Klima Çarpmasından Dolayı Baş Ağrısı Çözümleri

Klima çarpmasından kaynaklı oluşan ağrılardan kurtulmak adına öncelikli olarak kilimanın bakımlarının düzenli şekilde yapıldığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Klimadan Kaynaklı Baş Ağrısı

Klima ve Baş Ağrısı

Klima doğru şekilde kullanılmadığı zaman sağlık açısından sorunların yanında baş ağrılarının yaşanmasına da sebep olur. Örneğin, soğuk algınlığı, sinirlerin iltihaplanması, yanı sıra şiddetli baş ağrılarıdır. İnsanlar genelde iklimlendirme sistemlerinin sürekli çalıştığı odalarda kötü olarak etkilenirler. Klima yanlış kullanılırsa sağlık sorunlarına da yol açabilir.  Klimalarda koşullandırma ve genel dehidratasyon seviyesi birbiriyle ilişkilidir. Bundan dolayı vücuttaki sıvı eksikliğinin belirtilerinden biri baş ağrısı olabilir ve migren riski artış gösterir. Baş ağrılarına duyarlılık, doğrudan klima tarafından dağıtılan havanın kalitesini ile ilgilidir. Bunun içinde klimanın hava filtrelerinin temiz ve sağlam olması çok önemlidir. Kirli ve sağlam olmayanlardan kaynaklı olarak baş ağrılarının oluşması da kaçınılmaz hale gelir. Bu sorun bazı kişilerde oldukça şiddetli oluşabilirken bazı kişilerde daha hafif düzeyde gelişir. Klima kullanımında önemli olan nem alıcı uygulamasının olmasıdır. Bu sayede baş ağrısı sorunlarının önüne geçilebilir.

Nasıl Geçer?

Yetersiz Güç

Klimanın gücü odanın parametrelerine uymayan ünite ile tasarımdaysa odada en uygun sıcaklığı muhafaza etme konusu ile alakalı olarak baş edemez. Klima zayıfsa fanı çok sık çalıştırılmalıdır. Bazen bu bile havadaki düzgün ve sürekli bir soğutma için yeterli değildir. Cihazın soğuk algınlığı ya da ayrı ayrı sefaleralgi gelişimini tetikleyen, odanın etrafındaki daha soğuk havayı kontrol ettiği ortaya çıkar. Aksine çok güçlü klima, fanı çok nadiren başlatır ama hava akışı çok güçlüdür. Odanın etrafında aktif hareketi nedeniyle bir kişide baş ağrısı yapar.

Yetersiz Hava Nemi

Odada bulunan aşırı kuru hava, insan sağlığına zararlıdır. Klima çalışırken nem indeksi otomatik olarak % 15-20 oranında azalır. İstisna, ilave bir nemlendiricinin sağlandığı makinelerin kullanılmasıdır. Cihazda böyle bir seçenek yoksa bu parametre ayrı ayrı ele alınmalıdır.

İyonlaşma

Havada asılı olan aerodinamikler, bir defada birçok yararlı fonksiyonu yerine getirirler. Hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasına yol açan maddeleri, patojenik mikroorganizmalar ve alerjenlerle savaşan maddeleri etkisiz hale getirirler. Bazı hava iyonları ile zenginleştirilmiş olan kalbin, kan damarlarının ve solunum organlarının çalışmalarını iyileştirir. Böyle bir seçeneğin yokluğunda, cihaz ilave olarak yararlı maddelerle hava doygunluğuna dikkat etmelidir. Modern iklimlendirme pazarı, bir iyonlaştırıcının varlığının zaten sağlandığı birçok model sunmaktadır. Doğru, çok daha pahalıdırlar ve operasyonları da çok maliyetli olacaktır. Örneğin, cihazın problemi iyonizasyon bloğunda ise, o zaman kendiniz hiçbir şey yapmamanız, ancak profesyonellere dönüşmek daha iyidir.

Yanlış Kurulum Yeri

Cihazın yerini seçerken, odanın en özgür olan kısmında durmayın. Cihazın dalgaları doğrudan kalıcı insan varlığı bölgesine beslememesi gerektiği dikkate alınmalıdır. Aksi halde bina sakinlerine sürekli aşırı ısınma veya hipotermi sağlanır.

Filtre Elemanlarının Temizlenmesi

Uzmanlara göre, klima filtresi en az ayda bir kez değiştirilmeli veya temizlenmelidir. Cihazın bu kısmı havayı temizlemekten, toz, biyolojik kalıntı ve mikropartiküllerden toplanmasından sorumludur. Bu alanda iklimlendirme sistemi bozulursa, cihaz odaya ters yönde çalışarak zararlı maddeleri püskürtmeye başlar. Bu sadece bir baş ağrısıyla değil aynı zamanda alerjilerin, astımın, solunum hastalıklarının ortaya çıkmasıyla da doludur.

Isı Değiştiricinin Temizlenmesi

Klimanın kararlı çalışması, ünitelerinin içinde yüksek nemlilik koşullarının yaratılmasına eşlik eder. Böyle bir ortam küf ve diğer patojenik organizmaların gelişimi için elverişlidir. Bu tür ajanlar odanın havasına girerse, insanlar sadece baş ağrısıyla değil aynı zamanda daha ciddi problemlerle de tehdit edilir. Bunu önlemek için, ısı değiştiriciyi filtreleri değiştirirken aynı anda temizlemek gerekir. Talimatların tüm nüanslarını görevle birlikte takip ederseniz, kendi başınıza baş edebilirsiniz.

Klimanın yanlış çalışması, kalıcı baş ağrılarına neden olabilir. Bir çalışma cihazına sahip bir odada uzun süre kalanlarda semptom varsa, öncelikle listelenen faktörleri değerlendirmek gerekir. Etkileri dışlanabilirse, doktora görünmek faydalı olacaktır. Uzman vücutta inflamasyon veya enfeksiyonun gizli odakları olup olmadığını öğrenmek için yardımcı olacaktır.

Bitkisel Tedavisi

Lavanta Yağı

  • Lavanta çiçeğinden yapılan yağ başta oluşan ağrı bölgelerine masaj yardımı ile uygulandığı zaman kısa zaman içinde rahatlama sağlar.
  • Düzenli kullanımı daha faydalıdır.

Biberiye Yağı

  • Başta meydana gelen sorunun ortadan kaldırılması için yavaş yavaş masaj yapılarak uygulanmalıdır.
  • Uygulama günde iki defa yapıldığı zaman daha etkili olur.
  • Özellikle yatmadan önce uygulandığı zaman ertesi gün oluşabilecek olan ağrının da önüne geçilmiş olur.


Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.