Parkinson Hastalığının Tanısı Nasıl Koyulur? – Tedavisi

Parkinson hastalığına sahip olan kişilerde tedavi sürecinin daha başarılı olması adına erken dönem içinde tanının konusunda uzman doktor tarafından koyulması gerekir.

Hastalığın Teşhisinin Konulması

Parkinsan Teşhisi

Parkinson hastalığında özellikle erken dönemde tanı çok önemlidir. Bazen tanıyı güçleştiren özel bir test bulunmaz. Parkinsonizm işaretleri ilerleyici supranükleer felç ve ayrıca bazı antipsikotik ilaçlar, toksinler, kafa travması ve felç, belirli tipleri ile demans gibi diğer nedenleri olabilir. Tanı belirtileri ile bulguları, hastanın öyküsü, klinik muayene dayalı olacaktır.  Başlangıçta, belirtiler hastalığın erken evresinde hafif olduğundan, doktorun durumu kesin şekilde teşhis etmesi zor olacaktır. Parkinson hastalığının şüphesi bulunuyorsa hasta kişiyi uzmana (nöroloğa) sevk etmesi muhtemeldir.

 • Hastanın tıbbi öyküsünün parçası olduğundan hekim hastanın aldığı herhangi bir ilacı ve yakın akrabalarında parkinson hastalığı varlığını sorgular.
 • Nörolojik muayene genelde yürüyüş, koordinasyon ile belli başlı basit manuel görevleri değerlendirir. 
 • Uzman doktor ayriyeten hasta kişinin koku duyusunun kontrol edilmesini sağlar.
 • Parkinson hastalığı konusunda tedavi önerebilir ve semptomları hafifletirse, kişinin hastalığa sahip olup olmadığını bulmaya yardımcı olacaktır.

Aşağıda bulunan parkinson testi uygulamalarının yapılması da istenir.

 • Bir kan testi genelde anormal tiroid hormon düzeyleri ya da karaciğer hasarı tarzında diğer herhangi bir durumu ortaya çıkartır.
 • MRI ya da BT taraması istenir. İnme ya da beyin tümörü ile alakalı detayları aydınlatmak adına gerekir. İnme ya da beyin tümörü bulunmuyorsa veya varsa hastalığı bulunan kişilerin çoğu MRI veya bilgisayar tomografisi normal görünmektedir.
 • Pozitron Emisyon Tomografisi, görüntüleme tekniği bazı durumlarda beyinde var olan düşük dopamin düzeylerini ortaya çıkarır. PET taraması pahalı olduğundan dolayı ve hastanelerin çoğunda olmadığından kaynaklı olarak bu uygulama mevcut olmayabilmektedir. PET hasta vücudunda hareket eden maddelerin üç boyutlu olan renkli görüntülerini oluşturmak adına radyoaktif maddeler kullanan son derece uzmanlaşmış olan görüntüleme tekniği arasında yer alır. Hasta vücudu görüntüleme ile alakalı bilgiler, farklı görüntüleme uygulamalarında mevcut olmayan bilgiler PET taraması desteği ile bulunur.

Tanının koyulması adına 4 temel belirtiden ikisinin olması gerekir.

 • Titreme
 • Hareketin yavaşlığı
 • Ellerin, bacakların ya da gövdenin uyumsuzluğu
 • Dengede problemler ve düşmelerin oluşması

Tedavi Süreci

Parkinson sorununu tedavi etmenin detayları hastalığın erken ve geç dönemlerinde farklıdır.

Erken Dönem

Hastalığın erken bir aşamasında ilaç tedavisi beyinde dopamin sentezini azaltan ilaçlar, salgılanmasını, emme bozunma karartıcı dopamin uyarıcı dopamin reseptörleri ters ve nöron ölümünü önlemek bloke kullanılmasını içerir. Bu tür ilaçlar amantadini içine alır. Parkinson hastalığının erken aşamalarında tedavi edilmeleri için oldukça önemlidir. Teorik olarak parkinson hastalığının erken dönemlerinde dopamin agonistleri levodopa atanmasını geciktirmek mümkündür ve daha sonraki aşamalarda onun dozunu azaltmak gerekir.

İleri Evre

Parkinson hastalığının seyrinin doğasına bakılmaksızın, hastalığın klinik tablosunun tedricen dönüşümü vardır. Zamanla, mevcut bozukluklar ilerler ve çoğu tedavi edilmesi zor olan yeni hastalıklar ortaya çıkar. Böylece hastaya güçlü bir stres uygulanmaktadır. Buna ek olarak, levodopa değişimlerinin olası etkileri ilacın etkinliği azalır. Bu süreçte farklı ilaç takviyeleri ve farklı ilaçlarla birleşimler uzman tarafından tercih edilir.

Parkinson hastalığında ruhsal bozukluklar kendilerini depresyon, anksiyete, apati, görsel halüsinasyonlar, ajitasyon şeklinde gösterebilir.

Zamanla, yukarıdaki ihlallerin tümü ilerler ve er ya da geç uyanık bir halde görünür. Bu ruhsal bozuklukların tedavisi bir psikiyatristle birlikte yapılması gerekmektedir. Bazen hastayı endişe ve korkudan kurtarmak, daha fazla ruhsal bozukluğu kışkırtmak için yeterlidir. Çoğu ilaç diskinezi, ilacın zirvesinde görünür. Onları ortadan kaldırmanın en güvenilir olan yolu ilaçların günlük dozunu korurken tek doz levodopayı azaltmaktır. Bundan dolayı küçük dozlarda levodopanın fraksiyonel olarak uygulanması, bu tip diskineziyi önlemenin en iyi yoludur. Parkinson hastalığının terminal aşamasında, başlıca zorluklar, ayakta durma, yürüme ve self-servis kaybı ile ilişkilidir. Hastanın gündelik günlük aktiviteleri için en uygun koşulları sağlamayı amaçlayan bir dizi rehabilitasyon tedbiri yürütmek gerekmektedir. İleri evrelerde parkinson hastalığının sadece hastanın kendisi için değil, aynı zamanda üyeleri sadece terapötik değil, bazen de özel bakım ihtiyacı duyan ailesi için ağır bir yük haline geldiğini hatırlamak gerekir.

Parkinson hastalığının cerrahi tedavisi, talamus ve subtalamik nükleusun ventrolateral çekirdeğinin stereotaktik yıkımının yanı sıra derin beyin stimülasyonundan oluşur. Belirgin akinetik-katı sendrom durumunda, pallidotomi yanı sıra soluk küre ve subtalamik çekirdek derin elektrostimülasyon önerilir. Cerrahi şekilde yapılacak olan uygulamalar kesinlikle uzmanın gerekli olan tedavi süreçlerini tamamlamasından sonra verilecek olan bir karardır. Bu konuda konusunda deneyimli olan uzmanlardan yardım alınması gerekir. Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.