Kansızlık Sorunu Yaşanması Baş Ağrısına Yol Açar mı?

Kansızlık yaşayan insanlarda meydana gelecek olan ilk belirtiler arasında baş ağrıları yer almaktadır. Bu ağrılardan kurtulmak için doğal çözümlerden yardım alınabilir.

Kansızlık Baş Ağrıları

Kansızlıktan kaynaklı oluşan çok çeşitli semptomlar bulunur. Bu durum her bir kişiyi farklı şekilde etkiler. Fakat insanların daha az aşina olduğu belirtilerden biri baş ağrısıdır. Baş ağrısı hafif, orta veya şiddetli olabilir. Yalnız, yoğunluğuna bakılmadan baş ağrıları günlük yaşamın içine girer ve kansızlık konusunda tedavi gerektirebilir.

Vücudun akciğerlerden oksijene taşınması için vücudun demire ihtiyacı vardır. Bu besin maddesi yeterli olmadan vücut, vücudun diğer kısımlarında iyi çalışması gereken oksijeni taşımak için yeterli sayıda sağlıklı kırmızı kan hücresi üretimi yapılmaz. Bundan kaynaklı olarak da kansızlık sorunu meydana gelir. Bu sorun ile baş başa kalan kişilerin karşılaştığı belirtiler arasında;

 • Yorgunluk durumu
 • Nefes darlığının yaşanması
 • Düşük vücut ısısı
 • Soluk cilt
 • Kırılgan tırnaklar
 • Yavaş büyüme ve gelişme
 • Ağrılı ağız ve dil
 • Baş ağrısı

Kansızlıktan kaynaklı oluşan başta ağrılar daha az bilinen semptomlarından biridir ama bunlar vücuttaki bu besleyicinin düşük miktarlarına atfedilebilir. Düşük kan seviyeleri beyine yeterli miktarda oksijenin ulaşmadığını gösterebilir. Bu durum çoğu zaman baş ağrısının acı ve baskısına neden olan şeydir. Kansızlıkta diğer semptomlarına kıyasla, baş ağrıları daha az yaygındır.

Kansızlık sorunun erken dönemdeki erken uyarı işaretlerinden biri baş ağrılardır. Bu baş ağrıları, kafadaki hafif bir basınçtan şiddetli ağrıya neden olan bir darbeye kadar değişebilir. Hastalar özellikle başın aşağı ya da çok hızlı ayakta dururken, ışık başlı ya da baş dönmesi yaşar. Şiddetli durumlarda, bu da bayılma büyülerine yol açabilir. Tabii ki, bu belirtilerin tümü, sağlıklı kırmızı kan hücreleri aracılığıyla beyne ulaşan oksijen eksikliğinden kaynaklanır. Çoğu zaman demir sayımı arttığında semptomlar hem sıklık hem de şiddette azalır.

Genel bir kural olarak, kadınlar hem kansızlık hem de başta oluşan ağrılarına daha duyarlıdırlar. Ancak bu erkeklerin de bu tür baştaki ağrılarını geliştiremediği anlamına gelmez. Çok aktif ve kansızlık olan sporcular veya kişiler daha sık  ağrı geliştirebilir.  Kansızlık durumuna bağlı ağrıları sıklıkla aktivite ile tetiklenir ve uzun süreli egzersizle daha da kötüleşir.

İyi Gelen Çözümler

Kansızlık sorunundan kaynaklı ağrıları için önerilen tedavi türleri arasında diyet değişiklikleri, takviyeler, kan transfüzyonu ve demir tedavisi yer alır. Kansızlıkları tedavi ederek, baş ağrısını da etkili bir şekilde ortadan kaldırmak mümkündür. Kansızlık giderici baş ağrıları genelde demir depoları yenilendiğinde kendiliğinden çözülür. Bununla birlikte düşük demir kaynaklı baştaki ağrıları, ağrı ve rahatsızlıkların üstesinden gelmek için ek tedavi gerektirebilir. Reçetesiz ilaçların etkili ama hafif baş ağrısının giderilmesi önerilebilir. Doktorlar ayrıca başın ağrısı hastalarının baş veya boyunda sıcak veya soğuk kompresler kullanmasını ve karanlık, sessiz bir odada dinlenmelerini tavsiye edebilir. Gevşeme eğitimi, masaj, meditasyon ve bilişsel davranışçı terapi, çok çeşitli faktörlerin neden olduğu kronik baş ağrısı olan kişiler için de önerilebilir.

 Lavanta, Fesleğen ve Nane Yağları

Uçucu yağlar birçok doğal ilaçta kullanılır. Lavanta yağı doğal şekilde ağrının giderilmesi için mükemmeldir. Bu yağ, tapınaklara topikal olarak uygulanabilir ya da kaynayan suya bir kaç damla eklenebilir. Buharları herhangi bir sıvı yağını almadan nefes alabilir. Başka bir fikir, bir ayak banyosu çizmek ve kan damarlarına baskıyı kolaylaştırmak için sıcak suya lavanta yağı eklemektir. Baştaki ağrıları rahatlaması için diğer yararlı yağlar fesleğen yağı ve nane yağıdır.

Tarçın

Etkili ağrı ilaçlarından biri olarak bilinen bir mucize baharatıdır.

 • Birkaç adet tarçın çubukları toz haline getirilir ve kalın bir macun yapmak için biraz su eklenmelidir. 
 • Alın bölgesine ya da baştaki ağrı alanlarına uygulama yapılmalıdır. Bu şekilde yaklaşık olarak 30 dakika uzanılarak beklenilir.
 • Ardından ılık su yardımı ile macunlu olan alanlar yıkanmalıdır.
 • Kısa sürede sorunun ortadan kalkmasını sağlar ve kişileri rahatlatır. Düzenli şekilde birkaç gün içilmelidir.

Kekik

Eski zaman insanlarının sağlık açısından şifa bulmak adına kullandıkları bir üründür. Ağrıların olduğu bölgeye ve alın kısmına birkaç damla kekik yağı damlası sürmek yeterli olur. Bu bölgeler nazik bir şekilde ovalandıktan sonra biraz uzanarak dinlenmek gerekir.

Biberiye

Biberiyeden yapılan yağ sorunlu olan alana sürülür ve cilt nazikçe ovalanır. Ardından ağrı çeken kişinin uzanarak dinlenmesi gerekir. Bu dinlenme esnasında rahatlama sağlanır. Düzenli şekilde günde 2 defa sürülmesi yeterlidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.