Genç Yaşta Görülen Parkinson Hastalığı ve Belirtileri

Parkinson hastalığının 40 yaş altı kişilerde görülen türü nasıl bir hastalıktır, genç yaşta parkinsonun nedenleri nelerdir, hangi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Genç Yaş Parkinsonu

Çoğunlukla 55 yaşından sonra insanlarda görülmeye başlayan parkinson hastalı, seyrek de olsa genç yaş grubundaki kişilerde de görülebilmektedir. Bu hastalık genellikle 40 ile 70 yaş arasında ilk defa kendisini gösterse de, tüm parkinson hastalarının yüzde beş gibi bir oranında bu hastalığın başlama yaşı genç yaş denilen 20 ile 40 yaş arasıdır. 

Bu bakımdan bu hastalık daha çok ileri yaşlarda görülse de kısmen genç yaşlarda da ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre biraz daha yüksektir. Parkinson yüzde 40 oranında 50 ile 60 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır.

Genç yaş parkinsonu görülmekle birlikte sık deneyimlenen bir durum değildir. Her on hastadan biri bu hastalığa 40 yaşından önce yakalanmaktadır.

Genç yaşta görülen parkinson hastalığının yanısıra, parkinsonun atipik sendromları hastalığa kıyasla genç yaşlarda daha fazla görülmektedir. Bu tür hastalıklarda parkinsonun kendisine has belirtileriyle birlikte nörolojik başka belirtiler de bulunmaktadır.

Aynı ailede birden fazla kişide bu hastalığın görülmesi oldukça nadir olmakla birlikte görülebilen bir durumdur. Özellikle genç yaşta görülen hastalığın genetik faktörü çoğunlukla aynı aileden bir kişiyi etkilemekte, aile üyelerinin birkaçında etkisini göstermemektedir. Bu durumda genetik ile beraber her kişinin kendisine has özelliklerinin bu hastalığa etki ettiğini düşündürtmektedir.

Genç Yaş Parkinsonunun Nedenleri

Parkinson hastalığının ortaya çıkmasının nedenleri tam ve kesin olarak tespit edilememiştir. Fakat hastalıkta çevresel ve genetik faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Normal şartlarda 55 yaş yukarısında ortaya çıkan hastalıkta kalıtımsal faktörlerin etkili olmadığı bilinirken, 40 yaş altı ortaya çıkan hastalıklarda kalıtımın etken olduğu düşünülmektedir. Bu açıdan genç yaşta görülen parkinsonun nedenleri:

 • Genetik
 • Çevresel faktörler

Her ne kadar bu iki etken hastalığın oluşumunda bir faktör olarak kabul edilseler de hastalığı meydana getiren bozulmanın nasıl ve neden kaynaklandığı henüz kesin ve net olarak tespit edilememiştir.

Bu iki etken içerisinde genç yaşta parkinsonun görülmesine neden olan ana faktör genetik yatkınlıktır. Özellikle parkinson hastalığı içerisinde kabul edilen

 • Wilson Hastalığı
 • Huntington Hastalığı

gibi genç yaşta görülen rahatsızlıkların kalıtım yoluyla nesillere aktarıldığı kesin olarak bilinmektedir. Bunlardan huntington hastalığı çocukluk çağlarında bile başlayabilmektedir. Genç yaş parkinsonunda ve parkinsonizme dahil olan bu hastalıklarda kalıtımın etkisi artık kesin olarak bilinmektedir.

Her ne kadar hastalığa etki eden faktörler bilinse de, günümüzde hastaların dörtte üçünde hangi sebepten bu hastalık mekanizmasının harekete geçtiği tespit edilememektedir. Buna karşın yine de beynin hangi bölgesinin nasıl etkilendiği ve hangi beyin yapısındaki bozulmanın buna neden olduğu ise net ve kesin olarak bilinebilmektedir.

Genç Yaşta Görülen Parkinsonun Belirtileri

Parkinsonun belirtileri ilk ortaya çıktığı gibi kalmaz ve hastalık ilerledikçe kendisini göstermiş olduğu belirtiler değişerek çoğalır. İlk başlarda hafif şekilde ortaya çıkan belirtiler zaman ilerledikçe etkilerini artırarak daha belirgin bir hale gelirler. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilirler:

 • Vücut hareketlerinin yavaşlamaya başlaması
 • Kaslarda meydana gelen sertlik
 • Uzuvlardaki titreme
 • Dengenin ve duruşun bozulması

Bunlar erken yaşta görülen parkinsonun en temel belirtileridir. Bu belirtiler zaman ilerledikçe daha da belirgin olmaya başlarlar ve etkileri artar. Fiziksel olarak görülebilen bu belirtilerin yanında bilişsel boyutta da meydana gelen bir takım belirtiler bulunmaktadır. Bilişsel bozukluklar da bu hastalığın en temel özelliklerindendir.

 • Uyku bozuklukları
 • Depresyon
 • Koku duyusundaki azalma
 • Unutkanlık

Bu bilişsel bozukluklar başlarda hafif seyrederken zaman geçtikçe ağırlaşırlar ve kişiyi gündelik hayatını bile devam ettiremeyecek bir duruma sokarlar. Özellikle uyku bozuklukları hastaların yaşam ritmini bozduğu gibi, unutkanlık da ileri boyuta gelince beraberinde birçok farklı büyük problemleri de getirir.

Erken şekilde teşhisi hastalığın tedavisi açısından önemli olduğu için bu belirtiler görülür görülmez vakit kaybetmeksizin nöroloji uzmanı doktorla görüşerek gerekli muayenelerin yapılması gerekir. Ne kadar erken teşhis edilip tedaviye başlanırsa hastalığın ilerlemesi o kadar yavaşlatılmış olur.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.