Migren Hastalığının Belirtileri ve Baş Dönmesine Olan Etkisi

Migren hastalığının kendisini gösterdiği belirtiler nelerdir, kişiler hangi şekillerde bu hastalığı deneyimlerler, migrenin baş ağrısına olan etkisi nedir, ne şekillerde baş ağrısına neden olur.

Migren

Toplumda oldukça sık ve yaygın görülen bir hastalık olan migren ağrı ve baş dönmesi ile kendisini göstermektedir. Ortaya çıkması ile ilgili olarak birçok farklı faktör bulunmaktadır, bunlardan birisinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.

Her yaştan kişilerde görülmekle birlikte büyük bir oranda 35 ile 45 yaşları arasında ortaya çıkar. İlk zamanlarda etkisi daha fazla iken yaş ilerledikçe migren ataklarının etkileri ve belirtiler azalmaya başlar. Hastalık 55 yaşından sonra etkisini azaltmaya başlayarak kaybolur.

Yapılan araştırmalara göre migrenin görülme oranını etkileyen faktörler olarak şunlar kabul edilebilir:

 • Yaş
 • Sosyo – ekonomik düzey

Migrenin ortaya çıkış nedenleri birbirinden farklıdır ve hangi etkenlerin bunda daha belirgin olduğu henüz net ve kesin olarak tespit edilememiştir.

Migren kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Bu hastalık kadınlarda yüzde 7.4 oranında görülürken, erkelerde yüzde 3.5 oranında deneyimlenmektedir.

Migren çoğunlukla erken yaşlarda ortaya çıkıp en yüksek oranda etkisini gösterirken, yaşla birlikte etkileri ve ortaya çıkma oranı azalır. Aynı zamanda kimi araştırmalarda migren görülme sıklığının sosyo ekonomik olarak düşük seviyede olanlarda daha fazla olduğu ortaya konmuştur. Yine de hastalığın neden ve hangi faktörlerden dolayı kişileri etkilediği henüz net değildir.

Migrenin Belirtileri

Migrenin varlığını gösteren iki temel gösterge vardır. Bunlar her migrende ortaya çıkmalarına karşın, kişilerce farklı farklı şekillerde deneyimlenebilirler. 

Bu belirtiler:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi

Bu durum 4 ile 72 saat arasında sürebilmektedir. Hastaların üçte ikisinde tek taraflı olarak deneyimlenirken, üçte birinde çift taraflı olarak deneyimlenmektedir. Kimi hastalarda bu rahatsızlık sürekli olarak aynı tarafta gerçekleşirken, bir kısmında ağrı yer değiştirebilir. 

 • Hastaların yüzde sekseninde ağrı tek taraflıdır
 • Yüzde otuzunda çift taraflı
 • Yüzde yirmisinde sürekli aynı taraftadır

Diğer bir belirti olan baş dönmesi hastaların yüzde 30 ile 50’si arasında görülmektedir. Bu belirtinin ortaya çıkması ataktan önce olabileceği gibi, atak sırasında da veya sonrasında da görülebilmektedir. Dönme durumu birkaç dakikadan iki saate kadar kısa süreli şekilde olabileceği gibi, daha uzun saatler boyunca, uzun süreli olarak da görülebilir.

Baş dönmesi migren başlangıcıyla başlayabileceği gibi daha sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Migrenin etkisinin yaşla birlikte azalmaya başlamasıyla birlikte bu rahatsızlıkta kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Migrende görülen dönme çok büyük bir çoğunlukla dakikalar veya saatlerce sürmektedir. Daha uzun süreli olarak görülmeleri oldukça seyrektir. Kafa hareketlerinin çokluğu ve sıklığı ile birlikte görülme ihtimalleri de artmaktadır.

Migren ve Baş Dönmesi

Migren ve baş ağrısı arasında birbirine çok yakın ve oldukça ilişkili bir bağlantı vardır. Çoğu baş dönmesi durumunun altında yatan neden migren hastalığıdır. Bu kadar bağlantılı olmalarına karşın migrenin hangi şekillerde ve neden ortaya çıktığı konusunda çok fazla kesin ve net sebep bulunmamaktadır. 

Bunun dışında baş dönmesinden ayrı olarak baş dönmesine benzer dengesizlik hissi de migrenle birlikte deneyimlenebilmektedir. Baş ağrısı büyük bir çoğunlukla migren ağrısı esnasında deyimlenmekle birlikte, zaman zaman ağrıdan sonra da hissedilebilir. Dengesizlik hissi ise migren ataklarında tamamen ayrı olarak herhangi bir zamanda ortaya çıkabilmektedir. Yaşanan baş dönmesinin özellikleri şunlardır:

 • Harekete duyarlılık
 • Kafa içindeki sallantı
 • Yüzme hissi
 • Taşıt tutmasına benzer hisler

Bunların hissedilme dereceleri ve türleri kişiden kişiye değişmektedir. Çeşitli şekillerde tetiklenebilir ve ortaya çıkabilir. Her hastada tetiklenme sebebi farklı farklıdır ve zaman zaman değişiklik gösterebilir. Baş dönmesinin ortaya çıkabildiği durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Eğilme
 • Yatakta dönme
 • Başı yukarıya kaldırma
 • Otururken veya yatarken doğrulma

Bu gibi hareketler migren kaynaklı baş dönmesinin ortaya çıkışını tetikleyen durumlardır. Baş dönmesi esnasında sıklıkla bulantı yaşanabilmektedir fakat kusma oldukça nadir olarak görülen bir durumdur. Gündelik faaliyetler esnasında ve ayakta iken pek deneyimlenmez. Daha çok yataktan kalkerken karşılaşılan bir durumdur.

Bu durumun ortaya çıkmasını engelleyici herhangi bir tedavi olmadığı gibi, deneyimlenmesini azaltıcı herhangi bir tedbir de bulunmamaktadır. Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.