Parkinsan Hastalarının Beslenmesi Nasıl Yapılır ve Neler İlave Edilir?

Parkinson hastası olan kişilerin tıbbi tedavi ile birlikte beslenmelerine dikkat etmesi çok önemlidir. Beslenme tedavinin olumlu olması açısından önemlidir.

Beslenme

Beslenme Düzeni

Parkinson hastalığına halk arasında titreyen felç denir. Bu hastalık beynin belirli bir bölgesini etki altına alır.  Parkinson hastalığı çok dikkat gerektirir. Bu hastalığın tedavisi derhal başlamalıdır. Eğer tedavi konusunda gecikmeler meydana gelirse kaslar ve beyin arasındaki iletişim ile etkileşimler azar azar kırılmaya başlar. Bu bağlantının kaybı sonucunda eller, ayaklar ve hatta kafa bölgesinde titremeler meydana gelir. Kasların sertliği tüm hareketlerin sertliğine yol açar. Parkinson hastalığından muzdarip insanlar bile yürümekten rahatsız olurlar. Böyle insanlar küçük adımlarla hareket etmeye başlar. Parkinson hastalığı, insan yüzlerini duyguları olmayan bir maskeyle ödüllendirir.

Beslenme Düzeni

Hastalık sadece yaşamın alışkanlıklarını değiştirmek değil aynı zamanda beslenmeyi de değiştirmekten geçer. Uzman doktorlar özellikle hastalara ve yakınlarına tedavi sürecinde beslenme ile alışkanlıkların değiştirilmesini söyler. Beslenmenin düzene sokulmaması bu patolojik sürecin hızla ilerlemesinin nedenlerinden biridir ve nöbetlerin sayısı artmasını sağlar. Terapötik diyet aşağıdaki tıbbi önerileri gerektirmektedir.

 • Herhangi bir orijinli yağ tüketimini azaltmak için gereklidir.
 • Tam vejetaryenliğe uyulması tavsiye edilir.
 • Gıda fraksiyonel olmalı yani tek bir kısmı en aza indirmek için gereklidir.
 • Ayrı yiyecekler bir kerede belirli bir ürün grubunu tüketmek için açıktır.
 • Isıl işlem için kabul edilebilir yöntemler kullanılmalıdır. Pişirme veya buharlama yapılmalıdır.
 • Kahvaltı doyurucu olabilir, akşam yemeği ise kolay, pratik yiyeceklerden oluşmalıdır.
 • Bitkisel çay içmek gereklidir.

Parkinson hastalığının daha etkili bir şekilde tedavi edilmesi için, bu hastalığa eşlik eden hastalıkların tedavisi için kullanılan bitkisel tıbbi preparatlara bitki eklenmesi tavsiye edilir. Örneğin böbrek, karaciğer, gastrointestinal sistem, kalp, sinir sistemi tarzında hastalıklar konusunda ev ilaçları desteği alınmalıdır. Bitkisel içerikli bir koleksiyon hazırladıktan sonra kiloya göre günlük doz uzman hekim tarafından belirlenmelidir. Örneğin; kilo altmış ile yetmiş kilogram ise, o zaman günde üç bardak kadar tıbbi bitkisel infüzyon içmek uzman hekim tarafından tavsiye edilir. Genel olarak, parkinson hastalığı çok ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık ile enfekte olmuş bir kişi tam olarak yaşayamaz, çalışamaz, titreyen ellerle, hatta yemek konusunda bile zorluk çeker. Sağlık için savaşmak gerekir, çünkü hayat için önemlidir. Halk tıbbı yardım eder ve hastalığın oluşan semptomlarının azalması konusunda destek sağlar.

Parkinson hastalığını tedavi etmek zordur ama mümkündür. Bu hastalık sadece dışsal işaretlerle değil, bir kişinin içsel durumunda da meydana gelir. Bu yüzden hastaların başkalarından ve olumlu duygulardan destek almaları gerekir. Beslenme konusunda özellikle kişilerin 4 ile 5 öğün tüketim yapması gerekir. Beslenmede balık, deniz ürünleri, sebze yağları, sebzeler, meyveler ve laktik asit ürünleri tercih edilmelidir.

Gelen Yiyecekler ve Vitaminler

Yiyecekler

Vitaminler

Tarçın, toz ya da kabuk şeklinde hastalık döneminde kullanılabilir.

 

B12 vitamini, bu hastalığa sahip olan kişilerde normal değerlerde olmalıdır. B12 eksikliği hafızanın yok olmasını sağlar. Güçlendirmek adına Parkinson hastalarının uzman doktor kontrolünde alması gerekir.

 

Kara üzüm, uzman hekimler tarafından tavsiye edilir. Kuru ya da yaş olarak beslenme içine alınmalıdır.

 

B6 vitamini, hindi, tavuk, bezelye, fasulye, et balık ve muzda bulunur. Parkinsonun var olduğu kişilerde eksikliğinin olması cilt sorunlarının artmasına ve kasılmaların çoğalmasına neden olur.

Bakla, hastalığa kökten çözüm bulmasa aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir.

Magnezyum, bu ek desteğin hastalık döneminde ve normal süreçte normal sınırlar içinde olması çok önemlidir. Beynin olumlu açıdan desteklenmesini sağlar.

Koenzim Q10 ( CoQ10 ), Parkinson hastalığına destekçi olarak son dönemlerde sık şekilde kullanılmaktadır. Et, balık, yaban mersini, yumurtada bulunur.

D vitamini, parkinsona sahip olan kişilerin çoğunluğunda eksik seviyelerdedir. Bundan dolayı uzman hekimler ek destek olarak reçete ederler.

Omega 3 yağ asitleri, beyindeki hücreleri, parkinson hastalığında meydana gelen gen mutasyonundan proteinlerin yanlış katlanması ile alakalı sorunlardan korur.

 

C vitamini, özellikle insan vücudundaki bağışıklık sisteminin korunması adına gereklidir. Birçok meyvede ve sebzede yer alır.

Beslenme Faydalı Besinler

Aşağıda bulunan karışımlar beslenme içine katılması gereken karışımlardır.

Yulaf İnfüzyonu

 • 220 gram yulaf
 • 1 litre kaynar su

Yulaf (220 g) durulayın, sıcak kaynamış su (1 L) dökülür. Karanlık bir odaya koyun. 13 saat sonra karışımı kaynatılır ve tekrar 10 saat bekletilir. Bundan sonra, içecek süzülür ve 1 litre tıbbi iksir yapmak için çok fazla su eklenmelidir. Yemeklerden önce günde üç kez 100 ml içer. 45 günlük süreçte devam edilir ve 15 gün ara verilir. Ardından tekrardan aynı uygulama yapılarak 3 ay boyunca ara verilir.

Bitkisel İçecek

 • Ihlamur
 • Kekik
 • Nane

Tüm malzemelerden 1 yemek kaşığı bir kâse içinde iyice harmanlanmalıdır. Ardından 225 ml su ocak üzerinde su kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra içine 1 yemek kaşığı karışımdan katılır. Ağzı kapatılarak 10 dakika kadar bekletilir. Yemeklerden önce üçte biri içilir. Tedavinin seyri bir aydır ve ardından bir ay ara verilir.

Sarımsak

Vasküler sistemin durumunu iyileştirmek için, sabahları yutmak gerekir. Ardından akşamları aç karnına, bir kaşık dolusu bal ile bir diş sarımsak tüketmek önemlidir. Sarımsak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de olanak sağlayan etkilere sahiptir.

Lavanta

Uzuvlarda meydana gelen titremenin azalmasına olanak sağlar. 25 g kuru çiçek alınır ve 500 ml votka içine dökülür. Yedi gün boyunca karanlık bir yerde saklanması önemlidir. Daha sonra günde üç kez yemekle birlikte 35 damla bal ilavesi ile infüzyonu yapılarak tüketilir. Düzenli olarak tüketilmesi oldukça önemli olan bir detaydır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.