Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Baş Dönmesinin Nedenleri?

Orta kulakta oluşan iltihaplanma ile birlikte insanların denge kaybı yaşandığı gibi aynı zamanda da baş dönmesi sıklıkla oluşmaktadır. İltihaplanmanın diğer belirtileri ve nedenleri.

Orta Kulak İltihaplanmasının Belirtileri

Orta Kulak İltihaplanması Belirtileri

Orta kulakta gelişen iltihaplanma nedeniyle sinirlerin iletişimsizliği nedeniyle baş dönmesi görülmektedir. Normal bir baş dönmesinden farklı olarak gelişecek olan ve aynı zamanlarda da insanlarda denge kaybı yaşanmasına neden olur. Orta kulakta oluşan iltihaplanmanın akut ya da kronik olarak gelişebilir. Bunun gelişmesi ile birlikte beyne giden sinirler arasında iletişimsizliğin oluşması sonucunda baş dönmesi olmaktadır. Kulağın iltihaplanması sonucunda insanlarda baş dönmesi dışında şu belirtiler oluşacaktır:

 • Denge kaybı;
 • Baş ağrısı;
 • Mide bulantısı;
 • İştahsızlık;
 • Kulaklarda çınlama;
 • Çift görme;
 • Ayakta durmada zorluk;
 • Yürürken sendeleme.

Kişilerde gelişen iltihaplanma ile birlikte oluşan belirtilerin insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Sadece yürürken, ayakta ya da otururken başta dönme ve çevrenin dönmesi oluşacağı gibi uzanırken de gelişebilir. Yukarıda yazmış olduğumuz ve iltihaplanmanın gelişimi ile birlikte oluşan belirtiler sonucunda hasta uzman hekime gitmelidir. Başta oluşan dönme nedeniyle insanlar genellikle nöroloji uzmanına gitmektedir.

Belirtilerin olması durumunda kulak burun boğaz bölümüne giderek, doktor tarafından muayene yapıldıktan sonra tedavisi yapılmalıdır.

Orta Kulak İltihaplanması ve Baş Dönmesi

Vertigo olarak isimlendirilen iltihaplanmanın sonucunda kişilere Vertigo hastalığı tanısı konulmaktadır. Bu hastalığın insanların günlük yaşamını çok ciddi etkilemektedir. Kulakta gerçekleşen iltihaplanmanın iç kulağı da etkileneceği için ciddi bir denge kaybı ve dönme problemi gelişecektir. İnsanların dengede kalabilmesini sağlamakta olan iç kulak etkilenecek olduğundan orta kulakta gelişen iltihaplanma ile birlikte oluşmaktadır.

Kronik olarak gelişen iltihaplanmanın sonucunda iç kulak etkilenmesi ile birlikte oluşmaktadır. İnsanların hayatlarını devam ettirebilmesi için, denge kaybı ve çevresinin dönmesi beyine iletilirken iç kulak görevli olmaktadır.

İltihaplanma gelişmesi ile birlikte sinirlerin etkisiz hale gelmesi sonucunda oluşmaktadır.

İnsanların yaşamlarında dengesini sağlamakta olan iç kulağın etkilenmesi sonucunda gerçekleşen Vertigo olması halinde dengenin sağlanması için gerekli sinirler sensör görevi görmektedir. Bir insanın ayakta olmasının, hareket etmesi ya da hangi pozisyonda olduğunu beyne ileten sinirlerin görevini yapmaması ile birlikte gelişmektedir.

Orta kulakta oluşan iltihaplanma ile birlikte gelişen denge kaybının ve çevrenin dönmesi Perilanfatik fistül olarak isimlendirilmektedir. Orta kulakta sadece iltihaplanma iç kulağı etkilemeyecek ve anormal bir şekilde kemik büyümesi gibi nedenlerden de kaynaklanmaktadır.

Orta Kulak İltihaplanmasının Nedenleri

Vertigo hastalığının gelişme nedeni iç kulaktan kaynaklanmalıdır. İç kulağın iltihaplanmasına kronik olarak gelişecek orta kulak iltihaplanması neden olur. Bu iltihaplanmanın nedenleri enfeksiyonlar olarak gösterilmektedir. Gribal ve viral enfeksiyonların yaşanması ile birlikte insanların vertigo hastalığı yaşamasına neden olur.

Kulağın iltihaplanması ile birlikte yayılacağından gelişecek olan dönme ciddi boyutlara ulaşacaktır. İltihaplanmanın labirentit olarak isimlendirilen ve orta kulaktaki gelişen iltihaplanmanın sonucunda iç kulağa yayılacaktır. İltihaplanmanın nedenleri arasında şu hastalıklar neden olur:

 • Grip;
 • Frengi;
 • Beyin zarı iltihabı;
 • Verem;
 • Kabakulak;
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması;
 • Tifo;
 • Kızamık.

Kulak iltihaplanması iç kulağa yayılması ile birlikte vertigo gelişecektir. Akut olarak gelişen iltihaplanmanın tedavisi kısa sürede yapılacaktır. Kronik hale gelmesi durumunda ciddi işitme kaybının da oluşmasına neden olacağından bu dönmeler hayatı olumsuz yönde etkileyecektir. Vücutta herhangi bir yerde iltihaplanmanın olması ile birlikte tedavisi yapılmaması sonucunda, dolaşım yoluyla kulağa ulaşması nedeniyle de oluşabilmektedir.

İç Kulak İltihaplanmasının Tedavisi

İltihaplanmanın neden kaynaklandığı ve akut ya da kronik olarak olup olmadığı doktor tarafından tanısı konulmalıdır. Kulak Burun Boğaz doktoru tarafından yapılan fiziksel ve görüntüleme tekniği kullanılarak tanı konulmaktadır. Hastaların tanısı konulması ile birlikte doktor tarafından ilaç tedavisi uygulanmalı ve iltihabın yok olması sağlanmalıdır.

Kronik olarak gelişmesi halinde hastaların kulak burun boğaz cerrahı tarafından ameliyat edilerek, iltihabın temizlenmesi gerekiyor.

Vertigo ataklar halinde oluşacak ve kişilerin pozisyon değişimi ile birlikte oluşacaktır. İltihap tedavisi süresi boyunca atak oluşmasına neden olan pozisyonlardan uzak durması önemlidir. Atakların sürekli olarak gelişimi ile birlikte doktor tarafından fizik tedavi uygulanması önemlidir. Uygulanacak olan fizik tedavi sayesinde denge egzersizleri sayesinde atakların engellenmesi önlenecektir. Bu durumda olan bir hastanın ise yaşam tarzına dikkat etmesi çok önemlidir. Sigara, alkol ve kafein gibi zararlı içeceklerden uzak durması çok önemlidir. Hastaların iltihabın kurumasını için beslenmesine dikkat ederek, zencefil ya da zerdeçal gibi bitki çaylarını da içmesi öneriliyor.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.