Parkinson Hastaları İçin Egzersiz Uygulamaları

Parkinson hastalığı yaşayan insanların hareketlerinin yavaşlaması sebebiyle tedavisinde etkili olan parkinson egzersizleri sayesinde titremenin önlenmesi sağlanmaktadır.

Parkinson Egzersizleri

Parkinson Egzersizleri

Parkinson hastalığına sahip olan insanların günlük yaşamlarında titremenin fazla olması sebebiyle sosyal hayatlarından uzaklaşmalarına neden olur. Ayrıca hastaların titremesinin ilerlemesi durumunda yaşamlarını devam ettirebilmek için yardıma ihtiyaç duyacaklardır. Hastalara uygulanacak olan egzersizlerin uzman bir fizyoterapist eşliğinde yapılması ve ayarlanacak uygun egzersiz programlarına uyması çok önemlidir. Hastalar için uygulanacak olan egzersiz programı içerisinde şunlar bulunmaktadır:

  • Germe;
  • Postür;
  • Gevşeme;
  • Solunum;
  • Kuvvetlendirme egzersizleri;
  • Koordinasyon;
  • Denge;
  • Yürüme.

Germe Egzersizleri

Titremenin azalması için germe egzersizlerinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu nedenle de PNF tekniklerinin kullanılmakta olan egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Bu hareketlerin çok yavaş ve sık sık yapılması önemlidir. Spor yaptıktan sonra kas spazmlarının azalması için önemli olmaktadır. Bu germe egzersizleri şu şekilde yapılabilir.

Omuzlar için duvara ellerin dayanarak germesi çok gereklidir. Hastaların havlu yardımıyla germe hareketlerinin yapılması, başın çevrilerek sık sık tekrar ederek germe hareketleri önemlidir.

Gevşeme Egzersizleri

Zaman içerisinde hastaların özellikle yüzlerinde ki mimiklerini kontrol edemeyecek bir hale gelmelerine neden olacaktır. Bu durum içerisinde olan bir hastanın özellikle de yüz kaslarını gevşetebilmesi için daha büyük bir çaba göstermesine dikkat etmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki yüz kaslarını kontrol eden bir insanın tüm vücudunun etkilenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle de yapılması gerekiyor.

Postür Egzersizleri

İstemsiz bir şekilde kasların hareket etmesi ve günlük yaşamını olumsuz etkilenmesine neden olacak durumları önlemek için postür egzersizleri yapılmalıdır. İnsanların günlük yaşamlarını daha kaliteli hale getirmelerini sağlayacaktır. Omuzdan başlanarak yapılacak olan hareketler aynı zamanda da sırt kaslarının da kuvvetlenmesinde etkili olacaktır. Ayrıca bu egzersizin içerisinde baş ve boyun hareketleri de bulunmaktadır.

Solunum Egzersizleri

Hastalığın ilerlemesi ile birlikte solunum problemleri de başlayacaktır. Bu durum içerisinde hastanın daha rahat bir şekilde nefes alıp verebilmesi için fizik tedavi egzersizlerinin bir tanesi de solunum egzersizleri olmaktadır.

Denge Egzersizleri

Parkinson hastalarının bir süre sonra titremelerinin artacak olduğundan ciddi oranda denge kaybının yaşanmasına neden olacaktır. Bu sebeple de hastaların rehabilitasyon esnasında en önemli egzersizlerinden bir tanesi denge egzersizleri olmaktadır. Bu esnada hastaların tek çizgi üzerinde yürümeleri sağlanacaktır.

Ayrıca hastalara uygulanacak olan egzersizler içerisinde ön, arka, sağ ve sol taraflara eğilerek insan dengesini sağlaması da önemlidir.

Yürüme Egzersizleri

Çoğunlukla hastalığın ilerlemesi durumunda yürümelerinde bozulma meydana gelecektir. Bu hastaların yürümesini düzenlemek amacıyla yürümesini kontrol altına alabilmesi için yapılmalıdır. Hastanın yürümesi için fizyoterapist eşliğinde olması gerekmektedir. Yürüme başlangıcı sonrasında aniden durması, tekrardan yürümesi, yön değiştirmesi ya da hızlı yürümesi gibi komutlar verilecektir. Hastaların çok bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Bunu yaparken ayaklarını yerden daha yükseğe kaldırmalıdır.

Parkinson Hastaları İçin Egzersizin Önemi

Hastaların çoğunlukla orta ya da ileri evresinde olması durumunda hastalarda ilaçların ya da cerrahi tedavi sonucunda iyileşme olmaması durumunda ortaya birçok sorun çıkacaktır. Hastaların dengesinin koruması ve yürüme esnasında düşme olmaması için hareket etmeleri önemlidir. Bu hastaların sadece yürüyüş ve dengesini sağlamak için fizik tedavi önerilmemektedir. Aynı zamanda da hastaların yorgunluk oluşmasını engellemek, ruhsal sorunların gelişmemesi için ve hareketsizliğe bağlı olarak kabızlık problemini önlemek için gereklidir.

Yapılmakta olan egzersizlerin sayesinde hastaların hareketlerinde yavaşlama oluşmasının önüne geçecektir. Bu sayede kişilerin kaslarında güçlenme sağlanır ve kasların esnekliğinde önemli olmaktadır. Kasların kasılmasını engelleyecek olduğundan daha hızlı hareket etmesini ve dengesini de korumasında önemli olacaktır.

Hastaların asla kendi yöntemleri sonucunda hareketleri yapmaması gerekmektedir. Her zaman için uzman bir fizyoterapist eşliğinde yapılması önemli olmaktadır. Hastaların yapacak olduğu yanlış bir hareket sonucunda rahatsızlık yaşamasına ya da sakatlanmasına neden olacaktır. Yapılacak olan hareketlerin ilk zamanlarda kısa süre yapılması daha sonradan doktor gözetiminde bu sürenin uzatılması önemlidir. İlk olarak ısınma hareketlerinin ardından yapılması gerekiyor. Unutulmamalıdır ki bu hareketleri yaparken kaygan zemin gibi hastanın düşmesi ve sakatlanmasına neden olacak yerlerde yapılmamalıdır. Egzersiz esnasında kendisini zorlamaması ve çok yorulmaması için bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.