Parkinson Hastalığının Nedenleri, Riskleri ve Hastanın Yaşam Süresi

Parkinson hastalığı ölümcül olmayan ancak yavaş yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde kişilerin hayatını zorlaştırdığı gibi kas sertliği nedeniyle yutamama ve boğulmaya neden olabilir.

Parkinson Hastalığının Nedenleri ve Riskleri

Parkinson hastalığı beyinde bulunan sinir hücrelerinden olan dopaminerjik nöronların zamanla bozulması ile meydana gelen ve vücuttaki organların hareketini etkileyen bir durumdur. Zaman içerisinde yavaş yavaş ortaya çıkan ve belirtileri de oldukça zor fark edilen bu rahatsızlığın nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte tedavi edilebilmektedir. Genellikle ellerde titreme ile belirti vermeye başlayan bu rahatsızlığın hangi evrede olduğunu bilmek ve ona uygun tedavi yöntemleri denemek daha kısa sürede sonuç almayı sağlamaktadır.

Çocuklarda ve gençlerde Parkinson hastalığının görülme olasılığı olduğu gibi genellikle 50-60 yaş aralığında daha sık rastlanmaktadır. Parkinson hastalığının önlenebilmesi ya da bu rahatsızlığa yakalanmadan önce önlem almak gibi bir durum söz konusu değildir. Genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkabilen bu rahatsızlığın belli başlı belirtilerinden bazıları görülmeye başladığında doktora başvurarak gerekli tanı ve teşhis yöntemleri ile Parkinson hastalığının varlığı ve ya yokluğu ile ilgili bilgi sahibi olmak mümkündür.

Parkinson hastalığının önlenmesinde genellikle düzenli olarak aerobik egzersizlerin yapılması etkili olabilmektedir.

Vücutta istem dışı titremelerin oluşması ile ilk belirtilerini veren Parkinson zaman içerisinde konuşmalarda sertleşme, duruş ve yürüyüşte bozukluklar, kaslarda sertleşme ve hareketlerde eskiye nazaran yavaşlama gibi belirtileri de gösterebilmektedir.

Parkinson Hastalığının Riskleri

Parkinson hastalığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Kalp damar hastalıkları ya da epilepsi gibi çeşitli rahatsızlıklarda olduğu gibi herhangi bir ölüm riski olmayan bu hastalığın erken evrede teşhis edilmesi tedaviyi daha da kolaylaştırmaktadır. Erken evre denilen kısımda hastalar ince motor hareketlerinde zorlanmalar yaşar ve normal insanlara göre daha uzun sürede bu aktiviteleri gerçekleştirebilirler. Ayakkabının bağcıklarını bağlama, düğme ilikleme, yazı yazma, parmakların kullanıldığı diğer uğraşlar gibi pek çok aktivitede sorun yaşanması en erken belirtiler olmaktadır.

Hareketlerde Yavaşlama

Eskiye göre daha yavaş hareket edilmesi günlük hayat içerisinde işlerin daha uzun sürede yapılmasına neden olur. Parkinson hastaları hareketlerindeki yavaşlamaya bağlı olarak başladıkları işlerin sonunu getiremeyebilir. Özellikle tireme ile birlikte görülen yavaşlama nedeniyle dikiş makinesi ve ya marangoz aletleri gibi dikkat ve zaman zaman hız isteyen alanlarda çalışmak bu kişiler için riskli olabilir.

Yürüyüşteki Parkinson Belirtileri

Kas Sertliği

Hareket edebilmeyi kısıtlayan durumlardan biri olan kas sertleşmesi nedeniyle tutma, yönelme, uzanma gibi hareketler yapılamayabilir. Gündelik yaşam içerisinde ev işlerini yapamama ve ya kaslardaki sertlikten dolayı rahat uyuyamama gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Kas sertliği ve titreme problemi bir araya geldiğinde özellikle çakmakla herhangi bir şeyi yakma ya da sigara tutma gibi pek çok tehlikeli durumda Parkinson hastaları kendilerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle ilerlemiş olan Parkinson evrelerinde hastalar tek başına bırakılmamalı ve gündelik işlerinde yardımcı olunmalıdır.

Duruş ve Yürüyüş Bozuklukları

Parkinson hastalarının vücudunun bir bölgesi diğer bölgesine göre daha fazla hastalıktan etkilenmiş olabilir. Bu nedenle de vücudun sadece bir kısmında ya da tamamında öne doğru eğiklik fark edilebilir. Yürüyüş esnasında vücudun öne doğru eğikliğine ek olarak minik minik adımlar atarak yürüme dikkat çeker. Ayrıca yürümek yerine koşar gibi daha hızlı bir durum da söz konusudur.

Ağrılar ve Yorgunluk

Parkinson hastalarında en görülen durumlardan biri kronik yorgunluktur. Ayrıca çoğu zaman sırt ağrıları da şikayet sebebi olabilmektedir. Vücudun çeşitli bölgelerinde görülen ağrılarda kişilerin gün içerisinde sorun yaşamasına neden olmaktadır. Eklem ağrıları da bu hastalarda sık görülmektedir.

Yutamama ve Çiğneme Problemleri

Parkinson hastalarının bir süre sonra ağız kaslarında da sorunlar meydana gelecektir. Genellikle son evrelerde görülen bu sorunlar nedeniyle kişiler çiğneme ve yutma gibi basit hareketleri yapamadıkları için boğulma ve müdahale edilememesi halinde ölümle sonuçlanan durumlar gösterebilmektedir.

Parkinson Hastalarının Yaşam Süresi

Parkinson hastalığı ölümcül bir hastalık değildir. Bu nedenle kişilerdeki yaşam süresini etkilememektedir. Ancak Parkinson hastalığının ilerleyen evrelerinde kişiler tutamama, çiğneyememe gibi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunlar nedeniyle yemeği yutamayıp boğularak ölme ya da ocağı açmak isterken çakmağın odaklanan yere tutulmaması ve yangın çıkarabilme gibi ölümle sonuçlanabilecek durumlar görülebilmektedir.

Parkinson hastalığı yaşam süresini doğrudan etkileyen bir durum olmamakla birlikte yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir durum olmaktadır.

Parkinson hastalığı yavaş yavaş ilerlemesi ve uzun yıllar tedavi edilebilecek bir rahatsızlık olmasından dolayı düzenli olarak doktor kontrolünde olunması gereken bir durumdur. Hastaların hayatları boyunca rahat edebilmesi için tek bir doktor kontrolünde olması gerekir. Çünkü Parkinson için kullanılacak olan ilaçların yan etkilerinin izlenmesi uzun zaman almaktadır ve her doktor yeni bir ilaç verebileceği için zaman kayıpları ve aksatılmış tedaviye neden olabilir.

Parkinson hastalığının tedavisinde genellikle ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç tedavisinde beyinde azalan dopamin maddesinin yerine yenisi eklenebildiği gibi bu ilaçları aniden kesmek de tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. Hayat boyu kullanılması gereken bu ilaçlar kişilerdeki belirtileri ortadan kaldırarak daha rahat bir yaşam sunmaktadır.

Tedavisi yapılmayan Parkinson nedeniyle hastalık ilerleyebilmekte ve kişi başka kişilere bağımlı hale gelebilmektedir. Düzenli egzersizlerin yapılması ve unutkanlığı engellemek adına beyin jimnastiği yapılması da tedavinin bir parçası olarak kişilerde uygulanabilir.

KaynaklarÇok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.