Parkinson Hastalığı İçin Tedavi Yöntemleri ve Uygulamaları

Beyinde oluşan depomin maddesinin eksikliği sebebiyle insanların önceleri ellerinde ve ayaklarında hafif titremelerin olduğu daha sonradan şiddetlendiği parkinson tedavi yöntemleri

Parkinson Tedavisi

Parkinson Tedavisi

Parkinson hastalığının oluşma nedenleri arasında gösterilen zamanla dopamin maddesinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Hastalığın oluşması ile birlikte beyin hücrelerinin azalarak bu maddenin azalması ile birlikte ilk olarak ellerde istemsiz bir şekilde titreme ve kasların kasılması ortaya çıkacaktır. Her zaman için erken tanı ve tedavisi hastalığın ilerlemesini durdurmaktadır. Hastalığın sonraki aşamalarında kişilerin kollarını ve ayaklarını tek başına idare edemeyeceği için yardıma muhtaç hale gelecektir. Bu nedenle de her zaman için erken tanı çok önemlidir. Hastalığın gelişmesi ile birlikte şu şekilde parkinson tedavisi uygulanmaktadır:

 • İlaç tedavisi;
 • Cerrahi tedavi;
 • Derin beyin stimülasyonu;
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon;
 • Psikolojik tedavi;
 • Beslenme;
 • Alternatif tıp.

Hastalığın gelişimi ile birlikte nöroloji uzmanı tarafından tanısının konularak tedavisinin başlanması gerekmektedir. Bu hastalığın oluşması durumunda ilerlemesini engellemek için nöroloji bölümüne gidilerek muayene edilmelidir.

İlaç Tedavisi

Hastalığın gelişmesine neden olan sebeplerin başında olan beyinde dopamin maddesinin üretilmesini sağlamak için doktor tarafından hastalığın derecesine uygun olarak ilaçlar reçete edilmelidir. Çoğunlukla yaşlı insanlarda oluşan bir hastalık olmasına rağmen bazen genç hastalarda da oluşmaktadır. Genç hastalarda tedavisinin yapılabilmesi için levodopa etken maddesine sahip olan ilaçlar verilmelidir. Daha yaşlı olan hastalarda ise dopamin agonistleri reçete edilerek hastalığın ilerlemesinin durdurulması için tedaviye başlanmalıdır. Günümüzde farmakoloji alanında gelişmiş olan ilaçlar sayesinde hastalığı yaşamakta olan çoğu kişinin tedavisi kesin bulundu ve yapılmaktadır. Ama bazı hastalarda ilaçlar etkili olmayacaktır.

Cerrahi Tedavi

Parkinson hastalığının önlenebilmesi için hastalara ilaç tedavisi ilk olarak uygulanmalıdır. Bazı hastalarda uygulanmakta olan ilaçların yeterli olmaması sebebiyle hastalara cerrahi tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir. Parkinson cerrahisi her hastaya uygulanmamaktadır. Doktor tarafından hastanın takip edilmesi ve iyileşme belirtilerinin aksine ilerlemesi durumunu engellemek amacıyla beyin cerrahları tarafından yapılmaktadır. Hastaların kullanmakta oldukları ilaçların etkili olmaması durumunda ya da etkisinin çok kısa sürmesi halinde hastaların sadece titremelerinin azalması için cerrahi tedavisi de mümkün olmaktadır.

Bu sayede istemesi hareketler tek taraflı uygulanacak olan pallidotomi ya da kronik pallidal stimülasyon isimleri verilen yöntemlerden biri kullanılarak ameliyat edilebilir.

Derin Beyin Stimülasyonu

Parkinson hastası olan bir insanın beyninin bazı bölgeleri dopamin maddesinin eksikliği sebebiyle fazla çalışmaya neden olmaktadır. Cerrahi yöntem kullanımı sırasında uygulanmakta olan yöntemlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. İnsanların beyninin derin beyin stimülasyonu olarak isimlendirilen pil takma yöntemi de uygulanmaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Parkinson hastalığına sahip olan bir insanın istemsiz olarak yaşadığı titremeler günlük hayatını derinden etkileyecektir. Bu nedenle de uzman fizyoterapist eşliğinde hastanın titremelerinin azalması için egzersiz uygulamaları gerekmektedir. Fizik tedavi merkezlerinde uzman bir fizyoterapist eşliğinde uygulanması gerekmektedir. Fizik tedavi uygulamalarında hastalara şu egzersizler yaptırılmaktadır:

 • Germe egzersizleri;
 • Gevşeme egzersizleri;
 • Postür egzersizleri;
 • Solunum egzersizleri;
 • Koordinasyon egzersizleri;
 • Denge egzersizleri;
 • Yürüme egzersizleri.

Hastalara uygulanacak olan egzersizler sayesinde kaybetmekte olduğu kuvvetinin kazanmasını amaçlamaktadır. Özellikle de denge kaybı ilerlemiş hastalarda ciddi boyutlara ulaşacaktır. Bu nedenle de yürüme egzersizlerinin uygulanarak ayakta durduğu zaman dengesini kazanmasını hedeflemektedir.

Bazı hastalarda ortaya çıkacak olan postür bozukluk sebebiyle solunum sorunları oluşan hastaya solunum egzersizlerinin yaptırılması da gereklidir.

Psikolojik Tedavi

Hastaların sürekli olarak titreme yaşaması durumunda psikolojilerinin ciddi oranda etkilenmesine neden olacaktır. Bu hastalarda gelişecek olan hastaların uykusuzluk, depresyon, kaygı gibi durumlar gelişmesi de söz konusu olabilir. Birçok hastada gelişecek ruhsal hastalıkların önlenmesi için psikiyatri uzmanı tarafından tedavisinin uygulanması önemlidir. İlerlemesi durumunda uyku sorunları daha çok görülecek olduğundan uykusuzluğu önlemek amacıyla uyku ilaçları da verilmelidir.

Beslenme Programı

Parkinson hastalığına sahip olan insanların özel olarak ayarlanacak diyet listesine uyması çok önemlidir. Ortaya çıkacak olan titremenin ilerlemesini önlemek amacıyla hastaların daha sağlıklı ve düzenli beslenmeleri öneriliyor. Bu nedenle de hastalarda oluşacak olan sindirim problemlerinin gelişmesi halinde kabızlık sorunu çok sık gelişecektir. Hastalar daha çoğunlukla kesin olarak iyileşme belirtilerinin oluşması için ve ilerlememesi için lif bakımından zengin yiyecekler öneriliyor.

Alternatif Tıp

 • 5 adet bakla;
 • 1 bardak su.

Uzun yıllardır parkinson hastalığına sahip olan insanların bitkisel tedavi olarak iyi gelen bir yöntem olması sebebiyle bakla kürü önerilmektedir. Hastaların düzenli olarak kullanması ile birlikte titreme belirtilerinde ciddi oranda azalma olacaktır. Kürün yapımı oldukça kolay olduğu için taze olarak satın alınan baklaların kabuklarının ayrılması ile birlikte klor içermeyen bir su bardağı miktarında suyun içerisine atılarak 10 dakika kısık ateşte kaynatmalı ve sonra ağzı kapalı şekilde dem alması beklenmelidir. Dem aldığı zaman suyun ağzı yakmayacak kadar ılık olduğunda süzülerek içilir. El ve ayakların titremesi gibi bir rahatsızlık yaşayan hastaların mutlaka bu kürü her sabah kahvaltısından sonra ve akşam yemeğinden sonra taze olarak demlenerek içilmelidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2019 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.