Hamilelikte Baş Ağrısı Bitkisel Tedavisi ve İyi Gelen Yöntemler?

Gebelikte yaşanılan sorunlardan bir tanesi olan baş ağrısının stres, kan basıncında artma gibi sebeplerden oluşmaktadır. Baş ağrısına iyi gelen doğal çözümler ve bitkisel çaylar.

Gebelikte Baş Ağrısına İyi Gelen Çözümler

Hamileliğin daha çoğunlukla ilk aylarında şiddetli baş ağrıları görülmektedir. Bunların hormon değişikliği, kan hacminde oluşan artış, stres ya da kaygı gibi durumlardan ötürü bayanlarda baş ağrısı görülmektedir. Gebelikte ilk aylarda bayanların kimyasal ilaç kullanılması bebeğin sağlıklı gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Gebelikte oluşan baş ağrılar daha çoğunlukla ilk 3 ay içerisinde ve son 3 ay içerisinde yoğun olarak görülmektedir. Hamilelerde oluşan baş ağrısını geçirmek için şunlar uygulanmalıdır:

 • Bol bol sıvı tüketmek;
 • Yürüyüşlerini aksatmamak;
 • Sessiz bir ortamda bulunmak;
 • Baş, boyun, sırt bölgesine masaj yaptırmak;
 • Buz torbası koymak;
 • Ilık suyla duş almak.

Gebeliğin ilk ayları bebeğin iç organlarının sağlıklı gelişimini tamamlanması sebebiyle ilk aylarda asla ilaç kullanılmamalıdır.

Şayet başın çok fazla ağrısının çok şiddetli olması ve yüksek tansiyonunda gelişimi varsa gebe kadının ihmal etmeden doktoruna giderek muayene olması önemlidir.

Gebe bir bayanın baş ağrısı ve diğer rahatsızlık yaşamasına neden olan durumların gelişmemesi için uyku düzenine dikkat etmesi çok önemlidir. Aç kalmaması ve aynı zamanda da çok fazla yiyecekleri yemekten her zaman için kaçınmalıdır. Az ama sık sık yemek yemesi çok önemlidir. Kafein ya da siyah çay çok fazla içmemeleri gerektiği gibi bunun yerine de şifalı bitki çaylarını içmeleri çok önemlidir. Özellikle de ballı süt içmek ya da yeşil çay içmek baş ağrısının önüne geçmektedir.

Gebelikte Baş Ağrısına Bitkisel Çözümler

 • 1 tatlı kaşığı kedi otu;
 • 1 su bardağı su.

Yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra ağrı kesici olarak bilinen şifalı bir bitki olmaktadır. Sakinleştirici etkisi sayesinde daha rahatlamanızı sağlamaktadır. Şiddetli olarak ortaya çıkan ağrıların dinmesi için kedi otu çayı içilmesi ağrıların dinmesinde çok etkili olmaktadır. Aktardan satın alacak olduğunuz kedi otunun kaynar suyun içerisine konularak kabın ağzını kapattıktan sonra demlenmesi beklenmelidir. Çayın içilmesi durumunda ağzı yakmayacak kadar ılık olduğunda süzülerek içilmelidir.

Sarı Kantaron

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

Gebe bir kadının şiddetli ağrısının olması strese ve kaygı bozukluğuna bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Sarı kantaron bitkisinin doğal bir antidepresan özelliği olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de stres bozukluğunun önüne geçecektir. Daha iyi bir moral ve yorgunluğun da azalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de rahatlatıcı özelliği nedeniyle kullanmalıdır. Ilık suyun içerisine sarı kantaron bitkisinden konularak kısık ateşte kaynaması beklenmeli ve daha sonradan süzülerek daha kolay bir içimi olması için bal ilave ederek içilmelidir. Özellikle de düzenli olarak içilmesi halinde hamilelerde stres oluşumunu engelleyecektir.

Lavanta ve Papatya Çayı

 • 1 tatlı kaşığı lavanta;
 • 1 tatlı kaşığı kır papatyası;
 • 1 su bardağı su.

Sinirlerin yatışmasında etkili olduğu kadar, kasların rahatlamasında da etkili olmaktadır. Daha çoğunlukla bir kadının ilk gebeliğinde oluşmakta olan stresin ve kaygının artması sonucunda oluşmaktadır. Ağrıların giderilmesi için sakinleştirici özelliği ile bilinen lavanta ve papatya bitkilerin karıştırılarak çayının demlenmesi önerilmektedir. 1 tatlı kaşığı miktarında kurutulmuş lavantanın ve papatyanın kaynamış suyun içerisine konularak demlenmesi için 5 dakika boyunca beklenmeli ve süzülerek içilmelidir.

Ayrıca lavanta yağının ense, alın ve sırt bölgesine masaj yapılarak sürülmesi de ciddi oranda ağrının azalmasını sağlayacaktır.

Okaliptüs ve Kasımpatı Çiçeği Çayı

 • 1 çay kaşığı okaliptüs;
 • 1 tatlı kaşığı kasımpatı çiçeği;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

Sinüzit ya da migren gibi sebeplerden dolayı oluşması halinde ağrının azalması ve hastalıkların semptomlarının oluşmaması için önerilmekte olan bitkiler arasında gelmektedir. Hamile bayanların rahatlamasını sağlamaktadır. Tıkalı bir burun sebebiyle de oluşacak olan ağrının sinüzit gibi nedenlerden oluşması durumunda tıkanıklığın yok olmasını sağlayacak bitkilerdir. Çayın her zaman için taze olarak demlenmesi ve içilmesi önemli olmaktadır. Kaynamış suyun içerisine bitkiler söylenen ölçülerde konularak dem alması için beklenmelidir. Süzüldükten sonra isteğe göre bal ilave ederek daha kolay bir içimi olması sağlanmalıdır.

Nane Limon Çayı

 • 1 yemek kaşığı kuru nane;
 • Yarım limon;
 • 2 su bardağı su.

Nanenin ağrı kesici ve rahatlatıcı özelliği ile bilinmektedir. Aynı zamanda da bağışıklık sisteminin de güçlenmesi için öneriliyor. Ilık suyun içerisine kuru nane ve limonun çekirdekleri çıkartıldıktan sonra küçük dilimlere kesilerek suyun içerisine atılmalı ve kısık ateşte kaynaması beklenmelidir. Kaynadıktan sonra çaydanlığın ağzı açılmadan dem alması beklenmelidir. Dem aldıktan sonra ise süzülerek içilmesi durumunda ağzının azalmasında önemli rol oynayacaktır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.