Küme Tipi Baş Ağrısı Sorunlarında Uygulanacak Olan Tedavi

Küme tipi baş bölgesinde meydana gelen ağrı tek tarafta oluşan ağrıdır. Bu ağrıdan kurtulma adına uygulanacak olan tedavi uzman hekim tarafından bireysel şekilde hazırlanır.

Küme Baş Ağrısı

Şiddetli Ağrı

Başın bir tarafında meydana gelen ağrı ile karakterize şeklinde meydana gelir. Bu baş ağrısı genelde göz çevresi etrafında veya üzerinde lokalize olan, temporal bölge boyunca, siklik kalıplar veya kümeler şeklinde lokalize ağrı olarak tanımlanır. Bu tarz ağrılar yoğun şekilde meydana gelen ağrı olarak da tanımlanır. Gerçek bir küme baş ağrısı olarak sınıflandırılma için, göz yaşarması konjonktival kızarıklık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz kapaklarını sarkık (daha dar hale gelir etkilenen tarafında gözbebeğinin sağlam tarafa göre) gözbebeği büyüklüğü yüzün bir tarafında terleme veya değiştirme gibi belirli bitki semptomlar meydana gelir. Baş ağrısı 15 dakikadan en fazla 3 saate kadar sürer. Bununla birlikte oluşan ağrılar günde sekiz defaya kadar tekrarlanabilir. Küme ağrıları orijinal olarak 17. yüzyılda tanımlanmıştır ama sadece 20. yüzyılın ortalarında böyle bir isim verilmiştir. Erkekler küme ağrılara iki ile dört kat daha fazla sahip olurlar. Yalnız genel insidans oranı oldukça düşüktür.  Her ne kadar hastaların büyük çoğunluğu erişkin olsa da, küme baş ağrısı bazen 6 yaşındaki çocuklarda ortaya çıkar.

Teşhis

Baş ağrısı teşhisi genelde tıbbi öykü, klinik veriler ve muayene sonuçlarına dayanır. Küme ağrıları açık bir semptomatolojiye sahiptir. Çoğu zaman sadece hastalığın ve semptomların tarihi yeterli olur. Nöro-görüntülemenin hiçbir yöntemi bir küme ağrısının tanısını doğrulayamasa da, bir küme baş ağrısının semptomlarını taklit eden diğer olası durumları dışlamak için beynin bir MRI veya BT’si gerekli olabilir. Bazı durumlarda, gözün içinde semptomlara neden olabilecek problemleri önlemek için oftalmolojik muayene de gereklidir.

Tedavi

Tedavi ya altta yatan nedenin ortadan kaldırılması ya da hastanın durumunun hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Tedavi aşağıdaki uygulamalardan oluşur.

  • Fizyoterapi
  • Çeşitli ilaçların alınması
  • Yaşam tarzı değişiklikleri
  • Kötü alışkanlıkların reddedilmesi

Her hasta için bireysel terapi rejimi seçilir. Aşağıdaki durumlar meydana geldiği zaman da uzman doktora başvurulması gerekir.

  • Baş ağrısının meydana gelmesi
  • Baş ağrısının doğasının önemli ölçüde değişmesi
  • Ağrı, ilaç alındığında veya bir yaralanma sonrasında ortaya çıktığında

Küme şeklinde ağrılarının tedavisi iki kategoriye ayrılabilir.

Akut baş ağrısının giderilmesi ve gelecekteki baş ağrılarının saldırılarının önlenmesinin yapılmasıdır. Maske ile oksijen inhalasyonu, hastaların % 70’ine etkili bir şekilde yardımcı olur ve kısa sürede bir saldırıyı hafifletir. Yalnız bu tür bir rahatlama yöntemi oldukça zahmetlidir. Çoğu hasta veya özellikle seyahat planı ise oksijen tankı taşımak istemeyen olamaz. Enjekte edilebilir sumatriptan da kümelenme baş ağrılı hastaların % 75’inde etkilidir. Yalnız sumatriptanın enjekte edilebilir kullanımı, kalp hastalığı veya hipertansiyonu olan hastalarda kontrendike durumdadır. Burun spreyi veya bu ilacın tabletleri enjekte edilenden daha az etkilidir. İntravenöz olarak uygulanan dihidroergotamin, bir küme baş ağrısının giderilmesi için çok etkili olabilir. Saldırıdan hemen sonra onu tayin etmek her zaman mümkün değildir ve hasta zaten önceki 24 saat içinde sumatriptan alıp almadığını da kullanılamaz. Lidokain burundan ağrı tedavisinin bu saldırı için hizmet edebilir ama düzgün kullanılmadığı takdirde belirli bir düzen ve verimsiz girilmesi gerekir.

Steroidler baş ağrılarının döngüsünü azaltmada çok etkili olabilir; Uzun süreli kullanım önemli komplikasyonlara yol açabileceğinden, sporadik olarak kullanılabilirler. Verapamil, lityum, valproik asit, topiramat ve melatonin, küme ağrısının sıklığını ve şiddetini azaltmak için de kullanılabilir. Şiddetli küme ağrılarında, cerrahi tedavi önerilebilir. Trigeminal gangliyonun radyofrekans destrüksiyonu, baş ağrısının görülme sıklığını azaltabilir ama önemli yan etkiler ile sinir hasarı ile ilişkilidir; Bir gamma bıçağı ve derin beyin stimülasyonu yardımıyla yıkım gibi yöntemler şu anda klinik araştırma aşamasındadır: Önleme için, bu tür akupunktur tedavisi yöntemleri, fizyoterapi de kullanılabilir.

Bir kez teşhis edildikten sonra, uzun süreli tedavi gelecekteki döngüleri azaltmada veya önlemede yardımcı olabilir. Bununla birlikte küme baş ağrılarının gelişiminin kesin patogenezinin bilinmemesi nedeniyle, tedavinin gerçekten etkili olabilmesi için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

Tedavi sürecinde ağrıların azalması konusunda hastaların uzman doktorun söylediklerinin tamamını düzenli şekilde yapması gerekir. Bu sayede ağrılar ile baş etme konusunda kısa sürede baş edilebilir. Ağrılardan kurtulmak adına ilaçlarında düzenli ve verilen dozajlarda kullanılması çok önemlidir. İlaçlar bu sayede vücutta etkinliğini gösterebilir. Aksi takdirde istenilen olumlu sonuçların alınması imkânsız hale gelir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.