Darbe Sonucu Beyin Kanamasının Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek bir yerden düşme sonucunda ya da başına sert bir darbe alması ile birlikte beyinde oluşan hasar ile birlikte beyin kanamasının oluşması ile birlikte çıkan kanamanın belirtileri.

Darbe Sonucu Beyin Kanamasının Belirtileri

Darbeye Bağlı Beyin Kanaması

Kafaya alınan sert bir darbe sonucunda insanların beyinlerinde hasar oluşması görülebilir. Darbenin alınması ile birlikte kısa süre içerisinde ya da bir süre sonrasında çok şiddetli bir baş ağrısı yaşanabilir. Kafaya darbe alınmasının yüksek bir yerden düşmeyle birlikte, sert bir eşyaya çarpma, ya da dövüş sporlarıyla ilgilenen insanlarda görülmektedir. Kişilerde kafaya darbe alınması sonucunda şu belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Konuşma bozuklukları;
 • Vücudun bir bölümünde ya da tamamında uyuşma;
 • Şiddetli baş ağrısı;
 • Bulantı ve kusma;
 • Denge kaybı;
 • Görme bozuklukları;
 • İşitme kaybı;
 • Konuşamama;
 • Hafıza problemleri;
 • Bilinç kaybı.

Beyinde oluşan kanamalarının en sıklıkla yaşanma nedenleri arasında kafaya darbe alınması sebep olmaktadır. Dış ortamlar içerisinde insanların kaza, düşme ya da çarpma sonucunda kafaya darbe alınması ile birlikte gelişmektedir. Şiddetli darbe ile birlikte beyindeki kanamanın gelişmesinin olması halinde migrene benzeyen, bıçak saplanıyor gibi bir ağrı oluşur. Damarların incelmesi daha çoğunlukla yaşlılarda oluşması sebebiyle ve bir de yüksek tansiyon hastalarında daha çoğunlukla görülmektedir. Yaşlı insanların kafasını çarpması ile birlikte kanamanın olmasına sebep vermektedir.

Kafa travmasının yaşanması durumunda kişilerin kafa tasında kırılmalar, beyin dokusunda zedelenme ya da beyin damarlarından yırtılma olması nedeniyle beyin kanamaları gelişebilir. Bu durumda beyinde oluşan hasar sonucunda beyin dokusunda ya da beyin zarında bulunan damarların yırtılmasına ve hasarın büyük olmasına neden olur.

Damarların yırtılması ile kanama olması sonucunda insanların ciddi bir baş ağrısı ile birlikte, uykusunun gelmesi, mide bulantısı ve kusma gelişebilir. 

Darbeye Bağlı Beyin Kanamasının Tanısı

Her zaman çok sert bir şekilde kafanın çarpılması ile birlikte her defasında beyin kanaması gelişmemektedir. Bazı kişilerde ise çok hafif bir çarpma sonucunda da beyin kanamasının gelişme riski oluşabilir. Çoğunlukla çocuklarda ya da yaşlılarda kafa derisinin ve dokuların incelmesi ile birlikte alınan darbe sonucunda beyin kanamasının riski daha da artmaktadır. Şiddetli bir darbe ile birlikte baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi durumlar oluşması sonucunda kişinin vakit kaybetmeden doktora götürülmesi gerekmektedir. Çarpma sonucunda kanamanın gelişimi ile birlikte tanısının konulabilmesi için şu yöntemler konulmaktadır:

 • Beyin anjiyosu;
 • MR;
 • Bilgisayarlı tomografi.

Beyinde gerçekleşen problemlerin çoğunun tanısının konulabilmesi için bilgisayarlı tomografi yeterli olmaktadır. Bu kişilere yapılması durumunda beyinde var olan diğer hastalıklarında varlığı görülmektedir. Başın çarpması sonucunda insanlarda ortaya çıkacak olan kanamalar günler sonrasında olması durumunda ise MR daha net sonuçlar verebilmektedir.

Beyinde gerçekleşmiş olan kanamaların damar baloncuğu gelişmesi ile birlikte anevrizma gelişebilir. Bu durumda baloncuğun hangi bölgede geliştiğini anlayabilmek için beyin anjiyosu yapılması gerekmektedir. Bu sayede insanların beyinde bulunan damarların incelenmesi gelişmektedir.

Darbeye Bağlı Beyin Kanamasının Tedavisi

Bilinç kaybı yaşanan hastalarda ise vakit kaybetmeden hastaneye götülmesi, kanamanın durdurulması ve temizlenmesi için hastanın ameliyata alınması gerekmektedir. Yapılan cerrahi müdahalenin hastanın hayatını kurtarmak veya felç geçirmesini engellemek için uygulanmalıdır. Ameliyat esnasında hastalarda kanamanın olması ile birlikte kan kaybı yaşanacağından hastalarda kansızlığın önlenmesi için kan verilmelidir.

Kanama gelişen hastaların ilk 24 saati çok önemlidir. Bu kişilerin tekrardan kanamasının olmaması için gözlem altında tutulmalıdır. 

Beyinde gerçekleşen kanamanın olması ile birlikte uygulanan operasyon sonucunda kanamanın durdurulması sağlanmalıdır. Fakat hastalarda ikinci bir kanamanın gelişmesinin ihtimali de yüksek olduğundan hastanın gözetim altında kalması gerekmektedir. Hastayı yoğun bakım ünitesine alınmalı ve belirli aralıklarla tansiyon kontrolü yapılmalıdır.

Hastaların beyinlerinde hasar oluşması halinde felç gibi ciddi bir durum gelişebilir. Bunun olması sonucunda kişilerin eski gücünü kazanabilmesi için, yaşamsal fonksiyonlarını tek başına giderebilmesi için fizyoterapist eşliğinde yapılacak fizik tedavi başlanmalıdır. Böylelikle bazı hastalar tamamen iyileşme sağlarken, bazı hastalarda ise kısmen kendi gündelik işlerini yapabilecek kadar iyileşme görülmektedir. Daha sonraları ise herhangi bir kanamanın olmaması için, ilaçların düzenli kullanımı, beslenmesine çok dikkat etmesi, stresten kaçınması doktor kontrollerini aksatmaması çok önemlidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.