Parsiyel Epilepsi Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Parsiyel Epilepsi tanısı konulan bir hastanın beyin fonksiyonlarının yeteri kadar çalışmaması sebebiyle oluşacak beyin hastalığıdır. Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Parsiyel Epilepsi Çeşitleri

Parsiyel Epilepsi Bilgisayarlı Tomografi Görüntüleme

Kişilerde ortaya çıkan epilepsi türü olarak yaşadığı genetik bir hastalığın beyin fonksiyonlarının etkilenmesi sonucunda çalışmasında problemlerin oluşmasına neden olur. Bu nedenle de beynin hücreleri arasında elektrik akımı sorunları olacağından hastalık gelişecektir. Parsiyel epilepsi hastalığı yaşamakta olan bir kişinin yaşadığı nöbet sırasında tüm vücudu etkilenmeyecektir. Parsiyel epilepsi hastalığının farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar şunlardır:

 • Basit parsiyel nöbet;
 • Kompleks parsiyel nöbet.

Bu rahatsızlıkta beynin farklı bölümleri etkilenmektedir. Bu sebeple de farklı türleri olması ile bilinmektedir. Kişi nöbet geçirdiği zaman bazen kendisini kontrol edebiliyorken, bazen nöbeti durdurması imkansız bir hale gelecektir.

Basit Parsiyel Nöbet

Epilepsinin bu türünde insanların beyinlerinde bulunan hücreler arasında elektrik aktivitesinin bozulması ile gerçekleşmesi ile nöbet gerçekleşecektir. Hastalığa sahip olan kişilerin geçirmekte olduğu nöbetin beynin hangi bölümünde oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Frontal Lob: Beynin hareketleri algılamasını sağlamakta olduğu bölüm olarak bilinmektedir. Bu nedenle de beynin frontal lob bölgesinin etkilenmesi ile birlikte motor nöbetler olarak da isimlendirilmektedir. Kişinin çoğu durumlarda bilincinin kaybı söz konusu olmayacaktır.

Fakat kollarını hareket ettirememe, başını çevirememesi, ayağa kalkamaması gibi durumlar gelişecektir.

Temporal lob: Beynin temporal lob kısmında oluşmakta olan epilepsi çeşidi olmaktadır. Beyinde bulunan temporal lob değişik fonksiyonları bulunmaktadır. Kişilerin bu bölgesininde bulunan hücreler arasında elektriksel bir bozuntu olması sırasında meydana gelir. Kişilerde gelişecek belirtiler şunlardır:

 • Gözlerin uzun uzun dalması;
 • Hareket edememe;
 • Konuşma güçlüğü;
 • Kusma;
 • Bilinç kaybı;
 • Kasılmalar;
 • İdrar kaçırma.

Nöbet geçirmeden öncesinde hastanın etkilenen bu bölge sebebiyle sürekli olarak panik içerisinde olması, olmayan olayları varmış gibi hissetmesi, burnuna kötü kokuların gelmesi gibi durumlar yaşamasına neden olacaktır.

Oksipiral lob: Beynin bu lobu insanların görsel olayları görmesini sağlamaktadır. Bu sebeple de bu bölümde oluşacak anormal durum sonucunda kişilerin nöbet geçirmesine neden olur. Değişik renkler, parlak ışık, titrek ışıklar sonucunda nöbet gelişmesine neden olur.

Pariental lob: Vücudun hareket etmesini sağlaması sebebiyle etkilenmesi durumunda nöbet esnasında kişilerde uyuşukluk oluşmasına neden olur. Kişilerin hareket edememesi ve bilinç kaybı da gerçekleşmesine neden olur.

Kompleks Parsiyel Nöbetler

Bu epilepsi sonucunda kişilerde oluşacak nöbet neticesinde bilinç etkilenecektir. Bilinç kaybı her nöbet sırasında gerçekleşmeyecektir. Fakat bazı hastaların nöbet sırasında bilinç kaybı yaşanması sonucunda bayılma meydana gelebilir. Bu nedenle de kişilerde hafıza problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Hastalarda oluşması durumunda şu belirtiler görülebilir:

 • Çiğneme ve yutkunma zorlukları;
 • Gözlerin uzun süre dalması;
 • Nerede olduğunu hatırlayamama;
 • Etrafta bilinçsiz bir şekilde dolaşması.

Parsiyel Epilepsi Tanısı

Beynin sadece bir bölümünü etkilemekte olan ve etkilediği bölüm ile birlikte semptomların geliştiği nöbet çeşidinin tanısını konulması günümüz teknolojinse artık daha kolay olmaktadır. Bu kişilerin yaşadığı hastalığın uygun olarak tedavisini gerçekleştirebilmek için uygulanacak ilaçların doğru ve gerekli doz ayarında verilebilmesi için doktor tarafından uygulanacak tanı yöntemleri şunlar olmaktadır:

 • Nörolojik incelemeler;
 • Polisomnografi;
 • MR;
 • Bilgisayarlı tomografi;
 • Kan testleri.

Ortaya çıkacak olan beyin elektriksel iletim sorununda anormallik olması ile birlikte beynin ilk olarak bir bölümünde başlayacaktır. Daha sonrasında ise tedavisinin gerçekleşmemesi durumunda beynin bütünü etkilenmesine neden olacaktır.

Parsiyel Epilepsi Tedavisi

Tanının konulması ile birlikte ilerlemesini durdurmak amacıyla mutlaka düzgün bir tedavi gerekmektedir. Doktorun doz ayarlaması sonucunda ilaçlarının günlük olarak alınması beynin bütününün etkilenmesini engelleyecek ve nöbetlerin oluşmasını da azaltacaktır.

Hastanın idrar kaçırması, sosyal ortam içerisinde nöbet geçirmesi ya da bilinç kaybı sebebiyle psikolojik sorunlarının gelişmesine neden olabilir. Bu durum sebebiyle de kullanması gereken ilaçlar vardır. Hastaların öncelikle belirtilerinin azalması için uygulanacak tedavi yöntemlerinden ilki ilaç tedavisi olmaktadır. Belirtilerin gelişimini baskılayacak olan ilaçları düzenli olarak kullanmakta olan insanların %60 civarında iyileşmesi görülmektedir.

Bazı hastalara tek bir ilaç yeterli olurken bazı insanlara ise durumunun şiddetine göre birden fazla ilaç reçete edilmelidir.

İlaçlara karşı dirençli olan ve hastalığın tedavisinde ilaçların fayda etmediği hastaların cerrahi tedavisi uygulanmalıdır. Bu sayede tedavinin mümkün olması da sağlandığı gibi aynı zamanda da geliştirilmiş olan yöntemler arasında epilepsi pili de günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.