Parkinson Hastalarına Beyin Pili Tedavisi ve Yan Etkileri

Parkinson tedavisinde ilk olarak hastanın ilaçlarla tedavi edilmesi eğer ki ilaçlara tedavi edilmemesi durumunda beyin pili takılarak tedavisi yapılmalıdır.

Parkinson Hastalığında Beyin Pili

Parkinson Beyin Pili

Ellerde ve ayaklarda giderek artan titremenin ciddi boyutlara ulaşması durumunda ilaçların etki etmemesi sonucunda hastaların gündelik hayatlarının etkilenmesine sebep olacaktır. Bu nedenle de son yıllarda geliştirilmiş olan tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak beyin pili takılması önerilmektedir. Parkinson hastalarına cerrahi tedavi yöntemi ile birlikte hastanın yaşamsal faaliyetlerini tek başına sürdürmesi hedeflenmektedir. Ayrıca bu ameliyat yöntemi ile birlikte hastalara şu nedenlerden dolayı yapılmaktadır:

  • Titreme;
  • Tremor;
  • Hareketlerinde ciddi yavaşlama;
  • Kaslarda katılık;
  • Rijidite;
  • Denge sağlayamaması;
  • Yürüme sırasında bir anda düşme.

Hastanelerde doktor tarafından muayene edilmekte olan bir hastanın beynine elektriksel sinyallerin gönderilerek parkinson hastalığının yaşanmasına neden olan beynin o bölgesinin uyarılmasını sağlayacak bir cihaz olmaktadır. Beyin pili olarak da bilinmekte olup özel bir cerrahi müdahale sonucunda köprücük kemiğinin alt kısmına yerleştirilmektedir. Bu pilin takılması sonucunda derinin altına yerleştirilecek olduğundan dışarıdan görülmeyecektir.

Hastaların beyin pilinin takılması durumunda bu pilin ayarlanabilir olması veya çıkartılması gerekiyorsa da sorunsuz bir şekilde çıkartılabilir.

Hastalık ciddi bir şekilde ilerlemesi ile birlikte ilaç tedavisine de yanıt verilmemesi durumunda doktorlar tarafından değerlendirilmesi ile birlikte takılmaktadır. Pil tedavisinden sonra hastaların çoğunda %70 oranında titremelerinde azalma görülmektedir.

Parkinson beyin pili ameliyatları SGK tarafından karşılanmaktadır. SGK güvencesi olmayan hastalar ise ücretini kendileri ödemektedir. Her hastaneye göre değişmekte olan ücreti bulunur.

Parkinson Beyin Pili Ameliyatı

Parkinson hastalığına sahip olan bir insanın nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve ilaçlara yanıt vermemesi durumunda hastaların hem psikiyatri uzmanı tarafından hem de beyin cerrahi uzmanları tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Ameliyat öncesinde hastanın hastaneye kabul edilmesi ile birlikte anestezi uzmanlarının ameliyat için bir engelinin olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ameliyat öncesinde hastanın kullanmakta olduğu ilaçlarının azaltılması gerekmektedir. Ameliyat günü hastaya lokal anestezi uygulanarak MR görüntüsü alınmalıdır. Hastanın özel olarak değerlendirilmesi için MR görüntüsü ameliyat öncesi çekilmesi gerekmektedir.

Hastaya anestezi verilmeden önce takılacak olan pilin elektrotlarının ayarlanması gerekmektedir. Bu elektrotlara ait olan elektrofizyolojik kayıtlar belirlenmelidir. Hastanın göğüs bölgesinde köprücük kemiğinin altına yerleştirilirken hastanın genel anestezi altında uyutulması gerekmektedir. Pilin yerleştirilmesi ile birlikte yapılması gerekli olan ince ayarların da yapılması gerekmektedir. 

Her ameliyatın süresi değişmektedir. 3 ile 5 saat arasında değişen süre ile hastanın ameliyat süresi değişim göstermektedir. Hastanın ameliyat işlemi bittikten sonra ameliyathanede ameliyat ekibi tarafından uyandırılacaktır. Fakat hemen servis odasına çıkartılmayacak ve yoğun bakım ünitesine alınarak burada izlenmesi gerekmektedir.

Hastada herhangi bir problem olmadığı durumda yoğun bakım ünitesinden çıkartılacak ve servis odasına alınacaktır. Burada hastanın 3 ile 5 gün arasında değişen bir süre ile takip edilmesi gerekiyor. Hastaya atılacak olan dikişler 10 gün sonra alınmalıdır.

Hastanın pil ayarlanması taburcu olduktan sonra bir problem olmaması halinde 7 gün sonra ilk ayarlama yapılmalıdır. Sonraki günlerde hastanın doktor tarafından değerlendirilmesi ve kontrolünün sağlanması gerekmektedir. 6. hafta ve ilk 3 ay sonrasında hastanın durumu değerlendirilecektir.

Parkinson Beyin Pili Yan Etkisi

Parkinson beyin pili tedavisinin çok ince bir işlemin yapılması gerekmektedir. Hastalara milim bile kaymadan yerleştirilmesi gerekmektedir. En ufak bir hatanın hastanın sağlığında ciddi problemlerin oluşmasına neden olacaktır. Hastanın felç kalması ya da kör olma gibi problemlerinin oluşmaması için deneyimli bir hekim tarafından yapılması gerekiyor.

Hastalarda gelişecek olan risklerin en aza inmesi amacıyla günümüzde beyin cerrahları tarafından uygulanan yöntem mikroelektrot kayıt ve stimülasyon isimli tekniktir. Bu teknik sayesinde milim hatanın yapılmasını da engellemektedir. Beynin fizyolojik olarak haritasının çıkartılması sonucunda parkinson hastalığına neden olan hücrelerin tam olarak yerinin anlaşılması ile birlikte beyin pili tam olarak doğru yere takılacaktır.

Beyin pilinin yaklaşık olarak ömrü 7 ile 8 sene arasında değişmektedir. Fakat bu süre bazı hastalarda daha az olmaktadır. Pilin tekrardan şarj edilme durumu olmamaktadır. Şayet hastalığın ilerlemesi durumunda daha yüksek seviye içerisinde bir hastaya kullanılması sonucunda pilin ömrünün daha kısa süreceği bilinmektedir. Pil ömrü bitmesi durumunda değiştirme imkanı bulunmaktadır. Bu işlem cerrahi müdahale ile gerçekleştirilmekte olup ortalama olarak yarım saatlik bir ameliyat ile yenisi ile değiştirilir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.