Hamileliklerde Bebeğin Başının Doğum Pozisyonuna Yerleşmesi

Hamilelikte bebeğin başının doğum pozisyonuna gelmesi nasıl olur, ne zaman doğru pozisyona yerleşir, bu pozisyona gelmesinin sebepleri nelerdir, hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar.

Hamilelikte Bebeğin Başının Yerleşmesi

280 gün, 40 hafta süren hamilelik süresi boyunca bir takım değişiklikler sırasıyla gerçekleşmektedir. Bunlardan birisi de bebeğin başının doğumun gerçekleşmesi için doğru pozisyona gelmesidir. Bu pozisyon bebeğin başının doğum kanalına doğru yerleşmesi şeklindedir.

Normal doğum yolu ile doğumun gerçekleşmesi için bebeğin başının kanala yerleşmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda normal doğum yerine alternatif doğum yöntemleri denenmektedir. Bebeğin doğum aşaması için kanala yerleşmesi şu şekillerde olabilir:

 • Başın kanala yerleşmesi
 • Makatın kanala yerleşmesi
 • Yan yerleşme
 • Çapraz yerleşme

Bebekler bu dört şekilden birisiyle doğum için doğum kanalına yerleşirler. Normal şartlar altında beklenen bebeğinin başının doğum kanalına girmesidir. Tüm hamileliklerin yüzde 95 oranında bebeklerin başı doğum kanalına girmektedir. 

Baş öndeyken normal doğum kolaylıkla gerçekleştirilirken, makat aşağıda durumundayken normal doğum gerçekleştirilmekle birlikte beraberinde riskler de getirmektedir. Yan ve çapraz yerleşmede ise normal doğum gerçekleştirilemez. Fakat bebeği döndürüp, normal doğum şansı yakalamak için kimi yaklaşımlar mevcuttur. Fakat bunlar beraberinde risk getirdiği için kararı vermek anneye kalmış olan bir şeydir.

Gebelikte Bebeğin Başının Dönme Zamanı ve Belirtileri

İlk iki üç aylık dönemde kısmen rahat geçen gebelikte üçüncü üç aylık dönem (trimester) biraz daha yoğun ve sıkıntılı geçmektedir. Bunda doğumun yaklaşması ve fetusun büyümesinden kaynaklı gelişmeler rol oynarlar. Bu durum yüzünden bu dönemde doktor kontrolleri daha sık aralıklarla gerçekleştirilmektedir.

Bu kontrollerin en önemlilerinden birisi bebeğin başının pozisyonudur. Doğum oldukça yaklaştığı için gebelikteki bu dönemde başın doğum kanalına girip girmediği büyük öneme sahiptir. Bu nedenle sıklaşan doktor kontrollerinde;

 • 38. haftadan itibaren

başın dönüp dönmediği kontrol edilmelidir. Bebeğin başı bu haftadan sonra kanala girdiği için kontroller 38. haftadana sonra gerçekleştirilmelidir. Yapılacak olan kontrolde bebeğin baş durumu net olarak tespit edildikten sonra normal doğum mu olacağı, sezaryen mı gerçekleştirileceği ya da ilva başla uygulamaların mı yapılacağı netleştirilmiş olmaktadır.

Bebeğin başının dönmüş olduğu yapılan doktor kontrolüyle anlaşılmakla birlikte bazı belirtilerle de gebeler tarafından fark edilebilmektedir. Bu belirtiler şunlardır:

 • Rahmin biraz daha aşağıya doğru inmesi
 • Bacakların hafifçe yana doğru açılması
 • Kimi hamilelerde yürüyüşün bir penguen yürüyüşünü andırması
 • Nefes almanın kolaylaşması
 • Sık sık idrara çıkma

Bu belirtiler görüldüğü zaman bebeğin başının dönmüş olduğu varsayılabilir. Bebeğin başı pelvis içerisine doğru yerleştiğinden dolayı aşağıya doğru inen rahim bunun en belirgin belirtisidir. Bu aynı zamanda pelvisde bulunan eklemlerin biraz daha açılmasına neden olduğu için bacaklardaki dengeyi bozarak yürüyüşü de değiştirmektedir. 

Bebeğin başının dönmesi ilk hamilelikte 38. hafta gibi daha erken bir sürede olurken, sonraki hamilelikte doğumdan birkaç gün öncesinde gerçekleşir.

Ayrıca baş kanala girmiş olduğu için mesaneye olan baskı artmaya başlar. Bu durumda hamileliğin ilk üç ayında olduğu gibi sık sık tuvalete gitme ihtiyacının doğmasına yol açar. İdrar gelmese bile mesane üzerindeki baskıdan dolayı sürekli olarak tuvalet gereksinimi hissedilir. Aynı zamanda baş aşağıya doğru indiği için gebenin diyaframına ve göğüs boşluğuna yapmış olduğu baskı azaldığından dolayı nefes alıp verme kolaylaşmaya başlar. Daha rahat bir şekilde nefes alınabilir.

38. haftadan itibaren görülen bu durumlar artık doğumun yaklaştığının bir habercisidir. Bu nedenle son hazırlıklar yapılmalı ve her an doğum gerçekleşebilecekmiş gibi hazırlıklı olunmalıdır.

Hamilelik Döneminde Kusma

Hamileliğin kendisine has olan sorunları içerisinde en yaygın görülenlerden bir tanesi kusma ve bulantıdır. Oldukça yaygın olan bir hamilelik sorunu olan kusma tüm hamilelerin yüzde 50’si ile yüzde 70’i arasında görülen oldukça yaygın bir durumdur. 

Başlangıcı Tepe Noktası Bitişi
5. Hafta 7, ve 9. Hafta 16. ve 20. hafta

Hamilelikte kusma büyük çoğunlukla yukarıda belirttiğimiz zaman aralıkları içerisinde başlamakta ve sona ermektedir. Gebelerin yüzde onunda kusma rahatsızlığı 20. haftaya kadar devam etmektedir. Oldukça az bir kısmında bu rahatsızlık hiç bitmemekte, tüm hamilelik süresi boyunca devam etmektedir.

Bu bulantı – kusma durumu her hamile kadında aynı şekilde hissedilmez. Kimisi hafif derecede bundan etkilenirken, kimisi ise yoğun bir seviyede bu durumu yaşamaktadırlar.

 • Hamilelerin yüzde 50 ile 60 oranı hafif,
 • Yüzde 28 ile 33 oranı orta,
 • Yüzde 10 ile 17 oranı ise şiddetli

bir şekilde bu rahatsızlığı deneyimlemektedirler. Genç hamilelerde yaşlılara oranla, bir işte çalışmayan ev hanımı hamilelerde bir işte çalışanlara kıyasla, sigara kullanmayanlarda sigara kullananlara göre, eğitim seviyesi düşük olanlarda eğitim seviyesi yüksek olanlara göre ve aşırı kilolu gebelerde kilolu olmayan hamilelere oranla kusma rahatsızlığı daha fazla görülmektedir.

 Bu kusmalar hamilelerin oldukça az bir bölümünde gündelik hayatlarını etkileyebilecek seviyeye ulaşmakta ve kilo kaybı gibi bir takım durumlara sebebiyet verebilecek bir şiddette olmaktadır. Çok büyük çoğunlukla bu rahatsızlık gebe sağlığı üzerinde ciddi bir olumsuz etki yapmadan kendiliğinden kaybolmaktadır.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.