Hamilelikte Baş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Gebelikte ilk üç ay içerisinde ve son üç aya girildiği zaman oluşan baş ağrılarını ilaç kullanarak geçiremeyecek olduklarından ağrının geçmesi için yapılması gerekenler.

Gebelikte Baş Ağrısına İyi Gelen Çözümler

Gebelikte Baş Ağrısı Tedavisi

Gebelik dönemi içerisinde bazı anne adaylarında baş ağrılarının olduğu bilinmektedir. Bu dönem daha sıklıkla ilk 3 ay içerisinde şiddetli olacak ve daha sonrasında kendiliğinden geçecektir. Daha sonraki dönemlerde ise son ilk üç aya girildiği zamanda bazı bayanlarda görülmektedir. Bunun birçok nedeni olmaktadır. Gebe kadının vücudunda değişiklik olacağından dolayı hormonal olarak değişiliğin oluşması sebebiyle en çok baş ağrısı görülmektedir. Anne adaylarının soğuk algınlığı sebebiyle ya da grip gibi nedenlerden kaynaklı olarak da ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte baş ağrısının nedenleri şunlardır:

  • Hormon değişikliği;
  • Stres;
  • Ruhsal bozukluklar;
  • Kan basıncında değişiklikler;
  • Aşırı kahve ve çay içimi;
  • Sağlıksız diyet yapımı;
  • Alerjiler;
  • Sinüzit ya da migren;
  • Halsizlik.

Hamilelikte baş ağrısının gelişmesi durumunda bu ağrının çok şiddetli olacağından bayanların rahatsız olmasına neden olacaktır. Hem bebeğin gelişiminde bozukluk olmaması hem de anneye zarar vermemesi için kimyasal olarak üretilen ağrı kesici ilaçlar kullanımı yasak olmaktadır. Anne adayının baş ağrısı tedavisi için doğal çözümlere baş vurması gerekmektedir. Baş ağrısına gebelikte şu yöntemler iyi gelir:

Beslenme

Hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için çok önemli konulardan bir tanesi beslenme olmaktadır. Ağrının oluşma nedenleri arasında kan şekerinin aniden düşmesi ya da yükselmesi sonucunda oluşacaktır. Bu sebeple de insanların en çok dikkat etmesi gerekenlerden biri olarak görülmektedir. Dengeli ve de sağlıklı bir şekilde beslenilmesi önemlidir. Özellikle de anne adayının bazı gıdalara karşı alerjisi olabilir. Ağrının gelişmesine neden olacak gıdalardan uzak kalınması çok önemlidir.

Sıvı Alımı

Gerek normal insanların, gerek gebe bir bayanın gün içerisinde susuz kalmamasına çok dikkat etmelidir. Gün içerisinde en az 2.5 litre su içmeleri önerilmektedir. Yeterli kadar su içilmemesi sonucunda vücut susuz kalacağı için bayanlarda ağrı şiddetli olabilir. Unutulmamalıdır ki gün içerisinde içilen, meyve suları, kola, kahve ya da çay suyun yerini tutmamaktadır.

Egzersiz

Bayanların sağlığını tehdit edecek durumlardan bir tanesi de hareketsiz bir yaşam olmaktadır. Özellikle de daha önceden migreni olmayan bir bayanın hamilelikte migren krizleri gelişebilir. Hareketli bir yaşama sahip olunması durumunda ise kişilerin ciddi sağlık sorunu olmasına neden olur. Hareketli bir yaşama sahip olunması durumunda kan dolaşımının normal olmasını sağlayacaktır. Kan hacminde oluşacak artış sebebiyle oluşan ağrıların azalmasını sağlayacaktır.

Hamilikte halsizlik ya da yorgunluk çok fazla görülecek olduğundan egzersiz yapamayan bir bayanın temiz havada yürüyüş yapması önerilmektedir.

Dinlenme

Dinlenme süreci gebelik boyunca çok önemlidir. ortaya çıkacak olan komplikasyonların engellenmesinde etkili olmaktadır. Sadece anne adayının sağlığı açısından önemli olmayıp anne karnında gelişen bebek içinde önemli olmaktadır. Yorucu işlerde çalışan bayanların dinlenmeleri önerilmektedir. En sağlıklı uyku olarak bilinen gece uykusunu aksatmamalı ve uykusuzluktan kaçınması gerekmektedir. Her zaman için karanlıkta uyumaya ve sessiz bir ortam olmasına dikkat edilmesi önerilmektedir. Yetersiz uyku uyuyan kişilerin ağrılarını tetikleyecek olduğundan bu duruma dikkat edilmelidir.

Masaj

Ağrıların oluşması durumunda masajın çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Kişilerin özellikle de lavanta yağı ile yapacak olduğu masaj daha etkili olmaktadır. Bu kişilerin şiddetli ağrıları geliştiği zaman sırt ve boyun bölgesine masajlar yapılması önerilmektedir. Şakak bölgesinde yapılacak aralıklı masajlar sayesinde geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca kişilerin alın ya da omuz bölgesine soğuk uygulamaları da etkili bir yöntem olmaktadır. Sıcak havalarda özellikle daha çok artacak olduğundan sıcaktan kaçınmaları gerekmektedir.

Duş

Hamile bayanlarda oluşan ağrı sebebiyle ılık suyla duş almaları çok etkili olmaktadır. Kasların gevşemesini sağlayacak olduğundan kişilerin daha rahatlamasında etkili olur. Bu nedenle de ılık suyla duş almaları önerilmektedir. Fakat dikkat etmeniz gerekiyor ki çok aşırı sıcak su ile duş almak ağrının tetiklenmesine neden olacak bir durumdur. Bu sebeple de soğuk suyun her zaman için migren gibi ağrıların azalttığı bilinmektedir.

Bitkisel Çaylar

Bitkilerin bazılarının ağrı kesici özelliği olması ile bilinmektedir. Hamilelik boyunca kahve, çay gibi içecekler ağrının oluşmasına neden olacağından bu içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca bazı bayanların gebelikleri boyunca anne adaylarında stres yaşamalarına neden olacağından bu durumda ağrıları tetiklemektedir. Ağrı kesici özelliği ile bilinen yeşil çay, nane çayı, kedi otu çayı içilmesi önerilmektedir. Ortaya çıkacak olan stresin azalması içinde sarı kantaron çayı, lavanta ve papatya çayı stresin azalmasında etkilidir.Makale beğendiniz mi? Çok kötüKötüOrtaİyiÇok iyi (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2020 – Beyin Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz makaleler bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sizin için en doğru ilaç kullanımı ve tedavi yöntemi ancak uzman bir doktorun yapacağı kontroller sonucunda belirlenebileceği gibi uygun diyet diyetisyen kontrolü altında uygulanmalıdır.