Kafa Çarpması Sonrası Baş Ağrısı ve Tedavi Yöntemleri

Kazaya bağlı kafa çarpmalarında sıklıkla görülen şikayetlerden biri baş ağrısıdır. Kafaya alınan darbe sonucu gelişen baş ağrısı erken müdahale edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilir.

Kafa Çarpması Sonucu Görülen Baş Ağrısı ve Yaralanma Türleri

Başa Alınan Darbe Sonucu Baş Ağrısı 

Herhangi bir kaza sonucu baş bölgesine alınan darbe sonrasında genellikle en sık görülen şikayet baş ağrısıdır. Bu ağrı birkaç saat içinde kendiliğinden geçebileceği gibi nadiren uzun yıllar boyunca da devam edebilir. Ağrının şiddeti, genellikle yaralanmanın türüne ve alınan hasara bağlı olarak değişmektedir. Tıp dilinde kafa travması olarak adlandırılan çarpma sonrası baş ağrılarının 3 günden uzun sürmesi post travmatik sarsıntı olarak geçer. Özellikle çocukluk döneminde sık karşılaşılan kafa çarpmalarının türleri ve belirtileri şöyledir: 

Deri zedelenmesi: Çoğu yaralanmada sadece deri yüzeyinde zedelenme görülür. Küçük kesikler, cilt tahrişi, kızarıklık, morluk ya da hafif şişlik bu kategori altında sayılabilir. Belirtiler genellikle dokunma ile artan acı hissidir. Ağrı şiddeti hafiftir. 

Kafatası kırığı: Baş bölgesine alınan şiddetli darbelerin yüzde %2’sinde kafa tasında kırık ya da çatlak meydana gelmektedir. Ağrı orta şiddetli ya da şiddetlidir. Kafatası kırıklarında deri zedelenmesi ile birlikte açık ve dikiş gerektiren yaralar eşlik edebilir. 

Beyin sarsıntısı: Ani ve şiddetli çarpmalardan sonra görülebilir. Baş ağrısı dışında en sık görülen belirti bilinç bulanıklığı ve hafıza kaybıdır. Darbe sonrası belirtiler birkaç hafta devam edebilir. Karar vermekte, zorluk, kişilik değişmesi, algılama güçlüğü, el göz koordinasyonunda bozulma, kusma gibi geçici süreçler ortaya çıkabilir. Şiddetli çarpmalarda hafif beyin hasarına yol açabilir. 

Beyin kanaması: Şiddetli baş ağrısının yanı sıra kas kontrolünü kaybetme, kol ve bacaklarda zayıflık, yürüme güçlüğü, yarı felç, felç ve nöbet geçirme görülebilir. Bu durumdaki kişiyi sarsmaya çalışmak hasarın artmasına neden olur. 

Kafa travmasına bağlı beyin kanamalarında acil müdahale ekipleri gelene kadar kişi stabil ve rahat bir pozisyonda tutulmalı, kanamayı azaltmak için boyun bölgesine buz kompresleri ile hafif şekilde baskı uygulanmalıdır. 

Ağrı ölçekleri

Hafif: Bu ağrı türünde kişi günlük etkinliklerine devam edebilir. Genellikle birkaç saat ya da 1 gün içinde kendiliğinden geçer. Bazen bu ağrıya hafif kızarıklık ve şişkinlik de eşlik edebilir. Kişinin kas ve göz koordinasyonunda hiçbir sorun olmaz. 

Orta: Bu tür ağrılarda kişi normal aktivitelerini yapmakta zorlanır. Kas ya da göz koordinasyonunda bir bozukluk görülmese bile kişi uyumakta zorluk, ses ve ışığa duyarlılık gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. Acı ve ağrı 1 gün ile 3 gün arasında değişen sürelerde değişebilir. 

Şiddetli: Kişinin günlük rutinini tamamıyla bozan ağrılardır. Konuşma, yürüme ve algılamada zorluk görülebilir. El göz koordinasyonu zayıftır. Görme bulanık ya da çift olabilir. Ağrı ile birlikte mide bulantısı, kusma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durumlarda acilen en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir. Eğer kişi ağrı yüzünden ayağa kalkamıyor, sendeliyor, kusuyor ya da konuşamıyorsa 112 aranarak acil müdahale ekibi gelene kadar hasta hareket ettirilmemelidir. 

İlk Yardım ve Tedavi 

Kafa Travması Sonrası İlk Yardım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baş bölgesine alınan darbelerden sonra ilk yardım çok önemlidir. Yaralanan kişi en az 24 saat boyunca dikkatli bir şekilde izlenmeli ve hareketlerinde bir değişiklik olursa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Gün içinde darbe alınan bölgeye soğuk kompres uygulamaları yapmak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. 

Kafa çarpmaları sonrasında ağrının geçmesi için kesinlikle Aspirin türü kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. 

Beyin sarsıntılarında en az 1 hafta dinlenme ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak iyileşme sürecini hızlandırır.

Eğer ağrı şiddeti günlük işlevleri etkiliyor, normalin dışında hareketlere neden oluyorsa acil servislerin travma bölümüne gidilmesi gerekmektedir. 

Tedavi şekli ve süresi ancak uzman doktorun yapacağı kontroller sonrasında belirlenebilir. Şiddetli ağrıları bastırmak için lütfen evde kendi başınıza ilaç kullanmayınız. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kafa bölgesine alınan darbe sonrasında 1 dakikadan daha uzun süre ayağa kalkamamak, dengeli şekilde yürümekte zorlanmak, cilt yüzeyinde açılma ya da kanama görülmesi acil müdahale gerektiren durumlardır. Özellikle 1 yaşından küçük ve yürüme dönemindeki çocuklarda kafatası yumuşak olduğundan baş bölgesine alınan darbeler dikkate alınmalı ve en az 4 saat boyunca çocuğun hareketleri gözlenmelidir.

İstemsiz göz hareketleri, aşırı uyuma isteği, davranış değişikliği ve kusma önemli travma belirtileridir.Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.