Parkinson Hastalığının İlerleme Hızı Nasıl Gelişir?

Parkinson hastalığı kendini zor belli eden bir sorundur. İlerleme hızı ve vücutta oluşan değişimler kişiden kişiye göre farklılıklar göstererek devam eder.

Parkinson Hastalığı İlerlemesi

Parkinsonun İlerlemesi

Bir insanın hareketlerini kontrol altına alma yeteneğini kaybetmeye başladığı sinir sisteminin, kronik dejeneratif olan hastalık türüdür. Hastalık yavaş gelişir ama ilerleme eğilimi vardır. Oldukça yaygın olan sorundur. Yaşlı nüfusun % 4’ü parkinsonizm belirtilerinden muzdariptir. Hastalığın gelişiminin kalbinde, beynin siyah maddesinde meydana gelen değişimler yatar. Bu bölgede bulunan hücreleri bir kimyasal maddenin dopamin üretiminden sorumludur. Siyah madde nöronları ve beyinde bulunan striatum arasında bir sinyal iletimi sağlamakla görevlidir. Bu mekanizmanın ihlal edilmesi, kişilerin hareketleri konusunda koordine etme yeteneklerini yitirmesine yol açmaktadır. Hastalığın nedeni birkaç faktöre bağlıdır. Bu nedenler hastalığın ilerlemesi konusunda etkilidir. Bundan dolayı oluşumundaki nedenlerin belirlenmesi ve tedavinin bu nedene bağlı planlaması da çok önemli bir detaydır. Nedenleri arasında;

  • Yaşlanma
  • Kalıtım (genetik yatkınlık)
  • Bazı toksinler ve maddeler
  • Postpitalit parkinsonizmine yol açan viral enfeksiyonlar
  • Serebral damarların aterosklerozu 
  • Hipertansif hastalıkların arka planında transfer beyin serebral
  • Şiddetli ve tekrarlanan kraniocerebral travma

Parkinson, kronik ve yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Bu durum semptomların normalde yavaşça göründüğü ve zamanla kademeli olarak geliştiği anlamına gelir. Semptomların ortaya çıktığı aşama, ilerledikleri hız ve bu semptomların şiddeti kişiden kişiye değişim gösterir. En önemli nokta, parkinson’un herkesi farklı şekilde etkilemesidir.

Çok çeşitli semptomlar vardır ama olası tüm semptomları deneyimlemek olası değildir. Parkinson hastalığının erken belirtilerinden bazıları;

  • El yazısı değişiklikleri
  • Düşük koku duyusu
  • Yorgunluk ve kabızlık yer alır.

Parkinson hastalığı ilerledikçe semptomlar zamanla değişecek ve yeni belirtiler ortaya çıkacaktır. Semptomların sorun yaratabilecekleri bir noktaya gelmesi ve ilerlemesi yıllar alabilir. Nihayetinde belirtiler kişilerin günlük yaşamınızı etkilemeye başlar. Birçok semptom fiziksel hareketle ilişkilidir. Bundan dolayı yürüyüşlerin zorlanmaya başlandığı gözlemlenebilir. Ayrıca, duygu durum değişiklikleri, uyku bozukluğu veya iletişim güçlüğü gibi hareket etmeyen belirtiler ile karşılamakta mümkündür. Hastalık ilerlediğini bu belirtilerin kötüleşmeye başlaması ile belli eder ve günlük aktiviteleri yönetmek zor hale gelebilir.

Halen, parkinson hastalığının ilerlemesi yavaşlatılması ile alakalı bilinen bir yol yoktur. Bununla birlikte, ilaçlar ve diğer tedaviler meydana gelen semptomları etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olabilir. İlaçların etkinliğini sağlamak için uzman veya doktor tarafından düzenli olarak gözden geçirilmesi gerekir.

Çoğu uzman hekimler, parkinson hastalığının doğrudan kişilerin ölümüne neden olmadığını kabul eder. Yalnız parkinson hastalığı ilerleme gösterdikçe yaşam kalitesi üzerinde önemli ölçüde etki bırakmaya başlar. Gelecekteki bakım kararlarında uzman doktorlar ile konuşulması tavsiye edilir. Bu sayede gelecekteki sağlık kararlarında söz sahibi olmak mümkün hale gelir.

İlerleme Aşamaları

Parkinson belirtileri 20 sene ya da daha uzun zamanlar geçse bile daha şiddetli duruma gelebilmektedir. Belirtilerim yoğunluğu ne düzeyde hızlı şekilde olursa olsun kişiden kişiye göre değişim gösterir. Hastalık durumunun ne düzeyde ilerlediğini öğrenmek adına uzman hekimlerin çoğunluğu parkinson hastalığı konusunda Hoehn ile Yahr Evrimi isimli olan derecelendirme ölçeği dikkate alarak işlem yapar.

 Aşama

İlerleme

 Birinci Aşama

Hafif belirtiler meydana gelir. Kişi vücudunun tek tarafında etki gösterir.

 İkinci Aşama

Kişi vücudunun iki tarafında duruş ile yürüyüş değişimleri ile kendini gösterir.

 Üçüncü Aşama

Kişi vücudunun hareketleri yavaş şekilde ve dengesinin bozulması ile ortaya çıkar.

 Dördüncü Aşama

Oluşan belirtiler şiddetli düzeyde ve sakat durumdur. Kaslarda sertleşmeler oluşur. Hasta kişi kendi başına yaşama ve yürüme de zorluk çeker.

 Beşinci Aşama

Hasta kişi tekerlekli sandalye ya da yatağa bağlıdır. Devamlı olarak bakım gerektirir.

Uzman doktor hastaya ya da yakınlarına bu ölçekleme ile ilerleme hızını söyleyebilir. Yalnız sonraki aşamalara ne kadar zamanda ulaşacağı konusunda tahmin yapamaz. Semptomların kötüleştiği konusunda sorunlar fark edilirse fiziksel işlevlerinde de azalmaya başlamasını beklemek gerekir.

Tedavi

İlaç, vücuttaki var olan dopamin eksikliğini telafi eden ilaçlar, hastalığın klinik belirtilerini zayıflatır. Her bir hasta için ilacın seçimi ve dozaj seçimi, ilgili uzman hekim tarafından gerçekleştirilmektedir. Hasta ve ailesi antiparkinsonyen ilaçlar kontrendikasyonlar ve yan etkileri konusunda uzman hekim tarafından detaylı bir şekilde bilgilendirilir. Uzman doktorlar uygun tedaviyi belirler ve detaylandırır. Tedavi süreci kesinlikle aksatılmamalı ve uzman görüşleri detaylı şekilde dikkate alınmalıdır.

Fiziksel tedaviler, masaj terapisi, tedavi edici egzersiz, korunması ve fiziksel aktivitenin bakımı, duruş ile yürüyüş, hareketlilik eğitimi ihlallerinin önlenmesi, ince hareketleri koordine etmek adına egzersizleri hasta kişinin düzenli bir şekilde yapması istenir.

Cerrahi uygulama, ilerleyen süreçlerde uzman hekimin belirlemesi dâhilinde yapılır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.