Oruç Döneminde Baş Ağrısı Nedenleri ve Çözümleri

Oruç dönemi içinde insanların en büyük şikayeti başta meydana gelen ağrılardır. Bunlardan kurtulmak için önceden ve sonradan alınacak olan doğal önlemler soruna iyi gelir.

Oruç ve Baş Ağrısı

Baştaki Ağrılar

Oruç sırasında baş ağrısının yoğunluğu, vücudun sarkma derecesine bağlı olarak değişir. Oruç ne kadar çok tutulursa, baş ağrıları o kadar güçlü olur.  Bu süreçte meydana gelen ağrıların nedenleri arasında;

  • Baş ağrıları oruç tutma esnasında açlık, dehidrasyon, yetersiz düzeyde dinlenme ve kafeinsiz bir yaşam sonucunda meydana gelebilir. Yeterli düzeylerde sıvı tüketimleri yapmadan ve ılımlı şekilde beslenme yapmadan tutulan oruç sonucunda baş ağrılarının başlaması oldukça olası bir durumdur.
  • Açlık sırasında kandaki glikoz alımında keskin bir düşüş ve İftardan sonra keskin artış meydana gelir. Baş dönmesi ile ağrılar basınç değişimlerine neden olabilir. Bu nedenle su dengesini sağlamak bu süreç için oldukça önemli olan bir detaydır.
  • Oruçlu olan kişiler dışarıda bulunan güneşe maruz kalmaktan kaynaklı da ağrılar ile baş başa kalırlar. Bunun için güneş gözlüğü kullanmak, şapka takmak önemlidir. Güneş altında iş yapan kişiler uzman hekim bilgisi dâhilinde sahurda analjezik içmeleri gerekir.
  • Oruç döneminde meydana gelen kas gerginlikleri de sorunun yaşanmasına neden olan etkenler arasında yer alır. Kaslarda gerginlik sorunu çoğunlukla stresten kaynaklı oluşmaktadır. Bunun önüne geçmek adına masaj uygulamaları ile önlem alınabilir. Ayrıca stresin doğru şekilde kontrol altına alınması da oldukça önemli olan bir detaydır.
  • Baş ağrılarının nedenlerinden bir tanesi de tütün ile kafein alımının olmamasıdır. Düşük kan basıncının eklenmesi ile ağrılar oldukça kuvvetli olabilir. Hatta iftardan daha önce mide bulantıları bile başlayabilir.

Oruç dönemi içinde kişilerin vücudunun verdiği tepkileri izlemesi gerekir. Ağrılarla baş etmek adına gün içinde açık ve serin havada yürüyüş yapılabilir. Rahatlama için önemli bir adımdır. Ayrıca sağlıklı ve düzenli beslenme de bu aşamada çok önemlidir. Bunun için de sağlıklı yiyeceklerin tüketiminin tercih edilmesi gerekir.

İyi Gelen Doğal Çözümler

  • Hızlı ve kolay bir şekilde rahatsızlığı gidermek için birkaç basit ama etkili yöntem vardır. Bu kapsamda söylenecek ilk şey su tüketimi yapılmasıdır. Çünkü içme rejimine kesinlikle uyulmalıdır. Oruç tutarken iftardan sonra sahura kadar düzenli olarak su tüketiminin yapılması önemli olan ilk adımdır. Bu sebze, meyve, çay, süt ürünleri, su tüketimi günde bir buçuk litre üstünde olmalıdır.
  • Acıyı tamamen reddetmek için bir başka seçenek de biraz yemek yemektir. Ağır ve yağlı etlerin kullanımının yapılmaması gerekir. Bunun yerine hafif, yağsız etleri, pişmiş sebzeleri, az düzeyde fındık ya da bal tüketimlerin yapılması daha sağlıklıdır. Yiyecekleri iftarda küçük porsiyonlarda halinde tüketmeye başlamak baş ağrılarının hafifletilmesi adına gerekir.
  • Gıdaların içlerine aşırı düzeyde yağ, tuz ve yağ eklemesinin yapılmamasına da dikkat edilmelidir. Uzun süren açlıktan sonra yağlı yiyecekler ağrılar açısından rahatlama sağlamaz. Oruçlu iken rahatlama için besleyici gıdalar yararlı ve faydalı çözümler sunar.
  • Daha etkili olmak adına, rahatlama için kolay bir adımda gündüz istirahati için bir nokta masajıdır.  Özellikle kadınlarda daha çok ağrılar görüldüğü için masaj uygulaması daha iyi gelir. Masaj uygulaması sayesinde beden fiziksel ve zihinsel stres ile kendilerini yormaz, beyin içinde stresten kurtulma adına fayda sağlar.  Başın ve omuzların yanı sıra boyun bölgesine küçük bir masaj yaptırmaya değerdir. Özellikle iftardan sonra yapılacak olan masaj sonrasında yatağa uzanılır, bir bardak ılık, arıtılmış su içimi yapıldıktan sonra, mümkünse uyumaya çalışmak oldukça rahatlatıcı olur. Bu süre zarfında beyin aktivitesi azalır, bu yöntem baş ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Bitkisel Çözümler

Nane Yağı

Bu uçucu yağ ağrıya karşı mücadelede size yardımcı olacaktır. Kan akışını iyileştirir ve kan dolaşımını uyarır. Başın belli alanlarına sürülmesi yeterli olacaktır. Gün içinde kullanılabilir.

İçme Suyu

Susuz kalındığı zaman, özellikle de diyet yapılıyorsa veya oruç tutuluyorsa baş ağrısı yaşamak mümkündür.  Su içme düzeni takip altına alındığı zaman ağrılardan kurtulmak mümkündür. Yani ağrıya düzenli su tüketimi iyi gelir.

Papatya

Kan damarları için etkili bir ilaçtır. Papatya ile içecekler düzenli resepsiyon oruç sırasında kişiye destek olacaktır. Özellikle sahurda yatmadan önce çayının düzenli şekilde 30 gün boyunca tüketilmesi gerekir. Zaten ilk 10 gün içinde ağrılar konusunda rahatlama sağlar. Kaynar suyun içinde kuru papatyanın demlenmesi yeterli olur.

Balık Yağı

Balığın beslenme düzeni dışında bırakılmasından dolayı vücut omega-3 yağ asitleri açısından yetersiz kalır.  Ağrıya neden olan iltihaplarla baş edebilme özellikleri omega- 3 yağ asitlerinde bulunur.

Zencefil

Zencefil ılık ve mide bulantısı ve baş ağrısından kurtulmaya destek olur. Yemeği zencefilli içecekler ile çeşitlendirmek destek olur.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.