Hamilelik Sürecinde Baş Ağrılarına Bitkisel Çözümler

Hamilelik esnasında baş ağrılarından kurtulmak isteyen kişiler ilaç alımı yerine bitkisel ürünlerden ve doğal uygulamalardan yardım alabilme imkanına sahiptir.

Hamilelik ve Baş Ağrısı

Baş Ağrıları

Hamileliğin dokuz ayında meydana gelen tüm değişiklikler çocuğun iyiliğini amaçlayan değişimlerdir. Bir kadın bebeği için toksikoz, hormonal fırtınalar, kalsiyum eksikliği ve çok daha fazla sorunu yaşaması bazı yan etkiler ortaya çıkartır. Bu nedenle hamilelik sırasında baş ağrısı oldukça yaygındır. Gebe kadınların yaklaşık olarak % 60’ı bu dönem içinde sıkıntı çeker. Baş ağrısının tezahürlerinin farklı olabileceğine ve buna bağlı olaraktan değişebileceğini de unutmamak gerekir. Çoğu zaman gebeliğin erken aşamalarında ağrı oldukça normaldir ve tamamen temel nedenlerden kaynaklı meydana gelir.  Kötü beslenme, uyku eksikliği, aşırı fiziksel efor,  temiz hava eksikliği, yaşam tarzı;  stresli durumların çok olması, güçlü sinir gerginliği bu etkenler arasında sayılabilir. Hamile bir kadın özellikle yiyecek ve uyku konusunda kendini izlemelidir. Her zaman dört duvar içinde olmamalıdır. Düzenli yürüyüşler, yararlı yiyecekler ve olumlu duygular, hamileliğin gidişatını olumlu yönde etkileyecektir.

Baş ağrısını önlemek ve çözmek için;

 • Günün rejimini normalize etmek önemlidir. Tam uyku, temiz havada yürüyüş önemli olan detaylar arasında yer alır.
 • Yeterli miktarda sıvı tüketiminin yapılması gerekir. Belki de toksemi nedeniyle kadın vücudu sıvı kaybeder, bu da kısmi dehidratasyon ile baş ağrılarının yaşanmasına yol açar.
 • Açlık baş ağrılarına neden olabilen etkenler arasında yer alır.  Bu nedenle düzenli yiyecek tüketimi düzenli ve dengeli yapılmalıdır.
 • Bir baş ağrısını kışkırtma özelliği bulunan yiyeceklerden ve ürünlerden uzak durulması önemlidir. Bunların arasında; kahve, çikolata, konserve, sosis, sosis, alkol, fındık, peynir yer alır.
 • Baş ağrısına servikal omurga problemleri neden olursa masaj yardımcı olacaktır.
 • Sinir ve duygusal aşırı yüklenmenin ortadan kaldırılması gebelik sürecinde gerekir.
 • Tıkalı ve dumanlı tesislerden uzak durmaya çalışmak gerekir.
 • Gevşeme, sadece rahatlamak için bu uygulamaların yapılması gerekir. Çünkü sıklıkla vasospazmlar güçlü bir kas ve zihinsel aşırı efor sebebiyle oluşur. Sıcak banyo, aroma ve rahatlatıcı masajlar gevşeme adına destekçi olur.
 • Hamilelik sırasında baş ağrısı konusunda düşünülecek en doğru şeylerden bir tanesi de boyun masajıdır. Masaj kaslardaki gerginliği hafifletmeye yardımcı olur ve kan dolaşımının uyarılmasını sağlar. Bunu yapmak oldukça basittir. Boynun yanal kıvrımları boyunca yoğurma hareketleri ile dolaşılmalı, kulak loblarının yakınında bulunan noktalara ve ensenin altındaki alana masaj yapılması gerekir.

Bitkisel Çözümler

Kompres

Baş ağrısı için iyi bir çözüm, bir kompres uygulamasıdır. Bu uygulama için soğuk suya batırılmış buz veya bez kullanmak gerekir. Buz gazlı bezle sarılır ve gebe kadının baş bölgesine bağlanır. Viski ve alnı buz küpleriyle ovulabilir.

Lahana Yaprağı

 • 3 adet lahana yaprağı
 • Yarım litre su

Suyun içinde 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Elde edilen içecek gün içinde 3 defa tüketilmelidir. Bunun dışında haşlanan yapraklar soğuduktan sonra baş bölgesine sarıldığında anestezik etki sağlar.

Çaylar

Baş ağrısı ile mücadele eden hamile kadınlar yeşil çay tarzında bitkilerden yardım alabilir. Bitkilerin infüzyonlarını içmek uzmanlar tarafından da tavsiye edilir. Bitkisel koleksiyonların bileşimi çeşitlendirilebilir;

 • Nane
 • Melisa
 • Kediotu
 • Papatya tarzında bitkisel çayların hem analjezik ve yatıştırıcı özellikleri vardır.

Güçlü bir tatlı çay, düşük basınç altında ağrıyla başa çıkmaya veya açlık hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bitki çaylarının demlenmesi için;

 • Kaynatılmış sıcak suyun içine 1 tutam tercih edilen bitki ayılır ve 10 dakika bekletilir.
 • Ardından süzülerek tüketilmelidir.

Bitki çaylarını kullanmadan önce mutlaka uzman doktor görüşü alınması gerekir. Bazı bitkiler gebe kadınlarda yan etkilere neden olur.

Hangi Tabletler İçilir?

Tüm popüler tabletler bu dönemde yasaklanmışsa, hamilelik sırasında baş ağrısından ne içmek gerektiğini bilmek önemlidir. Bu tür tabletlerin “No-shpa” olarak kabul edilmesi kabul edilebilir. Bu ilaç büyük ve ciddi bir kontraendikasyona sahip değildir ve sadece ilacın patolojilerine zarar verebilir. Tablet günde 3 gramdan fazla olmamalı ve 40 gramlık bir dozajda alınmalıdır. Hamilelik sırasında baş ağrısı da parasetamol denilen bir ilaç ile oldukça iyi temizlenir. Bunun alımı gebeliğin başından sonuna kadar izin verilir ama 4 günden fazla tablet yutmak için günde üç günden fazla ilaç almanın yanı sıra uzman tarafında tavsiye edilmez. Hipotonik baş ağrıları ile Padanol çok fazla yardımcı olur. Bu da basıncı artırır ve normal düzeye getirir. İbuprofen, Nurofen ve Pentalgin ancak kadın daha önce onların yardımına başvurursa kabul edilebilir. Ancak bu sadece hamileliğin 30. haftasından önce yapılabilir.

 Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.