bebeklerin, 37. haftadan önce doğması halinde ortaya çıkan durum prematüre doğum olarak nitelendiridir. Dolayısıyla prematüre bebekleri, vaktinden önce doğan ve bu nedenle de birtakım sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalan bebekler olarak ifade etmek mümkündür.

Prematüre bebeklerde toplumda bilinenin aksine kilo belirleyici bir faktör değildir. Örneğin; 3 kg. olarak dünyaya gelen bir bebek prematüre olabileceği gibi, 2.5 kg. olarak dünyaya gelen bir bebek oldukça sağlıklıdır. Bir doğumun normal yahut prematüre olacağının belirlenmesi noktasında ilk paragrafta da ifade edildiği gibi bebeğin, gebelik sürecinin hangi aşamasından doğduğu belirleyicidir.

Başta kalp, beyin, karaciğere ve böbrek olmak üzere birçok farklı doku ve organda problem ile karşılaşılma ihtimali olan prematüre bebekler, doğdukları andan itibaren kısa yahut uzun bir süre yoğun bakımda kalmak zorundadır. Prematüre doğumun en tehlikeli yanlarından biri olan prematüre bebeklerde beyin kanaması noktasında değinmeden önce son olarak erken doğumun birçoğu tespit edilemeyen risk grupları üzerinde durmak gerekir;

 • 37 yaş ve üzerinde olmasına karşın ilk kez doğum yapan ya da genç yaşta ilk kez doğum yapan kadınlar.
 • Rahim yapısında anormalliğe sahip kadınlar.
 • İkiz yahut daha fazla bebeğin dünyaya getirecek olan kadınlar.
 • Yapısal olarak prematüre doğuma yatkınlığı olan ve önceki gebeliklerinde bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalan kadınlar.

Görüldüğü üzere temel itibariyle bakıldığında erken doğumlarda 4 adet risk grubu mevcuttur ve bu gruplar içerisinde özellikle daha önce prematüre doğum yapan kadınların hayli dikkat etmesi, uzman hekim kontrollerini aksatmaması gerekir.

 Prematür bebeklerde karşılaşılan nörolojiik problemlerin başında beyin kanamaları geli. Uzmanlar bu kanamalarda tesir sahibi olan genetik ve çevresel faktörlerin tespiti noktasında araştırmalarına devam etmekte ve erken doğum sebebiyle beyin kanaması yaşayan bebeklere uygun tedavi stratejilerinin belirlenmesi üzerinde çalışmaktadır. 

Beyin kanaması noktasında üzerinde durulması gereken temel kavramlardan biri hiç şüphesiz “Germinal Matriks” dokusudur. Hamileliğin 8 ile 28. haftaları arasında oluşan ve beyin korteksinin oluşması ile ortadan kaybolan bu yapı, prematür bebeklerde görülen beyin kanamalarının önemli bir kısmının temelinde yatan etkendir. Germinal matriksin özellikle hamileliğin 36. haftasından sonra gerilme gösterdiği göz önünde bulundurulursa, erken doğum ne denli erken olursa, beyin kanaması da o denli yüksek bir ihtimaldir ifadesi şüphesiz yerinde bir kullanım olacaktır.

Bilgisayarlı tomografi kullanılarak yapılan evreleme işlemleri neticesinde beyin kanamalarının 4 temel evreye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu evreler;

 • Evre 1: Bir önceki paragraflarda tanımlanan germinal matriks dokusunun kanamaya başlamasını kapsar.
 • Evre 2: Başlayan kanamanın beyin odacıkları olarak ifade edilen lateral ventriküler yapısının neredeyse yarısını doldurmasına kadar geçen evredir.
 • Evre 3: Devam eden kanamanın lateral ventrikülerin tamamını doldurmasını ve genişlemesini ifade eder.
 • Evre 4: Kanamanın sonuçlanmasını kapsar.

Görüldüğü üzere Evre 1’den 4’e doğru kanama etkilerini arttıracak şekilde devam eder ve kısa sürede önlem alınması gerekir.

Prematür Bebeklerde Beyin Kanamasının Tedavisi

Beyin kanamasının tedavisi noktasında üzerinden durulması gereken birkaç temel nokta vardır. Bunlar;

 • E Vitamini Takviyesi: E vitamini ile ilgili olarak belirtilmesi gereken; önleyici nitelikte kullanımaması gerektiğidir. Vücudun kendi doku ve organlarına zarar vermesi hali olarak bilinen sepsis durumunu tetikleme ihtimali olan bu tekniğin kullanımı noktasında kesin bir şekilde uzman hekimin tavsiyelerinden çıkılmaması gerekir. Amaca uygun bir şekilde hayata geçirildiği takdirde germinal matrisin kanamadan korunmasının önünü açan bir faktördür.
 • Magnezyum Sülfat: Ağrı azaltıcı etkiye sahip olması ve özellikle gebeliğinin 31. haftasında ya da daha öncesinde olmasına karşın 24 saat içerisinde doğum yapma ihtimali olan gebelere verilen Magnezyum sülfat, bebeğin motor hücrelerindeki hasarın minimize edilmesinde etki sahibidir. Bu özellikleri dolayısıyla magnezyum sülfattan önleyici bir faktör olarak bahsetmek mümkündür.
 • Cerrahi Müdahale: Prematüre bebeklerde doğru vakitte uygulanan  cerrahi müdahale, tedavi noktasında kritik ve göz ardı edilmeyecek bir öneme sahiptir. Kanamanın hangi evrede olduğuna bağlı olarak müdahalenin kapsamı değişir.

 Prematür bebeklerde sık görülen beyin kanamalarının bebeğin yaşantısı üzerinde yaratması muhtemel olumsuzlukların en aza indirilmesi şüphesiz erken tanı ve tedavi ile mümkündür. Dolayısıyla ebeveynler doğum ne kadar erken gerçekleşirse riskin o denli arttığını unutmamalı, takip faaliyetlerini bu esası temel alarak uzman hekimlerin kontrolünde planlamalıdır.

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.