Parkinson Hastalığının Meydana Gelmesinin Nedenleri

Parkinsan hastalığı beyin bölgesinde oluşan bir hastalık türüdür. Oluşmasının nedeni tam olarak bilinmese de birçok etken oluşumuna katkı sağlamaktadır.

Parkinson Nedenleri

Parkinson Sebepleri

Parkinson hastalığı, kronik bir seyir ile karakterizedir. Gelişimi esnasında beyin hücrelerinin kademeli ölümüne yol açan kalıcı dejeneratif değişiklikler bulunur. Parkinson hastalığının nedenleri hala tam olarak bilinmez. Hastalığın başlangıcına ve gelişimine katkıda bulunan faktörler tek başlarına ortaya çıkar.  Bunlar da sebepleri arasında bulunur.

Hastalığın nedenleri hakkında varsayımlarda bulunmak için, ilk önce hangi temelde yattığını ve bu durumda bazı beyin bölümlerinde hangi değişikliklerin meydana geldiğini anlamak gerekir. 

Patolojik süreç orta beynin siyah maddesinin bileşimindeki kalıcı bir değişimle ifade edilir. Bu maddede, dopamin üretiminden sorumlu olan hücreler bulunmaktadır.  Bu element, siyah maddenin sinirsel süreçleri (nöronlar) ve beynin striatumu arasında bir bağlantı olarak çalışma yapar. Bu fenomenin sonucunda hasta koordinasyonunun ihlali, motor aktivitesinde bir azalma ve ilerlemenin seyri esnasında  tam bir özerklik kaybı ve minimum çalışma kapasitesi ile karşı karşıya kalır. Parkinson nedenleri arasında;

 • Yüksek dozda serbest radikallerle siyah madde hasarı.
 • Yüksek toksinli meninkslerde hasar, çoğu zaman bu zehirlenme durumunda tipik ama sadece belirli hastalıklarda gözlenir.
 • Kalıtsal faktörler, parkinson hastalığından muzdarip tüm hastaların arasında, yaklaşık % 20’si cinste özdeş bir patolojiye sahiptir. Tabii ki, büyükannelerde bu sorun varsa tüm akrabaların mutlaka aynı hastalıktan etkileneceği anlamına gelmemektedir.
 • Genetik değişiklikler

Son yıllarda, bilim adamları genetik ve parkinson hastalığının oluşumu süreçleri arasındaki ilişkiyi kanıtlamıştır. Mutasyona uğramış bir genin varlığının, genç yaşta parkinsona yol açabilir.

 • Parkinson neden olur, D vitamini eksikliği soruna sebep olabilir. Bu vitamin, serbest radikallerin ve toksinlerin hedeflenen etkisinden koruyucu bir hücre bariyerinin oluşmasından sorumludur. Güneş ışığının etkisi altında doğal bir düzeyde üretildiği bilinir. Bazı gıda ürünlerinde de bulunur. Yetişkinliğin başlangıç zamanında insanların bu maddenin zamanında girişini sağlamaları ve vücutlarındaki değerlerin normal olduğunu bilmeleri gerekir.
 • Hem bakteriyel bir enfeksiyonların hem de viral bir enfeksiyonların sebep olabileceği inflamatuar süreçler sorunlara neden olur. 
 • Beynin travmatizması
 • Ateroskleroz yol açan kolesterol yükselmesi bu da parkinson hastalığının nedenleri ile üst üste durabilir.
 • Serebral dolaşımın ihlali de beyindeki dejeneratif süreçlerin oluşumuna yol açar.
 • Şizofreni veya paranoya tedavisinde sıklıkla kullanılan nöroleptik olan ilaçların kullanımının yapılması, hastalığın gelişim göstermes ilaçların, sinir hücreleri arasında bulunan bağlantıda bozma yaparak dopamin üretimi bloke etmesinden kaynaklı olmaktadır.

 • Opiat narkotik ilaç kullanımı

 • Manganezin insan vücudundaki yüksek dozlarının etkileri, çoğunlukla oluşan parkinson hastalığı madencilerde gözlemlenir.

 • Yüksek düzeyde konsantrasyonlu karbon monoksite kişi vücudunun maruz kalmasından kaynaklı olabilir.

 • Vücutta oluşan doğal yaşlanma, bu süreçte nöron üretme sürecinin azalması oluşur. Bunun sonucunda da gelişebilir.

 • Ertelenmiş beyin hasarının varlığı, özellikle tehlikeli olan bir durumdur. Örneğin; boksörlerde meydana gelen tekrarlayan yaralanmalardır.

 • Kan damarlarının aterosklerozu

 • Beyin tümörlerinin varlıkları

Hastalığın nedenleri konusunda belirleme yapmak adına sinir uyarılarında oluşan iletim süreçlerini bilmek gerekir. Beynin derin kısımlarında bazal gangliyon adı verilen bölge bulunur. Bir kişinin bellli başlı bir eylemi gerçekleştirme yapması gerekirse örneğin; kişinin adım atması adına sinir hücreleri işi gangliyon ile  koordine etmektedir. Bu şekilde vücudun pozisyonu değişmektedir. Ganglionlar gelmiş olan sinyallerin işlemini yapar ve talamusun sinir yollarında geçirirler. Bir tanesi beynin korteksine geri dönecektir. Hastalık gelişmeye başladığı zaman gangliyonda meydana gelen hücrelerin hepsi dejenere olacaktır. Dopamin üretimi konusunda azalmalar olur, sinir bağlantılarında kırılmalar yaşanır ve yavaş şekilde kaybolur. Bu durum hastalığın belirtilerin gelişmesine sebep olacaktır. Genelde nöral olan hücre dejenerasyonunun sebepleri açıklanmamış şekilde kalır. Hastalığa da idiopatik adı verilir. Geç komplikasyon ile ertelenen viral ensefalit parkinson hastalığına sahiptir.

Parkinson hastalığının etiyolojisi, bu faktörler tarafından iyi temsil edilebilir, ancak bunların, hastalığın statik olarak katkıda bulunan nedenleri olarak adlandırılamayacakları anlaşılmalıdır. Kesinlikle doğrulanmış etiyoloji mevcut değildir.

Parkinson hastalığının patogenezi, başlangıç ​​aşamasında, dopaminin azalmış bir üretimi ile karakterize edilen ve beynin etkilenen bölgelerinin kademeli olarak bozulmasına yol açan başlangıç ​​işlemlerinde ifade edilir. Bunlar, karakteristik bir semptomatolojiyi kışkırtarak, dejeneratif değişikliklerin etkisi altında ölürler. Bu durumda, nispeten genç bir kategorideki hastalar çoğu zaman kalıtımdan söz eder. Daha geç yaşlarda oluşan hastalığa sahip olan kişiler ana nedenin vücut üzerindeki dış etkide yattığından emin olabilir

Tedavisi

Hastalığın tedavisi uzman hekimin detaylı şekilde muayene yapmasından sonra ilaç, fizik tedavi ya da cerrahi uygulama olarak belirlenebilir. Bunun yanında hasta kişiler beslenme düzenlerine ve yaşam düzenlerine dikkat etmesi oldukça önemli bir detaydır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2019 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.