Alzheimer Hastalığının TedavIsinde Hindistan Cevizi Yağı

Organik hindistancevizi yağı, Alzheimer hastalığı teşhisi konan insanların, zihni açıklığa kavuşturmak için kafadaki bulanıklığın ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

Alzheimer Hastalığı

Genel olarak ilerleyen yaşta karşılaşılan Alzheimer rahatsızlığına yakalananlar ilk olarak basit şeyler unutmaya başlarlar. Nerede olduklarını,  araçlarını nereye park ettiklerini, birkaç gün önce ne yaptıklarını, uzun yıllar arkadaşlık yaptıkları kişilerin isimlerini hatırlamazlar. Zamanla bu unutkanlıklar hem artar hem de sabit hale gelir. Hastalığın ilerleyen safhalarında daha da kötüleşir. Kendi ayakları üzerinde sağlam bir şekilde duramazlar ve emin adımlarla yürüyemezler. Elbise yıkamak, yemek yemek giderek daha zor bir hale gelmeye başlar. Sonunda başka insanlara bağımlı halde yaşamak zorunda kalırlar.

Alzheimer hastalığı genellikle 65 yaşın üzerinde bulunan insanları etkiler. Hastalığın ilk aşamasından son aşamasına kadar yirmi yıl sürebilir. Hastalığın nedenleri henüz anlaşılamamıştır. Günümüzde hiçbir şekilde mükemmel derecede tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak, hastalığın zihin kategorisine ait olduğu bilinmektedir.

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Dünya genelinde Alzeimer hastalığı tedavi edilemez bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde uygulanan yöntemler genellikle semptomlarını hafifletmeye ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanarak yapılmaktadır.

Her geçen gün artış gösteren Aizheimer rahatsızlığının tedavi edilmesi ve hastalığın seyrinin yavaştılmasına karşı hem tıbbi hem de geleneksel tıp alanlarında çalışmalara ağırlık verilmiştir. Alzheimer hastalığı kesin olarak tedavi edilemez bir hastalıktır, bu nedenle terapi, patolojik sürecin semptomları ve tezahürleriyle ve mümkünse yavaşlamasıyla mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanında önleme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler sağlıklı bir yaşam tarzı, fiziksel aktivite, dengeli beslenme, alkolün reddedilmesini içermektedir.

İlaç Tedavisi

Yapılan çalışmalara göre, beyin hücrelerini tahrip eden birikintilerin oluşumunu azaltan ilaçların yanı sıra hastaların yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olan ilaç grupları uygulanmaktadır.  Bu ilaçlar şunları içerir:

  • Antikolinesteraz grubu: Rivastimin, Galantamin, Donezin,
  • Glutamatın grubu; beyindeki hücrelere etkisini önleyen Acatinol memantin ve analogları
  • Semptomatik ilaçlar: amino asitler, serebral dolaşımını arttıran ilaçlar, artmış psikotansiyel gerginliği, demansın geç evrelerindeki ruhsal bozuklukları azaltır.

Bilgisayar Tekniği

Bu tedavi yöntemi hastanın beyinsel çalışmalarını düzenlemek, çalışmaya ve hayatın çeşitli bölümlerini hatırlamaya zorlamak amacıyla uygulanmaktadır.

Elektromanyetik Tedavi

Hastanın beynine hafızasının kısmen geri yüklenmesini sağlayan elektromanyetik darbeler

Beynin Derin Elektromanyetik Uyarımı

Bu teknik, elektromanyetik dalgaların terapötik özelliklerine dayanmaktadır. Motor sistemindeki bozuklukların, beyindeki motor kontrol bölgelerine elektrik sinyalleri besleyen bir nörostimülatör kullanılarak tedavi edilmesi için etkili bir cerrahi ve nvazif olmayan bir yöntemdir.  Hastaya elektromanyetik sinyaller verilirken beyni besleyen elektrotlarla donatılmış özel bir kask kullanılmaktadır.

Aşılama İçin Burun Spreyi

Şu anda yıkıcı etkisi β-amyloid’e yönlendirilmiş olan CAD106 aşısının klinik çalışmaları halen devam etmektedir. Böyle bir etkinin sonucu, sinirler arası bağlantıların restorasyonu bu aşıyı içeren bir burun spreyi geliştirmiştir.

Ladostigil

Hastalığın son aşamasında uygulanan bu yöntemde, birkaç ilaç grubunun  (nöroprotektör, MAO-B inhibitörleri ve kolinesteraz ) özelliklerini içeren Ladostigil denemeleri yapılmaktadır. Özellikleri bir arada uygulanan ilaçlar; Alzheimer hastalığında beyindeki yıkıcı süreçleri önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Kök Hücrelerle Tedavi

Alzheimer hastalığı için kök hücre tedavisi oldukça etkili bir yöntemdir. Alzheimer hastalığının erken evrelerinde, kök hücrelerin transplantasyonu, hasar görmüş beyin hücrelerini restore etmeyi ve beyin dokusunun atrofisinin ilerlemesini önler. Genelde kök hücreler, çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Yapılan araştırmalar sonucunda  Hindistan cevizi ve hindistancevizi yağı tüketen tropik adaların sakinlerinin nadiren nörodejeneratif hastalıklar ve bunamadan muzdarip oldukları gözlemlenmiştir. Rafine edilmemiş hindistancevizi yağının Alzeimer rahatsızlığını  iyileştirmeye ve önlemeye yardımcı olduğu konusunda bir görüş bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı, vücutta keton gövdeleri adı verilen maddelere ayrılan kaprilik asit içermektedir.

Yapılan çalışmalar Alzheimer hastalığının beyinin glikozu metabolize edememesine bağlı olduğunu ve bunun da hücre ölümüne yol açtığını göstermektedir. Fakat beynin başka bir alternatif enerji kaynağı bulunmaktadır. Hindistancevizi yağında bulunan trigliseritlerden oluşan keton beyinde bulunan alternatif enerji kaynağı olmaktadır.

Alzheimier Tedavisinde Hindistan Cevizi

Ketonlar beynini besleyen ek kaynaklardır. Vücutta, açlık veya oruç sırasında vücut yağ hücrelerinden ketonlar üretilebilmektedir. Bazı gıdalardan orta yağlı asitleri dönüştürerek de elde edilebilir. Hindistan cevizi yağı, bu orta zincirli trigliseritlerin zengin bir doğal kaynağı olmaktadır. Bugün test edilmekte olan Alzheimer hastalığına karşı en çok umut veren deneysel ilaçların sentezlendiği hindistancevizi ve hurma yağı yağlarından gelmektedir.

Organik hindistancevizi yağı, öncelikle yapısal ve enerji fonksiyonlarından oluşan zengin bir organik bileşik kaynağıdır. İnsan vücudunda beynin aktivitesini, bağışıklık düzeyini, hormonların üretimini, kemiklerin durumunu, hücresel solunumunu kontrol ederek, yaklaşık% 90 oranında doymuş yağ asitleri içermektedir. Nörodejeneratif hastalık süreçlerinin (sinir sistemi hastalıkları) etkisi altında bulunan hastalar tam anlamıyla yakıt olarak glikozdan yararlanamazlar. Belirli bir durumda glikoz hindistancevizi yağı ketonlar içinde ihtiva edilebilir. Günde üç veya dört kez gıda ile birlikte günlük yağ kullanımı, hastanın durumunu önemli ölçüde toparlayacaktır. Psikolojik saldırılar azalır, görme artar ve çevrede neler olup bittiğine dair ilgi göstermeye başlar. Bu durumda, hastaya elbette, kendisi ve aile üyeleri üzerindeki yükü hafifletecek tıbbi ve sosyal yardımlar yapılmalıdır. Ilımlı fiziksel egzersiz, iyi beslenme, aktivite ve iletişim, sakin yapılı bir ortam da Alzheimer hastalığının tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.