Parkinson Nedenleri, Belirtileri, Çeşitleri ve Tedavisi

Beyinde hücrelerin azalması ile birlikte dopamin salgılamayacak olduğundan, insanlarda istemsiz hareketler ve titremeler olan parkinson hastalığının nedenleri ve tedavisi.

Parkinson Nedenleri

ParkinsonHastalığı

Parkinson hastalığı insanların merkezi sinir sisteminde oluşan ve kronik bir rahatsızlık olmaktadır. Hastalığın gelişmesi ile birlikte insanların giderek ilerleyen ve günlük yaşamsal fonksiyonlarını hareket ettirememesine neden olmaktadır. Hastalık daha çoğunlukla 65 yaş üzerinde görülse bile nadiren gençlerde de görülmektedir. Parkinson hastalığı en çok kimlerde görülür şekilde sorulmaktadır. Yapılan hastalık parkinson hastalığının çoğunlukla erkeklerde oluşmaktadır. Parkinson nedir ve neden kaynaklandığını birçok insan merak etmektedir. Nedenleri de şunlardır:

 • Sinir hücrelerinin kaybı;
 • Genetik problemler;
 • Çevresel nedenler;
 • Lewy cisimleri;
 • Dopamin kaybı;
 • Yaş ve cinsiyet;
 • Bazı meslek grupları.

İnsanlarda sinir hücrelerinin ölmesi ile birlikte beyin dokusunda hasar meydana gelecektir. Bu sebeple de insanlarda dopamin seviyesinde azalma oluşur. İnsan beyninin kontrol mekanizmasının düzgün bir şekilde çalışmaması ve bu durumda da hareketlerinde yavaşlama oluşur.

Ailesinde bulunan daha çoğunlukla yaşlı insanlarda genetik olarak ortaya çıkabilecek, sinir hücrelerinin kaybı ile birlikte beyin fonksiyonlarının azalmasına neden olabilecek durumlar ortaya çıkabilir. İnsanların yaptıkları işler de parkinson hastalığı yaşamasına neden olabilir.

Tarım ya da endüstriyel benzeri işlerle uğraşan insanlarda oluşmaktadır.

Beyinde dopamin maddesinin salgılanarak insanların hareketlerini kontrol etmesinin azalmasına neden olan durumların ayrıca beyinde biriken dopamin madde kaybı sebebiyle oluşabilir. Bazı insanların beyinlerinde lewy cisimlerinin de beyin sapında protein birikmesine ve bu sebeple de oluşmasına sebebiyet verecektir.

Parkinson Belirtileri

İnsanların hareket kabiliyetinde azalmanın gelişmesinin nedenleri arasında postural bozukluk olması kaynak verecektir. İnsanlarda hastalığın başlangıcı sonucunda hareket etme yetisinde bazı sorunlar belirecektir. İnsanların duyularında oluşmaya başlayan bu kronik hastalığın hareketlerini etkilediği kadar sinir sistemi içerisinde gerçekleşmesi sebebiyle kol ve baklarında istemsiz hareketlerin olmasına neden olur. Parkinson belirtileri:

 • Kasların donukluk ve kasılması;
 • Parmaklarda başlayan titreme;
 • Zamanla ele yayılan titreme;
 • Dik duramama;
 • Ayağa kalkınca düşme;
 • Ayakların titremesi;
 • Hareket kaybı;
 • Hareketlerinde ciddi yavaşlama;
 • Kalem, kaşık, çatal tutamama;
 • Uyku bozuklukları;
 • Depresyon;
 • Demans.

Hastalarda gelişen parkinson sebebiyle birçok hastanın zaman içerisinde yüz mimiklerini de kontrol edememeye başlayacaktır. Donuk bir yüz ifadesi oluşmaktadır. Parkinson hastalarında yaşanmakta olan problemler sadece fiziksel olarak gelişmeyecektir. Aynı zamanda da zihinsel olarak da kronik bir hastalık olması sebebiyle ortaya çıkacaktır. Hastalığın başlangıcı itibari ile istemsiz hareketlerin geliştiği kişilerde sıklıkla duygusal problemlerde ortaya çıkar.

Sosyal hayatları içerisinde aktif olan bir kişi zamanla kendisini soyutlamaya başlar. Herhangi bir konuda karar vermesi azalacaktır. Bu hastalarda en çok görülen belirtiler arasında demans hastalığının oluşması da görülmektedir. 

Demans beyinde gerçekleşmekte olan ve insanların unutkanlığının çok ciddi boyutlara geldiği bir rahatsızlık olmaktadır. Zihinsel olarak yaşanmakta olan problemlerin arasında depresyon da görülmektedir. Parkinson hastalarının en çok ortaya çıkan zihinsel problemlerinden biri de kaygı olarak bilinmektedir.

Hastalarda gelişmekte olan istemsiz hareketler sebebiyle zaman içerisinde uykusuzlukta sıklıkla görülmektedir. Parkinson nedeniyle vücutlarında titremenin oluşması sebebiyle ve bozulan ruh hallerinden ötürü uykuya dalmakta ciddi problemler yaşanır. Bilinçsiz hareketlerin yapması ve yatak sırasında bacaklarının sürekli titremesi bu insanlarda hareketlerinde ciddi oranda uyku bozukluğu gelişmesine sebep olur.

Parkinson Çeşitleri

Dopamin maddesinin yeteri kadar oluşmaması durumunda en çok gelişen hastalıkta dikkat eksikliğinin ciddi olduğu ve istemsiz hareketlerin olmasına neden olur. Kronik olarak gelişen bu hastalığın bazı çeşitleri vardır. Bunlar şunlardır:

Hipokinetik Parkinson

Hastalığın gelişmesinin nedenleri arasında insanların hareketsiz bir yaşama sahip olmaları nedeni bulunmaktadır. İnsanların uzunca bir süre bedenlerini hareket ettirmemesi nedeniyle gelişen fonksiyon kayıplarından oluşmaktadır.

Hiperkinetik Parkinson

Bu rahatsızlık küçük çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Dikkat eksikliğinin ciddi boyutlarda olduğu ve çocuğun aşırı bir hareketli olması gibi belirtileri vardır. Söz dinlemeyen, çok yaramaz olan ve sosyal hayatı olmayan çocuklardır. Herhangi bir şey istemesi sonucunda anne ya da babanın yapmaması halinde aşırı bir tepki vermesine neden olur. Bu nedenle de doktor tarafından tedavisi başlanmalıdır.

Parkinson

65 yaş üzerinde olan insanlarda ortaya çıkan ve elde başlayan titremelerin zaman içerisinde tüm kola yayılmasına ve daha sonrasında da bacaklarında istemsiz bir şekilde titremesine neden olur. Hastaların ruhsal durumlarının da etkilenmesi sebebiyle birçok hastada depresyon görülmektedir. Bu hastaların kronik olması sebebiyle ve ilerlemesi durumunda unutkanlık ve kendi işini artık yapamama durumları da oluşmaktadır.

Parkinson Tanısı

Parkinson belirtilerinin gelişmesi ile birlikte nöroloji uzmanına başvurması gerekmektedir. Hastaların ilk olarak hem yakını tarafından hem de hastanın kendisinin dinlenmesi, muayene yapılması ile birlikte tanının parkinson hastalığından şüphelenen doktorun asıl tanıyı koyabilmesi için ve beyinde dopamin eksikliği ile birlikte oluşacak titremenin gelişmesi durumunda tanı testleri uygulanmaktadır. Parkinson hastasına uygulanacak olan laboratuvar ve röntgen testleri tanının konulmasında yeterli olmamaktadır. Bu nedenle de bilgisayarlı tomografinin çekilmesi, MR gibi beynin görüntülenmesi ile birlikte doktor tarafından tam olarak tanısı konulacaktır.

Vücudun istemsiz bir şekilde titremesi her zaman için bu hastalığa neden olmamaktadır. Birçok hastalığın ortaya çıkması durumunda benzer belirtilerin görüldüğü de bilinmektedir. İnsan beyninde şayet bir kanama olması durumunda, alzheimer hastalığı, kullanılan bazı kimyasal ilaçlar, yaşanılmakta olan damar hastalıkları gibi durumlarda da benzer bir hastalık gelişimi söz konusu olacağından mutlaka tanı konulması için gerekli inceleme yapılmalıdır.

Parkinson Tedavisi

Parkinson hastalarının ilk başlarda vücudunda katılığın olduğu, daha sonralarında titreme ve bu titremenin tüm vücuda yayılmasına sebep olan kronik bir hastalıktır. Hastaya uygulanacak olan tedavinin beyinde oluşan dopamin eksikliğini ortadan kaldırmak amacıyla yapılmaktadır. Bu sebeple de hastaların yaşamlarını normal bir şekilde tek başına idare etmeleri ve yardıma muhtaç hale gelmemeleri için ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Hastaların tanısının konulması ile birlikte uygulanacak ilaç tedavisi birçok hastanın iyileşmesinde etkili olur. Çoğu hastanın fizyoterapi uygulamaları da almaktadır.

İlaç Tedavisi

Hastalığı yaşamakta olan kişilerin hareketlerinin kontrol dışı olması sebebiyle denge kaybı yaşanması gibi ve sık sık düşmesine neden olacaktır. Bu hastaların tedavisinde ilk olarak günümüzde reçete edilen ilaçlar dopamin etken maddesine sahip olan ilaçlar olmaktadır. Bu sayede kişilerin kas hareketlerinin düzenli olması ve inhibitör kontrol edici etkisinin gelişimi ile gerçekleşmektedir.

Cerrahi Tedavi

Bu hastalığı yaşamakta olan kişilere uygulanan ilaç tedavisinin yeterli olmaması durumunda ilerleyen bir hastalık olduğundan kişilerin ilaçlara dirençli olması durumunda dopamin maddesinin eksikliğinden kaynaklı olarak oluşan titremenin tedavisi için cerrahi müdahale uygulanmalıdır. Gerçekleşen titremenin çok fazla olması halinde sadece titremenin önlenmesini sağlayacak olan cerrahi müdahale de gelişebilir.

Pil Tedavisi

Son yıllarda parkinson hastalığının tedavisinde etkili olan ve insanların beyin stimülatörlerini azalmasında en etkili tedavi yöntemleri arasında oluşmaktadır. Çok güçlü beyin frekansları ve şiddetli akım sayesinde beyin fonksiyonlarının güçlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede de kişilerin kontrol mekanizmasının güçlenerek etkisini kaybetmemesini sağlamaktadır. Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2019 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.