Parkinsan Hastalığı İçin Uygulanacak Olan Bitkisel Tedaviler

Parkinson hastası olan kişilerin tıbbi destek almalarının yanında evde bitkisel ürünler ile kendilerini desteklemeleri gerekmektedir. Bu uygulamalar semptomların hafiflemesini sağlar.

Bitkisel Tedavi

Doğal Destekler

Parkinson hastalığı, en önemli hormon ve nörotransmiterlerden biri olan dopamin eksikliğinden kaynaklanan merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Parkinson hastalığından muzdarip olan çoğunlukla yaşlı ve yaşlılık çağındaki insanlar, baş ile uzuvların titremesi, konuşma bozukluğu, yürüyüş ve el yazısı sorunları, özgül duruş, depresyon, salya akması tarzında birçok sorunu bir arada yaşar. Şiddetli vakalarda ise amnezi ve demans meydana gelir. Doktorlar bu hastalığın doğası gereği kalıtsal olduğunu kabul ederler ama provoke edici faktörler ve sağlıklı bir yaşam tarzının gözlenmemesi durumunda kendini gösteremez. Buna ek olarak parkinson hastalığı bir karar değildir, şimdi dopamin eksikliğini başarıyla telafi eden modern ilaçlar vardır. Evde hastayı iyileştirmek için gerekli önlemler alınırsa onu normal yaşama döndürmek mümkün hale gelir. Bitkisel olarak evde kullanılacak olan karışımlar içinde;

Kereviz, ısırgan otu ve muz suyu

Tüm malzemeler eşit miktarlarda 5 dakika boyunca pişirilir. Ardından meyve sıkacağının içine atılır ve suyu çıkartılır. Yemeklerden 15 dakika önce günde üç kez yarım bardak tüketilmesi yeterlidir.

Şakayık Otu

 • 1 su bardağı şakayık otu
 • Votka

Bir şişe votka içine şakayık otu atılır. 2 hafta boyunca karanlık, kuru bir yerde saklanır. Bu süre sonunda açılmalıdır. Günde 3 kez yemeklerden önce 30-40 damla alınması gerekir.

Bitkisel Çay

 • Adaçayı
 • Kekik
 • Ihlamur

Tüm malzemelerden eşit oranlarda bir kabın içinde karıştırılmalıdır. Bu karışım ocak üzerinde kaynayan 2 su bardağı suyun içine eklenir ve 5 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir. Süzülen içecek günde 3 defa içildiğinde Parkinson hastalığının belirtilerinin azalmasına olanak sağlar.

 • 1 çay kaşığı papatya
 • 1 su bardağı kaynar su

Papatya kaynar suyun içinde 10 dakika bekletildikten sonra süzülerek günde 2 defa tüketilir. Yatıştırıcı etkilere sahip olduğu için Parkinson hastalığına sahip olan kişilerin özellikle içmesi istenir.

Kekik Karışımı

Kekik, biberiye, lavanta ve alıç eşit oranlarda karıştırılır. 2 su bardağı kaynar su termos içine alınır ve karışım eklenir.  Akşamdan hazırlanan bu karışım sabaha kadar bekletilmelidir. Ertesi gün yemeklerden yarım saat önce bir bardağın dörtte biri kadar süzülür ve tüketilir.

Yulaf Suyu

 • 1 su bardağı yulaf
 • 1 litre su

1 litre su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Ardından içine yulaf dökülerek yarım saat süresince karıştırılarak kaynatılmaya devam edilir. Ocaktan alınan karışım süzülür ve içine 1 litre içme suyu eklenir. Hazırlanan bu çorba her gün 3 defa yarım fincan kadar tüketilmelidir. Bu çorba birkaç gün içinde tüketilmelidir. 2 hafta aralıklar ile tekrarlanabilir. Karışım hastalığın yarattığı zorlukların azalması adına faydalı çözümler sunar.

Sarımsak ve Limon Yağı

Parkinson hastalığından muzdarip bir kişinin bağışıklığını artırmak için, sarımsak dayalı harika bir halk ilacı kullanması gerekir. Bütün bir baş sarımsak doğranır ve bir bardak zeytin ya da rafine ayçiçeği yağı içine atılır.  24 saat boyunca bu şekilde bekletilir ve düzenli olarak çalkalanır. Ertesi gün bir limonun suyu içine sıkılır ve iyice karıştırılır. Bu ilaç buzdolabında saklanmalıdır. Üç ay boyunca bir çay kaşığı  10 gün kullanılır.

İnfüzyonlar

Bitkisel İnfüzyon

 • Kekik
 • Nane
 • 2 adet limon

Kekik ve nane eşit oranlarda karıştırılır. Ardından üzerine limonlar sıkılır. Karışımın üzerine 1 su bardağı kaynar su dökülür.1 saat boyunca kapalı bir termosun içinde bekletilir. Daha sonra sabahları ve akşamları iki öğünde süzülüp içilir.

Yatıştırıcı İnfüzyon

 • Kediotu kökü 2 yemek kaşığı
 • Disseke hogweed kökü 2 yemek kaşığı

Yarım litre suyun içine tüm malzemeler atılır ve 10 dakika süresince ocak üzerinde kaynatılır. Ardından süzülen içecek yemeklerden önce 3 öğün içilmelidir. Parkinson hastalarının düzenli bir şekilde tüketmesi gereken içecektir.

El Titremesi

1 yemek kaşığı ısırgan otu ve 1 su bardağı kaynar su birleştirilir. Bu karışım 10 dakika kadar bekletildikten sonra süzülmelidir. Özellikle hastanın sakinleşmesi adına gerekli olan bir içecek türüdür.

Ayaklar

Parkinson hastaları geceleri hiçbir sebep olmadan bacakları sallar. Bazen bu kişinin diyabetli olduğuna dair ilk işarettir. Böyle bir sıkıntı yaşamamak adına her gece bir saat yatmadan önce yürümek gerekir. Bunun ardından yatmadan yine ayaklar ve bacaklar soğuk suya tutulur. Soğuk banyolardan sonra ayak parmakları dikkatlice ovulması gerekir.

 Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.