Hipofiz Adenomu Hastalığı Baş Ağrılarına Neden Olur mu?

Hipofiz adenomu hastalığı semptomları arasında baş ağrısı yer alır. Bunlardan kurtulmak adına bitkisel tedavilerin yanında tıbbi tedavilerinde yapılması gerekir.

Hipofiz Adenomu Baş Ağrısı

Hipofiz adenomuna eşlik eden oftalmik nörolojik semptomlar büyük ölçüde büyümesinin yönüne ve prevalansına bağlıdır. Kural olarak baş ağrısını, görme alanlarındaki değişiklikleri, diplopi ve okülomotor bozuklukları içerir. Baş ağrısına hipofiz adenomunun üzerinde yaptığı baskı neden olur. Farklı bir karaktere sahiptir. Kişi vücudun pozisyonuna bağlı değildir ve bulantı ağrıya eşlik etmez. Hipofiz adenomu olan kişiler çoğu zaman baş ağrılarını analjeziklerle rahatlatmayı başaramadıklarından şikâyetçidirler. Hipofiz bezinin adenomuna eşlik eden baş ağrısı, genelde yörüngenin arkasında olduğu gibi frontal ve temporal bölgelerde de lokalizedir. Belki de tümör dokusunda kanama ya da yoğun büyümesi ile ilişkili olan baş ağrısında keskin bir artış olabilir.

Baş ağrısının yoğunluk durumu oftalmolojik nörolojik semptomlarla birlikte keskin bir şekilde ortaya çıkar. Bu Çoğu durumda tümör büyümesinin hızlandırılmasına veya tümöre bir kanamaya bağlıdır.

Ciddi ama ölümcül olmayan bir komplikasyondur. Kanamalar, hipofiz adenomunun bir özelliğidir ve bazı durumlarda hormonal aktif tipte hipofiz adenomunun spontan iyileşmesine yol açar. Hipofiz adenomu içinde kanama baş ağrısı, görme bozukluğu güçlendirilmesi ve hipopitüitarizm geliştirme, hormon aktif hipofiz adenomu spontan tedavi ek olarak, oldukça sık görülür ve yol açabildiği tespit edilmiştir. Prolaktinomalarda spontan tedaviler en sık görülür. Gebelik sırasında tümörde bir artış, bu dönemde adenohipofizde kaçınılmaz artışa bağlı olabilir; doğumdan sonra prolaktinomlu hastaların çoğunda tümör azalmaktadır.

Nasıl Geçer?

Tıbbi önlemler ilaç, radyasyon ve nöroşirurji yöntemlerini içerir. Bir tümörün en uygun tedavi yöntemlerinin seçimi, çeşitli faktörlere bağlıdır. Hastanın bakış açısı, tümörün büyümesi ve boyutu, hastanın yaşı ve diğer ciddi hastalıkların varlığıdır. Hipofiz andemu sorunun tedavi altına alınması ile oluşan ağrı ve diğer semptomlar kısa süre içinde ortadan kalkar. Çeşitli tümörler de büyük önem taşır. Örneğin, prolaktinomayı ortadan kaldırmak için radyasyon tedavisi etkisizdir. Kortikotrofinomun 15 mm’den küçük olması için daha uygundur. Cerrahi teknikler kortikotropin ve somatotropin kaldırmak için kullanılır.

  • İlaç tedavisi hipofiz bir tümörü olan hastaya ilaçların reçete ile hastalığın semptomlarının ortadan kaldırılması için gösterilen ve sağlığı iyileştirmek edilir. Bu amaçla doktor restoratif ilaçları ve vitamin komplekslerini reçete eder. Küçük boyuttaki neoplazmlar için konservatif tedavi endikedir. İlaçların seçimi de tümör tipine bağlıdır. Prolaktinoma tatbik somatotropinomy somatostatin agonistleri (somatulin ve sandostatin) olduğunda kortikotropinomy dopamin agonistleri, uyuşturucu ergolinovye, blokerler steroidogenezdir.
  • Radyasyon tedavisi, bu teknik özellikle mikroadenomlarda etkilidir. Sıklıkla, tümörleri tedavi etmek için proton terapisi, gama tedavisi ve mesafe tedavisi kullanılır. Bu tedavi yönteminin yardımıyla tümör büyümesi durdurulabilir ve hatta bazen gerileme yapabilir.
  • Stereotaktik radyocerrahi, bu radyolojik bir maddenin patolojik sürece girmesini içeren hipofiz tümörlerinin tedavisi için yenilikçi bir tekniktir. Radyoterapi ile karşılaştırıldığında, bu teknik tüm organizmanın ışınlanmasını önlemek için daha etkilidir.
  • Cerrahi tedavi, hipofiz adenomunun operasyonu karmaşık bir tanıdan sonra bir beyin cerrahı tarafından reçete edilir. Cerrahi girişim endikasyonları, büyük tümör boyutu veya kist oluşumu, kanama, görme bozukluğu gibi komplikasyonlar olabilir. Mikroadenomlar genellikle kafatasının trepanasyonunu içeren transkranial yöntemle çıkarılır. İşlem, endoskopik teknikler kullanılarak transnosal bir şekilde de gerçekleştirilebilir.

Hipofiz adenom iyi huylu bir neoplazmdır. Bununla birlikte, aktif büyüme durumunda, tümör malign olana dönüştürülebilir. Neoplazmın boyutu, hipofiz adenomunu tamamen ortadan kaldırma yeteneğini etkiler. Tümörün iki santimetreden çıkarılmasından sonra, sonraki beş yıl içinde tekrarlama riskinin yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Hipofiz bezinin adenomunun prognozu da tümör tipine bağlı olacaktır. Örneğin, mikrokortikotropinomlu hastaların % 85’inde, operasyondan sonra endokrin fonksiyonun tamamen iyileşmesi görülür. Prolaktinoma ve somatotropinomalı hastalarda bu oranlar daha düşüktür ve yaklaşık% 20’dir. Nadir durumlarda, prolaktinomu olan hastalar kendi kendine iyileşir.

 Bitkisel Çözümler

Hipofiz bezinden kaynaklı meydana gelen baştaki ağrıların hafifletilmesi adına bazı bitkilerden yardım alınabilir. Bunların arasında;

Ihlamur

  • 1 kaşık ıhlamur
  • 2 su bardağı kaynatılmış su

Ihlamuru demlemek için bir cam kap içine almak gerekir. Bunun üzerine direkt olarak kaynar su dökülür ve ağzı kapatılır. Bu şekilde demlenme sağlanması adına 10 dakika bekletilir. Bu süreçte ağzının kapalı tutulması önemlidir. Bu sayede ıhlamurun baş ağrılarını rahatlatma etkileri suyun içine geçer. Ağrılı olan dönemlerde günde 2 defa tüketilmesi yeterli olur.

Lavanta Çayı

  • Bir tutam lavanta 1 bardak kaynar suyun içinde 10 dakika bekletilir.
  • Ağzı kapalı şekilde bekletilmesi ağrıların dindirilmesi adına gereklidir.
  • Günde bir kez içilir.


Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.