Parkinson Ameliyatı Uygulaması Nasıl Yapılır?

Parkinson ameliyatı uygulamasının yapılıp yapılmayacağı konusunda uzman doktorlar karar verir. Bu ameliyatın kesinlikle konusunda uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Parkinson ve Ameliyat

Parkinson Cerrahisi

Parkinson hastalığı, beyin dokularındaki dejeneratif değişikliklerle ilişkili en yaygın nörolojik hastalıklardan bir tanesidir.  Tedavi sürecinin hazırlanmasında ana görev, hastalığın gelişmesini önlemek ve ilerlemesini durdurmaktır. Beyin hücrelerinin tam olarak iyileşmesi, sadece tüm vakalarda değil, sadece hastalığın ilk aşamalarında mümkündür. Bundan dolayı hastalara yönelik ana öneri şu şekildedir;

Patolojik sürecin ilk belirtilerinde ve parkinson hastalığı tanısı konduğunda bir doktora danışmak gerekir. Sadece bu durumda hayatın kalitesini ve hastalığın seyrinin dinamikleri kontrol edilebilir. Çoğu zaman hasta kişilere parkinson hastalığı için ameliyat önerilir. Bu korkulan bir durum olmamalıdır. İlaçlar parkinson hastalığını tedavi etmek adına levodopa ilaçlarını kullanmaya başlamadan önce, cerrahi müdahale en etkili yöntemlerden bir tanesiydi. Bugün özellikle ilaç tedavisinden uygun sonuçların yokluğunda da önemlidir.

Ameliyat

Beyin pili ameliyatı ilk olarak Parkinson hastalığı (PD) titremesini tedavi etmek için 1997 yılında onaylanmıştır. Ardından 2002 yılında gelişmiş parkinson semptomlarının tedavisi için onaylanmıştır. Daha yakın zamanda da 2016’da, hastalığın cerrahisi, PD’nin daha erken aşamaları için onaylanmıştır.  En az dört yıl boyunca PD’si olan ve motor semptomları ilaçla yeterince kontrol altında olmayan kişiler için uygulanmaktadır. Hastalığın cerrahisi uygulamasında elektrotlar, MRI ve prosedür sırasında beyin hücresi aktivitesinin kayıtları kullanılarak, beynin hedeflenmiş bir bölgesine eklenir. İmpuls üreteci pili ( kalp pili tarzında ) implant etmek için ikinci bir prosedür uygulanır. İmpıls üreteci pili köprücük kemiğinin altına veya karnın altına yerleştirilir. Pil motor fonksiyonuna dâhil olan beynin bir kısmına elektriksel bir dürtü sağlamaktadır. Parkinson ameliyatı geçiren kişilere cihazı açmak veya kapatmak için bir kontrolör verilir. Levodopa gelişiminden bu yana parkinson kesinlikle en önemli terapötik ilerlemedir . En az beş yıl süren faydaları gösteren çalışmalar ile rahatsız edici sarsıntıları, takma büyüleri ve ilaç kaynaklı diskinezi yaşayan kişiler için en etkili olanıdır. Bu bir tedavi şekli PD ilerlemesini yavaşlatmaz denilmesi her parkinsonlu olan hasta için geçerli değildir. Konuşma ya da yutma sorunlarının önüne geçmek, sorunları düşünmek ve algılamak için gerekir.

Riskleri

Tüm beyin ameliyatları gibi DBS de küçük bir enfeksiyon, inme, kanama veya nöbet riski taşır. DBS cerrahisi konuşmanın azaltılmış açıklığı ile ilişkili olabilir. PD’li az sayıda insan DBS cerrahisinden sonra bilişsel gerileme yaşadı. DBS cerrahisini düşünen PD’si olan bir kişinin prosedür hakkında bilgilendirilmesi ve beklentileri konusunda gerçekçi olması önemlidir.

Parkinson hastalığı için cerrahi tedavi, dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilir. Birçok hasta modern cerrahide en çok deneyime sahip olan ve parkinson hastalığının tedavisinde yenilikçi yöntemlere sahip olan hastaneleri tercih etmektedir.

 Konusunda Uzman Doktorlar

Doktor

Hastane

Adres

Profösör Doktor Naci Karaağaç

Memorial Şişli Hastanesi

Piyale Paşa Bulvarı Okmeydanı Kâğıthane, Şişli

Profösör Doktor Mustafa Kemal Hamamcıoğlu

Liv Hospital İstanbul

 

A.Adnan Saygun Caddesi Canan Sokak Numara:5 Ulus, Beşiktaş

Profösör Doktor Deniz Konya

Medical Park Hastanesi Göztepe

23 Nisan Sok. No:17 Göztepe Merdiven köy Mah. İstanbul

Profösör Doktor Zeki Gökçil

Muayenehane

Tunalı Hilmi Cad. No:64/4 Kavaklıdere, Ankara

 

Profösör Doktor Ali Kemal Erdemoğlu

Koru Ankara Hastanesi

 

Kızılırmak Mah. 1450. Sok. No: 13 Çukur ambar, Çankaya

Parkinson hastalığında akrabaların bakım işlemi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedaviden daha az önemli değildir. Fizik tedavi uygulamak için hastayı motive etmek gerekir. Hastanın sosyal temaslarını korumak, arkadaşları ve akrabaları ile aktif iletişimi teşvik etmek çok önemlidir. Motor aktiviteleri ile alakalı durumlara teşvik edilmelidir. Belirli bir ritimdeki hareketlerin yararlı olduğu, bir partnerle müzikte dans edildiği de kanıtlanmıştır. Hastanın beslenme düzeninin izlenmesi gerekir. Bu süreçte hasta kişinin iştahı azaldıkça, sık ve küçük porsiyonlar tüketilmesine dikkat edilmelidir.  Tam ve dengeli beslenme olması hasta kişiler için kilo verme konusunda da destek olur.

Fiyatları

Parkinson ameliyatı uygulaması artık devlet hastanelerinde de yapılmaktadır. SGK bu ameliyatın belli bir kısmını karşılamaktadır. Özel kurumlarda ameliyat olacak olan kişiler SGK desteği ile bu ameliyatı kolaylıkla olabilirler. Fiyat özel hastanenin kapsamına, doktora ve sonrasında verilecek olan desteğe göre değişkenlik göstermektedir. Hasta kişi fiyattan önce ameliyatı yapacak olan uzman doktorun tecrübesine ve bu konudaki bilgisi ile alakalı detayları aydınlatmalıdır. Bunun içinde detaylı bir şekilde araştırma yapılması şarttır.

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.